Jak wybrać rolki dla dziecka?

Wybierając rolki dla dziecka kierujemy się przede wszystkim ceną. Tymczasem kryteriów doboru sprzętu jest więcej. Michał Machowski, instruktor sportów wrotkarskich radzi jakie rolki kupić dziecku.

W jakim wieku można rozpocząć naukę?

Naukę jazdy na rolkach można rozpocząć już  w wieku 3,5-4 lat, w dużej mierze zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji dziecka. Niektórzy rodzice stawiają dziecko na rolki już wieku 2,5-3 lat jednak są to naprawdę znikome przypadki. Na początku malucha należy oswoić z rolkami 5-10 minutowe jazdy ( a właściwie chodzenie)  przeplatane licznymi przerwami na odpoczynek z uwzględnieniem zdjęcia rolek.

Im dziecko starsze tym dłużej jest w stanie wytrzymać w rolkach. Odrębną kwestią jest skupienie uwagi. Dzieci 4-5-letnie trudno przekonać je do współpracy w grupie. Szybko się nudzą, więc rolą instruktora  lub rodzica jest wymyślenie jak najciekawszych i różnorodnych zadań tak, aby przez zabawę nauczyć dziecko jak najwięcej. Jedno z najważniejszych kwestii jest odpowiednie pokazanie najważniejszych elementów jazdy na rolkach czyli poprawnej postawy - nogi blisko siebie, ustawione w pozycji V - czyli pięty blisko siebie a palce odchylone na zewnątrz. Dziecko nie zrozumie wielu naszych zaleceń, dlatego warto pokazać w ciekawy sposób (w formie zabawy np. z piłeczką) jak się schylać, wstawać czy skręcać. Na początku dziecko należy nauczyć jak bezpiecznie upadać i samemu podnosić się do pozycji stojącej. Upadki zdążają się każdemu niezależnie od wieku. Dzieci w większości nie boja się upadać, odpowiednio nauczone mają często niesamowita frajdę z ślizgania się na ochraniaczach po podłodze co często przysparza rodziców o  mocniejsze bicie serca

Dziecku należy pokazać jak wstać - najpierw klękamy na jedno kolano, opieramy ręce o nie i staramy się podnieść drugą nogę do pionu - a nie podnosić je za ręce.

Rolki - cena vs. jakość

Nic tak nie potrafi zniechęcić do uprawnia sportu jak źle dobrany sprzęt. Jeśli dodamy do tego jego kiepską jakość, to możemy być pewni, że pomimo wysiłku włożonego w naukę i pieniędzy wydanych na sprzęt .

Rolki dziecięce renomowanych firm kosztują w granicach 250 - 400 zł. Biorąc pod uwagę, iż wszystkie rolki dziecięce mają regulowany zakres rozmiarów (w zależności od firmy 3-5 numerów) - kupujemy dziecku sprzęt nie na 1-2 sezony - nie jest to jakiś astronomiczny wydatek za renomowany sprzęt. Rolki muszą być przede wszystkim wygodne - to absolutna podstawa, gdyż dziecko ma się w nich czuć komfortowo. Niestety oszczędzając na sprzęcie możemy zrobić dziecku krzywdę! Tanie chińskie rolki z marketów może nie uderzą nas po kieszeni gdyż ich cena waha się od ok. 60-140 zł, ale jakością wykonania mogą skutecznie zniechęcić dziecko do uprawiania tego sportu lub nawet odbić się na zdrowiu (wadliwa konstrukcja rolek może powodować wykrzywianie się nóg w kostkach). Nie ma co się oszukiwać - niska cena to niestety kiepska jakość. W przypadku dzieci różnice w cenie są tak znikome, że nie warto ryzykować zdrowia dla 100 czy 150 zł, aby za chwile i tak kupić nowe, lepsze rolki. Często też łożyska montowane w takich rolkach posiadają w sobie tak duża ilość smaru, iż nie da się ich wystarczająco rozpędzić. Widząc dzieci na lepszych rolkach, które szybko "śmigają", nasze pociechy mogą szybko stracić wiarę w swoje umiejętności i zrezygnować z dalszej przygody z 8 kółkami.

Dobór rolek

Rolki dziecięce dzielimy na dwa rodzaje: rolki z miękkim (soft shell) lub twardym butem (hard shell). Bardziej komfortowe są buty miękkie, które mają lepszą wentylacje. Gorzej jednak trzymają nogę niż plastikowe skorupy, co w przypadku bardzo elastycznych stawów dzieci nierzadko ma kluczowe znaczenie przy wyborze rolek. Klamry powinniśmy zapinać od dołu, wcześniej wiążąc sznurowadła (jeśli rolka takowe posiada). Nigdy nie należy mierzyć buta na tzw. "grubą skarpetkę". Rolki powinno się mierzyć w skarpetkach (nie w stópkach), w których dziecko jeździć.

Nie należy kupować rolek o rozmiar za duży. But wewnętrzny (liner) w rolce pod wpływem ciepła dopasowuje się do stopy (rozbija się).  Rolki mierzymy w pozycji stojącej przy lekko ugiętych kolanach. Sprawdzamy czy cholewka nie uciska dziecka w łydkę oraz czy przód buta nie uciska palców, a tył pięty. Pamiętaj, że zbyt luźny nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji stawu skokowego, co negatywnie wpływa na komfort jazdy oraz ogranicza możliwość wykonywania niektórych ruchów. Rolek nie należy wiązać zbyt lekko, nie mogą one jednak uciskać stopy młodego adepta wrotkarstwa.

Ochraniacze

Kolejnym elementem wyposażenia każdego rolkarza jest komplet ochraniaczy na nadgarstki, kolana i łokcie oraz kask chroniący dziecko przed upadkami na głowę. Ochraniacze nie mogą krępować ruchy dziecku, a kask nie może spadać na oczy i ograniczać widoczności.

Najpierw należy założyć ochraniacze na kolana, na łokcie oraz kask. Dopiero później ubieramy rolki. Na końcu zakładamy ochraniacze na nadgarstki - mając je na dłoniach ciężko zapiąć rolki

Rolki dla dziecka najlepiej przymierzyć wcześniej w specjalistycznym sklepie. Większość dużych miast w Polsce takie sklepy posiada - można w nich liczyć na fachową poradę i dobór sprzętu a nie na realizacje celu zakupowego sprzedawcy, który wepchnie nam nieodpowiedni sprzęt.

Budowa rolek

Budowa rolekBudowa rolek Michał Machowski Rollschool.pl Michał Machowski Rollschool.pl

Kó łka

Kółka zrobione są z poliuretanu (uretanu), a nie, jak dużo osób sądzi, z kauczuku. Opisywane są według 2 kryteriów: twardości podawanej w skali Shora - wyrażonej poprzez literkę A (np. 80A) oraz wielkości podawanej w milimetrach (np. 80 mm). Im wyższa jest twardość kółek, tym dłuższa jest ich żywotność i szybciej się na nich jedzie, gdyż nie stawiają zbyt dużego oporu podczas jazdy. Niestety, twarde kółka (bliżej wartości 100A) nie amortyzują drgań w takim stopniu, jak kółka miękkie (bliżej wartości 74A). Miękkie koła lepiej amortyzują drgania, ale stawiają większy opór podczas jazdy, sprawiając wrażenie "klejenia" się do asfaltu. Szybciej też się zużywają. Zalecane są dla osób mających problemy z kolanami.

Ze względu na wielkość (średnica koła podawana w milimetrach), kółka możemy podzielić na małe (od 46 do 62 mm), średnie (od 70 do 84 mm) oraz duże (90 do 110 mm). Im większa średnica koła, tym większa będzie prędkość, ale tracimy na zwrotności rolki. W kołach o niewielkiej średnicy tracimy  z kolei na prędkości kosztem zwrotności.

Sposób odczytywania wyżej wymienionych wartości z naszych kółek:  np. 80/80A to koło o średnicy 80 mm i twardości 80A - czyli jest ono miękkie, o średniej wielkości. W rolkach dziecięcych średnica kółka nie przekracza 76 mm, a twardość 78A.

Łożyska

Łożysko jest mechanizmem, na którym obraca się każde kółko. Każde łożysko oznacza się skrótem ABEC, po którym następują nieparzyste cyfry: 1,3,5,7 lub 9. Większość osób uważa, że im wyższy numer ABEC, tym łożysko jest szybsze. Niestety nie jest to do końca prawda, gdyż każdy producent łożysk przyjmuje inne standardy wykonania. W zależności od firmy, możemy spotkać się także z oznaczeniami SG  - posiadają żel silikonowy zamiast smaru oraz ILQ - posiadają 6 kulek zamiast 7, co nieznacznie obniża wagę łożyska.  Na rynku można spotkać także łożyska ceramiczne za ok. 1,5 tys. zł za komplet.

Wartością charakteryzująca łożysko jest jego rozmiar. Standardowy rozmiar łożyska to 608, ale zdążają się także łożyska 688 - mini. Większość łożysk można rozebrać i wyczyścić, wypłukując stary smar benzyną ekstrakcyjną oraz zastępując go nowym smarem lub oliwką. Oliwka poprawia prędkość toczenia się łożyska, ale trzeba częściej je smarować - stosuje się ją głownie w jeździe szybkiej.

Smar z kolei jest bardziej lepki, przez co stawia większe opory i łożysko toczy się wolniej. Nie trzeba go jednak tak często używać.

Łożyska różnią się także wielkością. Najpopularniejszym rozmiarem, stosowanym w ponad 95% przypadków, jest  wielkość 608, ale spotyka się też tzw. łożyska mini, oznaczone symbolem 688. Łożyska mogą być rozbieralne (zabezpieczone osłonką, która można łatwo zdjąć) lub nierozbieralne. W zależności od  tego, czy osłonka chroniąca kulki w łożysku jest wykonana z gumy, czy ze stali, można spotkać się z różnymi oznaczeniami (np. Z, 2Z, RD, 2RD).

Łożyska rozbieralne można łatwo wyczyścić, nasmarować i używać z powrotem. W przypadku łożysk nierozbieralnych jest to kłopotliwe, aczkolwiek nie niemożliwe.

W rolkach pomiędzy łożyskami znajdują się tulejki, czyli okrągłe plastikowe elementy o kształcie zbliżonym do walca.

Szyna (płoza) Szyna jest ogniwem spajającym rolkę w całość. To ona przekazuje energię odbicia w kółka. Dobra szyna jest zrobiona z jednego kawałka aluminium lub plastiku - te gorsze są po prostu skręcane z kilka części. Szyny klasyfikuje się zgodnie z parametrem sztywności. Im sztywniejsza szyna, tym mniejsze straty energii przy odbiciu. Najsztywniejsze są szyny do jazdy szybkiej, zrobione z wysokiej jakości aluminium. Dzięki sztywności poprawiamy prędkość, ale tracimy na amortyzacji. Wszystkie nierówności odczujemy bardziej, niż rolkarze jeżdżący na szynie kompozytowej - zrobionej z tworzyw sztucznych (plastiku). Kompozytowa szyna lepiej tłumi drgania, przez co zalecana jest dla osób mających problemy z kolanami. Długość szyny mierzy się od środka pierwszego otworu na ośkę (śrubkę) do środka ostatniego otworu.

But (skorupa)

But to główna część rolki, w której znajduje się stopa. Jest on połączony śrubami z szyną. But wykonany jest najczęściej z plastiku lub w przypadku rolek do jazdy szybkiej z włókna szklanego lub włókna węglowego (karbonu). W rolkach do jazdy rekreacyjnej but wykonany jest z materiałów oddychających (tzw. miękki but). Jedynym plastikowym elementem jest w tym przypadku ruchoma cholewka (cuff).

Michał Machowski - założyciel szkoły jazdy na rolkach i wrotkach Rollschool.pl . Wspólzałożyciel i Prezes Warszawskiego Stowarzyszenie Rolkarskiego POLSKATER( www .polskater.pl). Pomysłodawca i organizator Nightskating Warszawa ( www.nightskating.waw.pl ) - najwiekszego na świecie cyklu nocnych przejazdów rolkarzy ulicami miasta (rekord Guinnessa). Instruktor sportów wrotkarskich od 2009 roku. Amatorsko uprawia jazdę szybką na rolkach - rekordy życiowe: maraton 1h 13 min 04s; 70 km - 2h 30 min 50 s.

Reklama

Nijdam Regulowane Rolki Wrotki Dla Dzieci

Rolki Regul. Axer Arrow Blue

Head Tracking rolki czarne/żółte