Pomysły na gry i zabawy z piłką nożną cz.2

Ćwiczenia wspomagające naukę gry w piłkę nożną nie muszą być nudne i oparte wyłącznie na żmudnych zadaniach. Piłkarska szkółka Football Academy przygotowała zestaw zabaw dla rodziców i dzieci, usprawniających motorykę małego piłkarza.

Indywidualna zabawa dziecka z piłką i bez piłki

Wyznaczamy kwadratowy teren do zabawy. Każdy z narożników nazywamy od znanych dziecku warzyw (np. marchewka, pomidor, ziemniak, cebula). Dziecko biega dookoła ogrodu i na wskazane warzywo musi jak najszybciej do niego dobiec.

Dziecko porusza się po obwodzie ogrodu z piłką przy nodze. Na wskazane warzywo musi jak najszybciej do niego dobiec oraz, prowadząc piłkę przy nodze, obiec go dookoła.

Dziecko prowadzi piłkę w środku ogrodu. Na sygnał "ZUPA" prowadzi piłkę do dowolnie wybranego warzywa i zatrzymuje ją tam, po czym szybko obiega dookoła cały ogród (zbieranie warzyw do zupy) i dobiega do pozostawianej piłki, którą ponownie prowadzi w środku ogrodu.

Zabawa rodzinna (rodzic i dziecko) z piłką i bez piłki

Rodzic przyjmuje rolę kucharza, który stara się schwytać uciekające dziecko (warzywo) i przenieść go do garnka (jeden z narożników).

Warianty: dziecko porusza się z piłką i ucieka przed kucharzem, prowadząc piłkę przy nodze.

Dziecko biega swobodnie po kuchni. Na środku "kuchni" znajduje się piłka. Na sygnał kucharza ma do wykonania następujące czynności z piłką:

- gdy kucharz krzyknie np. "ZUPA CEBULOWA" lub "ZUPA POMIDOROWA" (a więc tylko jeden nadrzędny składnik zupy), dziecko musi szybko dobiec do piłki i obiec, prowadząc ją przy nodze, wspomniany narożnik, od którego pochodzi nazwa zupy.

- gdy kucharz krzyknie "ZUPA WARZYWNA", zadaniem dziecka jest dobiec do ustawionej w środku piłki i przeprowadzić ją dookoła dwóch dowolnie wybranych warzyw.

Po ugotowaniu zupy należy ją jeszcze odpowiednio doprawić. Rodzic wraz z dzieckiem poruszają się swobodnie po "kuchni" (dziecko z piłką przy nodze). Gdy rodzic obiegnie jeden z narożników, zadaniem dziecka jest wykonać do niego celne podanie i następnie przejąć rolę rodzica.

Ćwiczenia strzałów

Dziecko ustawia się na środku "kuchni", bez piłki i twarzą w kierunku rodzica (kucharza), który ustawia się pośrodku dwóch narożników (na granicy terenu zabawy). Rolą rodzica jest wykonać podanie do ustawionego dziecka, które ma za zadanie oddać celny strzał do jednego z dwóch narożników (warzywa), pomiędzy którymi ustawiony był rodzic. Po wykonanym ćwiczeniu, rodzic zmienia swoje ustawienie tak, by w kolejnej próbie dziecko oddawało strzał w inną stronę.

Podobny przebieg, jak ćwiczenie wyżej, ale rodzic, w trakcie wykonywanego podania, określa jeden z dwóch narożników (warzywa), na które dziecko powinno oddać strzał.

Przebieg jak wyżej, ale rodzic tym razem określa jeden z czterech narożników, do którego dziecko oddaje strzał po odpowiednim przyjęciu piłki w kierunku strzału.

Gra

Gra 1 na 1, w której, aby zdobyć punkt, należy przeprowadzić piłkę dookoła jednego z czterech wybranych warzyw.