Najmłodsi w historii medaliści olimpijscy
Najmłodsi medaliści olimpijscy w kategorii mężczyzn
Brązowym medalem mógł się poszczycić grecki gimnastyk Dimitrios Loundras na olimpiadzie w Atenach w 1896 roku. Stojąc na podium miał raptem 10 lat i 218 dni. Po tym sportowym sukcesie nie miał szans zwolnić tempa życia. Walczył w I i II wojnie światowej, osiągnął stopień admirała w greckiej marynarce wojennej. Żył 85 lat.
1920 roku na olimpiadzie w Antwerpii w dyscyplinie skoków do wody Szwedzi opanowali całe podium. Jeden z nich, srebrny medalista Nils Skoglund tego dnia miał dokładnie 14 lat i 11 dni.
Do dziś istnieją spekulacje odnośnie najmłodszego, złotego medalisty. Domniemywa się, że w 1900 roku jednym z wygranych w wioślarstwie był chłopiec około 7-letni. Nie mamy jednak na to dowodów, o obecności młodego sportowca świadczą jedynie zdjęcia z zawodów. Natomiast najmłodszym potwierdzonym zwycięzcą olimpiady był w 1960 roku był niemiecki wioślarz, Klaus Zerta, który wywalczył złoto wraz ze swym partnerem. Miał wtedy 13 lat i 283 dni. W sportach indywidualnych na najwyższym miejscu podium stanął w 1932 roku na olimpiadzie w Los Angeles Japończyk Kusuo Kitamura. W wieku niespełna 15 lat (14 lat i 301 dni) pokonał wszystkich swoich rywali w pływaniu stylem dowolnym na dystansie 1500m.
Najmłodsze medalistki olimpijskie
W 1928 roku podczas letnich Igrzysk Olimpijskich, trzy włoskie gimnastyczki drużynowo zdobyły srebrny medal. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie ich wiek. Jedna z dziewczynek miała tego dnia 12 lat i 99 dni, druga 12 lat i 269 dni, a najmłodsza z nich 11 lat i 301 dni, stając się jednocześnie najmłodszą medalistką wszechczasów.
Od 1936 roku w sportach indywidualnych rekord najmłodszej olimpijki należy do Inge Sorensen z Danii, która w wieku 12 lat i 24 dni wywalczyła brązowy medal w pływaniu stylem klasycznym na 200m.
W tym samym roku królowała również Marjorie Gestring z USA, która w skokach do wody wywalczyła olimpijskie złoto. Miała wtedy 13 lat i 268 dni. Po tym zdarzeniu kontynuowała karierę sportową. Zmarła 1992 roku we własnym domu.
W 1960 roku, 13-letnia Amerykanka Donna Elizabeth de Varona zakwalifikowała się do pływackiej drużyny olimpijskiej. Dziewczęta wywalczyły złoto, jednak Donna nie płynęła w finałowej rundzie, więc nie może poszczycić się ostatecznym zwycięstwem. To nie było jednak jej ostatnie słowo. Cztery lata później wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, skąd do domu wróciła jako złota medalistka. Po tym zdarzeniu aktywnie udzielała się w sportowym świecie jako dziennikarka.