Konferencja skierowana była do trenerów, nauczycieli WF-u oraz rodziców. Czego się dowiedzieliśmy?
Teoretycznie obszar psychologii sportu dopiero wchodzi na polską arenę sportu, a tym bardziej sportu dziecięcego i młodzieżowego. W związku z tym nie każdy wie, jakie tak naprawdę zadania leżą po stronie specjalisty, do którego się kierujemy. Po pierwsze psychologia sportu nie obejmuje psychiatrii, psychologii klinicznej, ani pomocy psychoterapeutycznej. Po drugie część rodziców i trenerów oczekuje, że po kilku wizytach psycholog sportu rozwiąże wszelkie problemy związane z wychowaniem aktywnego dziecka, przygotowaniem go do porażki, wygranej, podjęcia stresującej rywalizacji. Prowadzący pokazali nam, jak skomplikowanym procesem jest praca ze sportowcem, wymagającym zaangażowania od wszystkich zainteresowanych: trenera, rodzica oraz dziecka.
Temat kolejnej części konferencji skupiony był na tym, jak młodzi zawodnicy postrzegają osobę trenera. Sandra Kalinowska przedstawiła wypowiedzi dzieci z różnych grup wiekowych. Okazało się, że mali sportowcy są niezwykle spostrzegawczy, a także świadomi swoich potrzeb odnośnie "trenera idealnego". To pokazuje, jak wiele pracy trener powinien wkładać w swój fizyczny i pedagogiczny rozwój.
Grzegorz Więcław wskazał plusy i minusy wczesnej specjalizacji sportowej w treningu dziecięcym. Sprawa okazała się trudna. Teoretycznie ogólna sprawność fizyczna oraz pozwolenie na szukanie swojej własnej dziedziny sportu daje szansę na równomierny rozwój i czerpanie radości z aktywności. Słuchacze jednak nie byli do końca przekonani, wszak wiele znamy przykładów sportowców, którzy osiągnęli sukces prawdopodobnie dzięki wytrwałej i mozolnej pracy od najmłodszych lat. Temat kontrowersyjny, mający w sobie wiele niewiadomych wzbudził poruszenie wśród słuchaczy.
Obecność Nikodema Pałasza trochę zaskoczyła na spotkaniu. W rzeczywistości jednak temat "Wizerunek sportowca" okazał się być ściśle powiązany z psychologią sportu. Manager skierował swój wykład przede wszystkim do rodziców. Celem prezentacji było uświadomienie, kiedy i gdzie tak naprawdę rozpoczyna się "kreowanie" wizerunku młodego zawodnika. Wychowanie, pokazywanie dziecku ponadczasowych wartości, swoista dyskrecja w mediach społecznościowych to czynniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój sportowej kariery dziecka.
Konferencja trwała niecałe trzy godziny, a i tak odczuwało się pewien niedosyt. To sugeruje, że o psychologii sportu można mówić wiele. Czekamy zatem na kolejne edycje.
Więcej na temat wydarzeń związanych z psychologią sportu znajdziesz tutaj