Gry i zabawy na basenie dla dzieci

Pływanie to sport wyjątkowy, gdyż jest dostępny nawet dla niemowląt. Doskonale wpływa na kondycję fizyczną dziecka, a także dostarcza korzystnych bodźców dla jego rozwoju umysłowego.

Zajęcia w wodzie to znakomita zabawa dla dzieci i niemowląt, a zarazem jeden z najzdrowszych rodzajów aktywności fizycznej. Już trzymiesięczne dziecko może rozpocząć naukę pływania. Niemowlaki uwielbiają wodę gdyż jest to środowisko, które znają i w którym czuły się, przed narodzinami dobrze i bezpiecznie. Choć na początku przypomina to raczej  kąpanie czy dobrą zabawę to bardzo szybko uczą się pierwszych odruchów pływania. Im wcześniej wyrobi się w dziecku pewne nawyki, tym większa szansa, że w późniejszym życiu będzie je ono kontynuowało.

Istnieje mnóstwo kolorowych zabawek i sprzętów do zabawy w wodzie. Gumowe zwierzątka, statki, wodne puzzle, dmuchane lub piankowe piłki, pałki czy kółeczka sprawiają że zajęcia w wodzie stają się wesołe, ciekawe i pełne atrakcji. Dzięki dmuchanym rękawkom, skrzydełkom, materacom, kamizelkom czy kołom do pływania dzieci krok po kroku zbliżają się do samodzielnego pływania.

Pierwsze koty za płoty

To zabawa dla najmłodszych. Gdy dziecko jest tulone w ramionach w bezpiecznej pozycji może obserwować to co dzieje się dookoła i zaprzyjaźniać się z wodą. Podtrzymując pod pupą jedną ręką a drugą kontrolując tułów i główkę by się nie zachłysnęło można powolutku zanurzać się z dzieckiem w wodzie. Kiedy już na dobre maluch oswoi się z wodą można spróbować zabawy. Rodzic przytrzymując dziecko kładzie je na powierzchni wody tak, aby brzuszek i głowa były nad wodą. W tej zabawie trzymając dziecko pod boczki  i obracając się wokół własnej osi, maluch będzie odczuwać całym ciałem przepływ wody. Zupełnie tak, jakby samo pływało.

Można również  bawić się przy użyciu kolorowych plastikowych piłeczek. Kiedy przytrzyma się chwilę piłeczkę pod wodą i nagle puści, piłeczka pod wpływem ciśnienia wyskoczy z wody znienacka rozbryzgując przy tym fontannę. Maluchy uwielbiają piłeczki zwłaszcza jak nagle pojawiają się i znikają czy wirują po powierzchni wody. Dzieci próbują je łapać a przy tym świetnie się bawią. Najważniejsze, żeby wszystkie zabawy wykonywać spokojnie, ostrożnie i cierpliwie, dając dziecku poczucie bezpieczeństwa i radość. Już sama wizyta na basenie,  nowe środowisko, jest ogromną atrakcją i przeżyciem dla takiego malucha.

Aqua Mundial

Rodzice razem z dzieckiem lub grupą dzieci strzelają gole do bramki z np. koła ratunkowego lub piankowego makaronu. Na płytszej wodzie, w brodziku, można strzelać i kopać piłki nogami. Na głębszej rzucać do pływającego celu i zdobywać gole lub odbijać piłkę między sobą tak żeby piłka nie spadła do wody. Starsze dzieci już dobrze oswojone z wodą, próbują samodzielnie pływać. Choć są to raczej próby to każdy nawet najmniejszy ruch w wodzie wpływa na poprawę pracy i rozwój wszystkich grup mięśniowych. Fajną zabawą są również ślizgi przodem. Dziecko po odbiciu od brzegu basenu jak najszybciej "ślizgiem" trzymając oburącz przed sobą deskę płynie w kierunku rodzica lub miejsca wyznaczonego na metę.

Trafiony zatopiony

Dziecko na 10 sekund zamyka oczy a rodzic w tym czasie wrzuca do wody niepływające przedmioty: kolorowe koła, ringi, krążki itd. Ustala z dzieckiem liczbę zanurzonych zabawek i czas, w którym musi je znaleźć pod wodą. Nasz pływak ma za zadanie odnaleźć wszystkie jak najszybciej nurkując po nie. Taki wysiłek fizyczny wzmocni płuca i mięsień sercowy a tym samym wytrzymałość, szybkość, siłę i kondycję.

Gry i zabawy w basenie to przy okazji to doskonały sposób na zwalczanie nadwagi. Dzieci, które regularnie uczestniczą w zajęciach na basenie są szczuplejsze, dużo zdrowsze i lepiej rozwinięte, fizycznie sprawniejsze, odporniejsze na infekcje, samodzielniejsze, odważniejsze.

Dodatkowo woda wpływa na rozwój emocjonalny małego człowieka. Poprzez wspólne wyjście, zabawy i spędzenie razem czasu nawiązuje się ogromna więź i świetna komunikacja pomiędzy dziećmi i rodzicami. A zabaw i możliwości w wodzie jest ogromna ilość, wystarczy trochę wyobraźni i kilka tanich gadżetów.

Jednak największą zaletą korzystania z basenu jest to, że nie jesteśmy uzależnieni od warunków panujących na zewnątrz i przede wszystkim spędzamy czas zdrowo i z własnymi kochanymi pociechami.

O czym pamiętać - czyli co warto zabrać idąc na basen z dzieckiem:

strój kąpielowy, czepek, klapki, okularki

specjalne pieluszki do pływania dla najmłodszych,

spray do uszu, sól fizjologiczna do oczu, gruszka do noska

ubranka na zmianę

ręczniki, szlafrok

kosmetyki do mycia i smarowania

chusteczki nawilżane, krem do pupy, pieluszki jednorazowe

napoje i przekąski dobre po wyjściu z wody,

termos z gorącą wodą, butelka oraz mieszanka

zabawki i gadżety do wodnych wojaży

    źródło: Okazje.info