Balet dla dzieci

Kształtuje prawidłową postawę ciała, uczy samoświadomości, uwrażliwia na piękno. Zajęcia baletowe niosą ze sobą szereg korzyści dla małego tancerza pod warunkiem, że są one prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów.

Zajęcia baletowe dla dzieci

Na zajęcia baletowe można zapisywać dzieci od 3 roku życia. Ćwiczenia skierowane do najmłodszych polegają przede wszystkim na zabawie. Maluszki szybko się nudzą, więc zapoznając je z różnymi krokami i pozycjami baletowymi, trzeba być na tyle kreatywnym, żeby dzieci nie zraziły się do tańca i czerpały z niego radość. Początkowo sprawdza się łączenie elementów baletu z elementami tańca ludowego, takimi jak: podskoki, poleczka, cwał krakowski. W tym czasie dzieci powinny w miarę naturalnie stawiać nóżki, bez typowego dla baletu wykręcania ich (nieprawidłowa i przedwczesna nauka wykręcania nóg może prowadzić do kontuzji). Dobrze jest jednak od samego początku zwracać uwagę na ustawienie linii rąk i dłoni, gdyż złe nawyki jest trudno później wyeliminować. Wraz z wiekiem dzieci wprowadzamy więcej elementów baletowych, elementy zabawy stanowią dalszy plan. Im tancerze są starsi, tym więcej czasu poświęca się na nauczanie baletu metodą ścisłą.

Do 9 roku życia balet stanowi wyłącznie zajęcia dodatkowe. Od czwartej klasy szkoły podstawowej jest możliwość zapisywania dzieci do szkół baletowych, w których edukacja trwa 9 lat. W Polsce jest zaledwie pięć Ogólnokształcących Szkół Baletowych (Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk oraz Bytom). Po szkole baletowej można kontynuować naukę na wyższych studiach Pedagogicznych w Warszawie. Są to jedyne takie studia magisterskie w Polsce.

Pozytywne aspekty ćwiczeń baletowych

Najważniejszym aspektem, na który wpływa balet jest prawidłowa postawa ciała oraz kształtowanie nawyków utrzymywania prostej sylwetki. Dzieci na zajęciach baletu uczą się również gracji, są wrażliwe na muzykę oraz bardziej świadome swojego ciała niż ich niećwiczący rówieśnicy. Mali tancerze mają gibkie, rozciągnięte ciała, a także uczą się koordynacji ruchowej poprzez odkrywanie mnóstwa kroków tanecznych, które na pozór wydają się trudne, ale przy długim ćwiczeniu dają znakomite efekty. .

Nauczyciel po nauczeniu pewnej części materiału tworzy układ baletowy złożony z różnych elementów tanecznych. Dzieci później występują dla swoich najbliższych i mogą mieć wspaniała satysfakcję z tego, czego nauczyły się w danym czasie podczas zajęć. Zwiększa się zatem ich pewność siebie, świadomość swoich umiejętności

Ewentualne zagrożenia baletu dla dzieci

Zajęcia baletu prowadzone są przez nauczyciela, który ma wykształcenie pedagogiczne w kierunku tańca, są bardzo bezpieczne. Jeśli jednak w danej szkole uczy niewykwalifikowana kadra, która nieprawidłowo naucza podstaw baletu, ryzyko kontuzji jest duże. W związku z tym warto zapoznać się z kwalifikacjami pedagoga, który będzie uczyć nasze dzieci. Zwróćmy uwagę, czy nauczycielka ukończyła Państwową Szkołę Baletową, czy posiada wykształcenie pedagogiczne, a nie jedynie anonimowy kurs tańca.

Koszt zajęć baletowych

Ceny są bardzo zróżnicowane, zależne od miasta i lokalizacji szkoły. W Warszawie miesięczny koszt zajęć wynosi od 150 do 260 zł (1-2 razy w tygodniu po 45-60 min). Koszt stroju jest uzależniony od tego, ile tak naprawdę rodzice są w stanie i chcą zapłacić. Specjalistyczne sklepy baletowe proponują bardzo wysokie ceny, jednak w Internecie można znaleźć tańsze odpowiedniki.

Anna Kudyba - Szkoła Tańca i Baletu "Anna" www.balet-anna.pl . Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. W 2009 roku ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Wydziale Pedagogika Baletowa na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykształcenie to pozwala nauczać tańca we wszystkich Ogólnokształcących Szkołach Baletowych w Polsce. Już w trakcie studiów zajmowała się pracą z dziećmi i młodzieżą. Po ukończeniu studiów była instruktorem tańca między innymi w Europejskim Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej Matecznik - Mazowsze. Od momentu założenia swojej szkoły tańca i baletu "Anna" oddaje się w pełni prowadzeniu zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.