Pomysły na gry i zabawy z piłką nożną

Ćwiczenia wspomagające naukę gry w piłkę nożną nie muszą być nudne i oparte wyłącznie na żmudnych zadaniach. Piłkarska szkółka Football Academy przygotowała zestaw zabaw dla rodziców i dzieci, usprawniających motorykę małego piłkarza.

Projekt zabaw powstał z myślą o najmłodszych adeptach sztuki piłkarskiej oraz ich rodzicach. Głównym celem naszej inicjatywy jest zbliżyć rodzica i dziecko do siebie oraz zachęcić do wspólnej aktywności ruchowej. Foto Story Football Academy to zbiór prostych i przydatnych scenariuszy treningowych, które mają być inspiracją oraz zachętą do wyjścia na świeże powietrze i doskonalenia umiejętności ruchowych najmłodszych piłkarzy.

Główną rolę w naszym projekcie pełni Rodzic, który wciela się w rolę trenera. Jego zadaniem jest zorganizować oraz przeprowadzić zabawy piłkarskie z dzieckiem. Każdy z treningów jest zaplanowany na około 45-60 minut i składa się z czterech części: indywidualna zabawa dziecka, rodzinna zabawa, ćwiczenia strzeleckie oraz mała gra.

Foto Story Football Academy jest przeznaczony dla dzieci w wieku 4 i 5 lat. Ze względu na wiek małych piłkarzy, wszystkie nasze propozycje treningowe mają swoją indywidualną historię przewodnią. W trakcie treningów ćwiczący wcielają się w postać m.in. policjantów, piratów czy turystów zwiedzających Afrykę. Taki charakter zajęć gwarantuje rozwój wyobraźni dzieci oraz wpływa na ich poziom edukacji i sprawności ruchowej.

Indywidualna zabawa dziecka z piłką i bez piłki

Dziecko prowadzi piłkę na wyznaczonym wcześniej prostokątnym terenie. W każdym z czterech narożników znajduje się inna instytucja, np. poczta, bank, jubiler, sklep. Na sygnał rodzica, np. "BANK", dziecko zatrzymuje piłkę podeszwą i jak najszybciej obiega narożnik, w którym zlokalizowany jest bank. Następnie dobiega do pozostawionej piłki i próbuje dalej ją prowadzić. Wskazana instytucja została napadnięta przez złodziei, a dziecko (jako policjant) musi jak najszybciej zareagować na sytuację.

Zadanie podobne do poprzedniego, ale dziecko przeprowadza piłkę dookoła wskazanej instytucji.

Pomiędzy instytucjami np. bankiem a sklepem, ustawiamy posterunek policji (np. z piłki). Zadaniem dziecka (policjanta) jest dobiegnięcie do stojącego po środku wyznaczonego terenu rodzica (komendant policji), który wskazuje miejsce, do którego próbują włamać się złodzieje. Dziecko musi jak najszybciej zareagować i dobiec do wskazanego miejsca. Rodzic wskazuje miejsce napadu okrzykiem lub ruchem rąk.

WARIANT: Zadanie wykonywane z prowadzeniem piłki przy nodze.

Zabawa rodzinna (rodzic i dziecko) z piłką i bez piłki

Rodzic prowadzi piłkę po wyznaczonym terenie w kierunku jednej z czterech instytucji. Gdy zatrzyma przy niej piłkę, startuje do niej ze środka pola dziecko, które jest policjantem. Jego zadaniem jest jak najszybsze dobiegnięcie do piłki i, prowadząc ją przy nodze, dogonienie oraz trafienie uciekającego złodzieja. Gdy to się uda, następuje zmiana ról.

Rodzic prowadzi piłkę po wyznaczonym terenie, a zadaniem dziecka (policjanta) jest odzyskanie skradzionego łupu, czyli odbiór piłki.

Ustawienie jak w ćwiczeniu nr 3 w pierwszej części treningu, z tą jednak różnicą, że posterunki policji znajdują się po dwóch przeciwnych stronach pomiędzy dwoma instytucjami. Na sygnał rodzica, oboje startują do środka pola, po czym na sygnał (podaje go rodzic) np. "JUBILER", zadaniem ćwiczących jest jak najszybsze dobiegnięcie do wskazanego narożnika.

Ćwiczenia strzałów

Wykorzystując wcześniejsze ustawienie, w każdym z narożników ustawiamy po jednej bramce np. z pachołków lub butelek. Dziecko prowadzi piłkę po środku pola a rodzic, który porusza się w nim bez piłki, co jakiś czas wywołuje nazwę jednej z instytucji, po czym szybko do niej przebiega i broni jej przed strzałem dziecka.

Ćwiczenie jak wyżej, ale bramkarzem jest dziecko, które również podaje nazwę instytucji, której będzie bronił przed atakiem złodziei.

Ustawienie jak w ćwiczeniu nr 3 z drugiej części treningu. Na sygnał rodzica, oboje startują do środka pola, gdzie znajduje się piłka. Ćwiczący, który pierwszy dobiegnie do piłki, oddaje strzał do wcześniej wskazanej bramki (instytucji). Uwaga! Można zastosować różne pozycje startowe (np. siad, klęk, ustawienie tyłem).

Gra na cztery bramki

Gra na 4 bramki (2 rodzica, 2 dziecka), w których dochodzi do pojedynku policjanta ze złodziejem.

źródło: Okazje.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.