Nartorolki dla dzieci - letnia alternatywa dla biegówek

Nartorolki to doskonała zabawa na czterech kółkach, która prócz rolek wnosi dodatkowy element - kije. Zsynchronizowanie ruchów nóg i rąk wymaga od dziecka dużej sprawności i sprytu. Ćwiczenia wprowadzające, które ukierunkowują na specyfikę ruchu nartorolkarza są takie same jak ćwiczenia narciarza biegowego.

Zalety jazdy na nartorolkach

Ta piękna dyscyplina sportu, uprawiana na łonie natury w Polsce na szczęście na nowo staje się popularna. Ogromne walory poznawcze jakie dają dzieciom biegówki (podziwianie przyrody, poznawanie nowych gatunków fauny i flory), hartowanie w bezpieczny i naturalny sposób organizmu młodego człowieka stanowią ogromną przewagę nad wszystkimi dyscyplinami sportu uprawianymi w Sali gimnastycznej. Trening nartorolkarza to kształtowanie przede wszystkim równowagi, koordynacji, wytrzymałości i siły. Może on stanowić podstawę do różnych dyscyplin sportowych takich jak: wioślarstwo, biegi, kajakarstwo itp.Jazda na nartorolkach to taka forma ruchu, która może być uprawiana w bezśnieżnych warunkach, a gdy tylko spadnie biały puch wszyscy nartorolkarze już są przygotowani do biegania na biegówkach.

nartorolkinartorolki Katarzyna Witek projektsport.pl Katarzyna Witek projektsport.pl

Technika jazdy na nartorolkach

Jazda na nartorolkach jest łudząco podobna do biegania na nartach, ale na nartorolkach najlepiej zaczynać biegać pod okiem trenera - a w przypadku dzieci - również w gronie rówieśników. Najmłodsza uczestniczka naszych zajęć miała 5 lat, ale nie jest to regułą, że każdy pięciolatek będzie na tyle sprawny i da radę wykonać wszystkie zadania. Optymalnie najlepiej jest spytać fachowca, który oceni czy dziecko poradzi sobie na zajęciach.

Sprzęt

Klasyczne nartorolki to szyna z wiązaniem narciarskim i przymocowanymi, niewielkimi kołami. Od pewnego czasu można kupić również nartorolki umożliwiające jazdę w terenie zróżnicowanym - posiadają one duże, pompowane koła amortyzujące przy nierównościach podłoża.

Obecnie produkowane są nartorolki, które rosną razem z dzieckiem i takie warto kupować. Może ich używać zarówno sześciolatek mający rozmiar buta 30 jak i czternastolatek z butem 39. Koszt nartorolek to około 800zł, ale na obecną chwilę sprzęt jest niestety trudno dostępny. Pozostaje zatem wypożyczanie nartorolek w wypożyczalniach. Sprzęt jest także zwykle dostępny do użytku podopiecznych instruktora jazdy na nartorolkach.

nartorolkinartorolki rollski.pl Gdzie trenować jazdę na nartorolkach

Najlepiej uczyć się na miękkim lecz nie hamującym podłożu. Polecam bieżnie tartanowe, które podobnie jak śnieg wybaczają upadki.

Jazda na nartorolkach terenowych umożliwia poruszanie się po urozmaiconym terenie (utwardzone ścieżki leśne, trawa, asfalt, kostka)

Popularne miejsca do jazdy w Warszawie:

- Ścieżka biegowa nad Wisłą (po praskiej stronie rzeki) - utwardzona

- Las Kabacki

- Park Skaryszewski

- Park przy Bażantarni i inne parki

- Las Jana III Sobieskiego (dzielnica Wawer/Wesoła)

- RoLoSTRADA (Warszawa-Wesoła) trasa w przygotowaniu - łatwa, trudna i bardzo trudna. Nie dopuszcza ruchu samochodowego i rowerowego.

- Stadion Narodowy - łatwa (drogi otwarte na ruch samochodowy),

Tras nartorolkowych wykonanych z asfaltu w całej Polsce nie ma wiele. Najczęściej uczęszczane przez nartorolkarzy:

- Jamrozowa Polana (Duszniki Zdrój) - bardzo trudna- Istebna, przy szkole - trudna

- za Złotym Groniem (Istebna), wokół boiska - łatwa

- Sobieszów (Jelenia Góra), łatwa, trudna i bardzo trudna (z kawałkiem drogi otwartej na ruch samochodowy)

O autorce:

Katarzyna Witek - Wielokrotna reprezentantka kraju i medalistka Mistrzostw Polski w wioślarstwie, trenerka pływania, licencjonowana instruktorka narciarstwa klasycznego, doktorantka nauk o wychowaniu fizycznym. Aktywna sportowo - uczestniczka narciarskich biegów masowych m. in. Bieg Piastów, zwyciężczyni biegu Salomon Nordic Sunday, Festiwalu Biegowego na którym zajęła 3msc w biegu górskim na dystansie 36km.

Prowadząca zajęcia jest nauczycielką pracującą w placówce oświatowej mającą doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Więcej na stronach: projektsport.pl , www.biegowkiwesola.org , profilu facebookowym oraz rollski.pl

Dlaczego nartorolki są fajne oraz jaki mają wpływ na rozwój fizyczny dziecka

Nartorolki to doskonała zabawa na czterech kółkach, która prócz rolek wnosi dodatkowy element - kije. Zsynchronizowanie ruchów nóg i rąk wymaga od dziecka dużej sprawności i sprytu. Ćwiczenia wprowadzające, które ukierunkowują na specyfikę ruchu nartorolkarza są takie same jak ćwiczenia narciarza biegowego. Ta piękna dyscyplina sportu, uprawiana na łonie natury w Polsce na szczęście na nowo staje się popularna. Ogromne walory poznawcze jakie dają dzieciom biegówki (podziwianie przyrody, poznawanie nowych gatunków fauny i flory), hartowanie w bezpieczny i naturalny sposób organizmu młodego człowieka stanowią ogromną przewagę nad wszystkimi dyscyplinami sportu uprawianymi w Sali gimnastycznej.

Trening nartorolkarza to kształtowanie przede wszystkim równowagi, koordynacji, wytrzymałości i siły. Może on stanowić podstawę do różnych dyscyplin sportowych takich jak: wioślarstwo, biegi, kajakarstwo itp.

Jazda na nartorolkach to taka forma ruchu, która może być uprawiana w bezśnieżnych warunkach, a gdy tylko spadnie biały puch wszyscy nartorolkarze już są przygotowani do biegania na biegówkach.

2)  jak jeździć (technika), od czego zacząć, w jakim wieku

Jazda na nartorolkach jest łudząco podobna do biegania na nartach, ale na nartorolkach najlepiej zaczynać biegać pod okiem trenera, a w przypadku dzieci w gronie rówieśników. Najmłodsza uczestniczka naszych zajęć miała 5 lat, ale nie jest to regułą, że każdy pięciolatek będzie na tyle sprawny i da radę wykonać wszystkie zadania. Optymalnie najlepiej jest spytać fachowca, który oceni czy dziecko poradzi sobie na zajęciach.

3) gdzie jeździć

Najlepiej uczyć się na miękkim lecz nie hamującym podłożu. Polecam bieżnie tartanowe, które podobnie jak śnieg wybaczają upadki.

Jazda na nartorolkach SKIKE to jazda po urozmaiconym terenie (utwardzone ścieżki leśne, trawa, asfalt, kostka):

W Warszawie:

- Ścieżka biegowa nad Wisłą (po Praskiej stronie rzeki) - utwardzona

- Las Kabacki

- Park Skaryszewski

- Park przy Bażantarni i inne parki

- Las Jana III Sobieskiego (dzielnica Wawer/Wesoła)

- RoLoSTRADA (Warszawa-Wesoła) trasa w przygotowaniu - łatwa, trudna i bardzo trudna. Nie dopuszcza ruchu samochodowego i rowerowego.

- Stadion Narodowy - łatwa (drogi otwarte na ruch samochodowy),

Tras nartorolkowych wykonanych z asfaltu w całej Polsce nie ma dużo, ale wymienię kilka:

- Jamrozowa Polana (Duszniki Zdrój) - bardzo trudna

- Istebna, przy szkole - trudna

- za Złotym Groniem (Istebna), wokół boiska - łatwa

- Sobieszów (Jelenia Góra), łatwa, trudna i bardzo trudna (z kawałkiem drogi otwartej na ruch samochodowy)

Nartorolki Skike rosną razem z dzieckiem. Może ich używać zarówno sześciolatek mający rozmiar buta 30 jak i czternastolatek z butem 39. Koszt nartorolek to około 800zł, ale na obecną chwilę sprzęt jest trudnodostępny. Pozostaje wypożyczanie lub uczestniczenie w naszych zajęciach.

Pozdrawiam

Katarzyna Witek

Koordynator zajęć sportowych w firmie Projekt Sport/ Trener w TN "Biegówki"

www.projektsport.pl, https://www.facebook.com/projektsport.warszawa

www.biegowkiwesola.org, https://www.facebook.com/tnbiegowkiwesola

źródło: Okazje.info