Wybieramy hulajnogę dla dziecka

Jazda na hulajnodze to świetny sposób na budowanie formy dziecka oraz poprawę koordynacji ruchowej. Niska waga oraz mały rozmiar sprawiają, że można ją zabrać wszędzie. Radzimy jak wybrać hulajnogę idealną, aby ta służyła dziecku każdego dnia.

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na hulajnodze?

Można już w wieku 2 lat, ale tak naprawdę zależy to od dziecka i jego indywidualnych predyspozycji. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup sprzętu, wybadajmy, czy maluch jest tego typu formą aktywności zainteresowany. Być może chęć jazdy przyjdzie dopiero później, np. po pójściu do przedszkola, gdzie inne dzieci pojawiają się ze swoimi hulajnogami. Kryteria doboru odpowiedniej hulajnogi

Nie kupujemy hulajnogi "na wyrost". Za duży rozmiar może spowodować, ze dziecko trwale się zniechęci do jazdy. Wybieramy zatem sprzęt odpowiedni do wzrostu i wieku malca. Dla dzieci od 2- do 5 lat najlepsze są hulajnogi z dwoma kółkami z przodu. Taki sprzęt, przez swoją nietypową konstrukcję i zastosowany w nich mechanizm skręcania, jest stabilny ale jednocześnie uczy równowagi (dziecko skręca poprzez zmianę położenia ciężaru ciała). Zwykle proces uczenia się jazdy nie jest długi i sprawne posługiwanie się sprzętem następuje już pierwszego dnia. Co ciekawe, o ile trójkołowa hulajnoga jest prosta do okiełznania przez dzieci, to dorośli już nie radzą sobie na niej zbyt dobrze.

Na rynku są też dostępne hulajnogi trójkołowe, które posiadają dwa kółka z tyłu. Jest to opcja dla najmłodszych (ok.1,5 r. ż). Można oczywiście pomyśleć o zakupie jej dla malucha, jednak należy pamiętać, że tego typu sprzęt nie rozwija koordynacji dziecka z taką skutecznością jak pozostałe i najczęściej ma nieregulowaną wysokość kierownicy (maluch szybko z niej wyrasta).

W sprzęcie dwu kołowym zazwyczaj mamy możliwość regulacji wysokości kierownicy i złożenia jej. Koniecznie zapytajmy sprzedawcę o system składania hulajnogi. Dzieci często nie radzą sobie ze skomplikowanym mechanizmem i niszczą sprzęt. Potem trudno zareklamować takie uszkodzenie.

Podest hulajnogi powinien być nisko zawieszony, dzięki temu dziecko mniej się męczy.

Większe koła to szybsza i bardziej komfortowa jazda. Pamiętajmy o tym wybierając sprzęt.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: PIERWSZA WYPRAWA NA BIEGÓWKI

Cena

Cena hulajnogi odpowiada jej jakości. W supermarketach można kupić sprzęt za 50 zł, jednak jest duże ryzyko, że nie posłuży on długo. Takie hulajnogi często bardzo szybko się niszczą i łamią. Stosunkowo dobra, solidna hulajnoga kosztuje od 200 zł. Wydatek większy, ale im wyższa cena tym dłuższa żywotność sprzętu.

Jeśli inwestujemy w dobry sprzęt, warto zdecydować się na taki, który ma kolor uniwersalny. Jeśli dziewczynka lubi róż, udekorujmy np. kierownicę różowymi frędzelkami. Droższa hulajnoga jest na tyle wytrzymała, że może z niej skorzystać kilku użytkowników, zatem warto podejść do tej kwestii przyszłościowo.

Kask

Obwód kasku musi być odpowiednio dobrany do wielkości głowy dziecka, zatem nie kupujemy go przez Internet, ani na wyrost. Aby sprawdzić, czy kask dobrze leży na głowie dziecka, należy rozkręcić regulację, założyć kask malcowi, dokręcić regulację i poprosić, aby poruszał energicznie głową. Jeśli kask się nie przesuwa, znaczy, że jest odpowiedniej wielkości. Pamiętajmy, że to obwód kasku jest najważniejszy, a troczki mają tylko charakter podtrzymujący i uzupełniający.

Rodzinne przejażdżki

Wielokrotnie się zdarza, że wraz z rosnącą formą malca, rodzic sam nabiera ochoty na wspólne przejażdżki. Przy doborze hulajnogi dla dorosłych kierujemy się podobnymi zasadami, jak w przypadku sprzętu dziecięcego. Wybieramy hulajnogę z niskim podestem, dużymi kółkami, zwracamy uwagę na wysokość kierownicy. Hulajnoga dla dorosłych musi być dostosowana również do wagi użytkownika. Trochę inną wybierze drobna mama, a inną potężny tata, ale mogą też tak dobrać sprzęt, by obydwoje na nim jeździli. Hulajnoga to świetna opcja na przemieszczanie się w obrębie dzielnicy, np. podczas wyprawy do sklepu lub na pocztę. Dziecko nie nudzi się, ani nie męczy tak bardzo jakby szło piechotą. Sprzęt można zabrać praktycznie wszędzie, wystarczy go tylko złożyć. Więcej informacji na temat wyboru hulajnogi znajdziesz na stronie www.hulajki.pl

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA