Pomysł na weeekend. Rodzinne nurkowanie

Nurkowanie to nie tylko poznawanie podwodnego świata. To rozwijanie empatii, zacieśnianie rodzinnych więzów, a także wspaniała terapia antystresowa.

Narybek pod wodą czyli dlaczego warto nurkować z dziećmi

Żyjemy w niezwykle ekscytujących czasach. Nasi pradziadkowie spełniali marzenia o lataniu, dziadkowie wymyśliwszy akwalung spędzali czas pod wodą, a ojcowie polecieli w kosmos. Możemy prawie wszystko, choć w pogoni za rozwojem techniki mamy coraz mniej czasu na przyjrzenie się człowiekowi. Dlatego warto szukać takich aktywności, które oprócz zaspokojenia potrzeby przeżycia przygody zapewnią nam wzajemny kontakt. Podstawą więzi międzyludzkich jest poświęcenie sobie nawzajem dostatecznej ilości czasu i uwagi. A w nurkowaniu jest ono niezbędne. Nawiązanie kontaktu pomiędzy partnerami, sprawdzenie się w nietypowej sytuacji, gotowość niesienia pomocy, wsparcia fizycznego i duchowego, prawidłowa komunikacja to elementy składowe bezpiecznego nurkowania.

Dla partnera będącego dzieckiem dodatkowo cenne jest poczucie własnej wartości, niezwykłości wykonywanych zadań i pełnowartościowa pozycja w nurkowym zespole. Taki wzrost porozumienia między członkami rodziny jest często zbawienny nie tylko w kontaktach dziecko-rodzic ale też partnerka-partner. Nierzadko nurkowanie uzdrawia rodziny i staje się doskonałą terapią na wszelkie problemy. Wspólne nurkowanie to niezwykłe i wielowarstwowe spoiwo psychologiczne. To wspólne godziny interesujących rozmów, wyjazdy, wspólna pasja, radość i niezapomniana przygoda!

Z czego składa się kurs nurkowania?

Kurs nurkowania dla dzieci powinien zawierać dokładnie te same elementy, które zawiera kurs nurkowy dla dorosłych. Procesy fizyczne, fizjologiczne oraz obsługa sprzętu i sam sprzęt są dokładnie takie same. Oczywiście, dziesięciolatek może mieć trudność z opanowaniem zagadnień fizyki w stopniu równym dorosłemu, ale najważniejszym jest, żeby zrozumiał jej zasady na tyle, aby świadomie i bezpiecznie mógł zanurzać się pod wodę. Dobry instruktor jest w stanie pokazać te zasady za pomocą bardzo prostych przykładów.

Równolegle do zajęć teoretycznych odbywają się znacznie bardziej zajmujące dzieci zajęcia praktyczne na basenie. Najpierw zasady przygotowania sprzętu nurkowego, a w końcu wejście do wody, gdzie w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach można złapać pierwszy oddech pod powierzchnią.

Najciekawszy jest jednak ten "drugi oddech", czyli wyjazd na tak zwane "wody otwarte" - morze, jezioro, czy choćby zalany kamieniołom. Tam praktycznie wykorzystuje się umiejętności przećwiczone na basenie, ale najważniejsze jest zbudowanie partnerstwa czyli zgranego zespołu nurków, który wzajemnie zapewni sobie bezpieczeństwo. Oczywiście, instruktor cały czas czuwa nad wszystkim co dzieje się nad i pod wodą, ale od pierwszych nurkowań wszystkim wpajane jest poczucie odpowiedzialności za partnera i poczucie samodzielności zespołu. Po zakończeniu kursu dziecko i rodzic powinni czuć się na tyle pewnie i mieć zaufanie do siebie i partnera, żeby samodzielnie wykonać bezpieczne nurkowanie.

Jak znaleźć dobrego instruktora?

Równie ważna jak kompetencje nurkowe, jest umiejętność ich przekazania - zdolność do nawiązania kontaktu z dzieckiem, cierpliwość i poczucie humoru pozwalają na zarażanie nurkowaniem jako fantastyczną przygodą, a nie serią żmudnych ćwiczeń.

Często jako instruktorzy dla dzieci lepiej sprawdzają się kobiety ze względu na wrodzoną empatię i naturalną cierpliwość. Doskonale sprawdzającym się elementem nurkowania dzieci są podwodne zadania, gry i zabawy - pozwalają dziecku oswoić się z podwodnym światem i poczuć w nim całkowicie swobodnie. Najważniejszym zadaniem instruktora jest pozwolenie dziecku na bezpieczne poznawanie samego siebie i przyswajanie umiejętności we właściwym dla niego tempie.

Nurkowanie dla dzieciNurkowanie dla dzieci Archiwum Xdivers Archiwum Xdivers

Co jest potrzebne na kurs nurkowania?

Poza pozytywnym nastawieniem, trzeba mieć ogólnie dobry stan zdrowia i podstawowe umiejętności pływackie. Niepotrzebny jest również własny sprzęt SCUBA czyli butla ze sprężonym powietrzem i automat oddechowy, czy tzw. jacket. Na początku trwania kursu warto zaopatrzyć się we własne ABC (maska, fajka, płetwy), choć i z tymi zakupami warto wstrzymać się do czasu zajęć teoretycznych, na których dowiemy się, w jaki sposób dobrać odpowiedni dla nas i dla dzieci sprzęt. Zaoszczędzi to czasu w poszukiwaniach, a przede wszystkim rozczarowań związanych z nietrafionymi zakupami.

Jaka szkoła nurkowania będzie dla nas najlepsza?

Nie szukajmy szkoły nurkowania patrząc przez pryzmat bliskiej lokalizacji czy niskiej ceny. Zbierzmy opinie pytając znajomych, przejrzyjmy recenzje widniejące w Internecie, poczytajmy strony, poszukajmy na forach nurkowych. Skorzystajmy z rekomendacji zadowolonych rodziców. Dobry instruktor nie będzie postacią anonimową w nurkowym światku. A jak już go znajdziemy, mimo wszystko przyjrzyjmy mu się uważnie.

Dlaczego nie warto oszczędzać na kursie nurkowania?

Kurs nurkowania to przede wszystkim instruktor - specjalista wysokiej klasy. To również szereg elementów dodatkowych, które mogą kosztować mniej lub więcej. Wybierając szkołę nurkowania zwróćmy uwagę na liczbę godzin trwania kursu. Tanie kursy mają zazwyczaj namiastkę (bądź nie mają wcale) zajęć teoretycznych. Trzeba samodzielnie przeczytać książkę lub obejrzeć film instruktażowy, borykając się przy tym z mnogością pytań, na które początkującemu niełatwo jest znaleźć odpowiedź. Dodatkowo takie kursy mają jedną, czasem dwie lekcje w basenie oraz tylko cztery nurkowania w tak zwanej wodzie otwartej. Dobre kursy mają ponad dwadzieścia godzin zajęć teoretycznych, kilka lekcji w basenie i sześć nurkowań w wodzie otwartej. Oczywiście, takie kursy są bardziej czasochłonne, choć w efekcie otrzymamy taki sam certyfikat. Trzeba jednak pamiętać, że dobry kurs to inwestycja we własne bezpieczeństwo i przyszłą radość nurkowania. A przed dokonaniem ostatecznego wyboru upewnijmy się, że w programie podstawowego kursu nurkowego zawarte są ćwiczenia z ratownictwa nurkowego.

Podwodny świat bawi i rozwija

Nurkowanie dzieci i dorosłych ze sprzętem powietrznym jest fascynującą formą aktywności fizycznej, ale przede wszystkim wielopoziomowym rozwojem psychicznym. Oddychanie z butli nie jest celem samym w sobie. To środek poznania i dotarcia do podwodnego świata. To również droga do poznania samego siebie, swojej fizjologii, sposobu funkcjonowania organizmu. Droga do zgłębienia własnej psychiki oraz możliwość zbudowania zaufania do samego siebie. To również lekcja odpowiedzialności za siebie i innych członków podwodnego zespołu nurków oraz budowanie prawidłowych relacji i więzi w grupie.

Pod wodą nie istnieje szara rzeczywistość. Nurkowanie to czas tylko dla nas. To skuteczna terapia antystresowa. Aktywność dająca szczęście i poczucie błogiego uspokojenia a jednocześnie to szansa na poznanie własnych możliwości, na pokonanie słabości i poczucie smaku prawdziwej adrenaliny. Czy to możliwe, żeby te dwa, pozornie wykluczające się bieguny, połączyć w jedno? Żeby jednocześnie poczuć radosne ukojenie i dreszczyk emocji? Tak! Nurkowanie pozwala nam na odkrywanie zupełnie nieznanych dotąd odczuć i przeżyć, których nie znajdziemy w żadnej aktywności nad wodą. Byłoby błędem nie spróbować jak się czujemy tam, pod błękitną powierzchnią lśniącej tafli przezroczystej wody. I byłoby błędem nie pokazać tego świata podwodnych cudów naszemu ukochanemu Narybkowi

Szkoła Nurkowania Xdivers. Jesteśmy grupą Profesjonalistów zarażonych pasją zwiedzania podwodnego świata. Jednym z naszych atutów jest ważna w dzisiejszych czasach elastyczność. Jesteśmy do dyspozycji w miejscu i czasie dogodnym dla naszych Uczniów. Dbamy o bezpieczeństwo, integrację pokoleniową i dobrą zabawę :-)

I dzieci i dorośli znajdą u nas dobry kontakt z Instruktorami. Uważamy, że porozumienie, bezstresowa atmosfera i radość z odkrywania podwodnej przygody są kluczem do opanowania umiejętności, które pozwolą Absolwentom naszej Szkoły na wykonywanie bezpiecznych nurkowań. Mamy doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami o delikatnej konstrukcji psychicznej J Na zajęcia zapraszamy całe Rodziny. To niezwykła szansa na trwałe zbudowanie relacji i więzi. Wystarczą dobre chęci, ogólnie dobry stan zdrowia i ukończone 9 lat.

Szkoła Nurkowania Xdivers to grupa profesjonalistów zarażonych pasją zwiedzania podwodnego świata. Mamy doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami o delikatnej konstrukcji psychicznej. Na zajęcia zapraszamy całe Rodziny. To niezwykła szansa na trwałe zbudowanie relacji i więzi. Wystarczą dobre chęci, ogólnie dobry stan zdrowia i ukończone 9 lat. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.xdivers.pl

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty