Sztuki i sporty walki. Wybór odpowiedniej szkółki dla dziecka

Oferta ośrodków uczących sztuk walki w Polsce jest ogromna, większość przedszkoli i szkół daje możliwość zapisania pociech na dodatkowe zajęcia judo czy karate. Dlaczego warto zaprowadzić dziecko na tego typu zajęcia i jak wybrać najlepszy klub?

Fala sportów i sztuk walki przybyła do nas na przełomie lat 60. i 70. Wtedy z wypiekami na twarzy śledziło się wyczyny Bruce'a Lee, który dzięki zwinności i sile potrafił wyjść z każdej opresji. Teraz sztuki walki przeżywają drugą młodość.

Karate czy jiu-jitsu?

Jest wiele odmian walk, dodatkowo wciąż powstają nowe odłamy tradycyjnych szkół. Najczęściej wybierane są zajęcia judo i karate, ale tak naprawdę każdy dobrze dobrany do dziecka trening będzie dla niego korzystny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę, czy dana placówka należy do związku sportowego danej dyscypliny, czy instruktorzy mają odpowiednie kwalifikacje oraz jak długo działa sekcja. Niektóre szkoły umożliwiają pierwsze lekcje gratis, tak aby dziecko mogło stwierdzić, że to miejsce na pewno mu odpowiada. Pomocne mogą być również opinie rodziców, którzy wcześniej już zetknęli się z daną placówką.

Trening ogólnorozwojowy

Pierwsze lata treningów opierają się głównie na zabawie. Dzieci skaczą jak żabki, zamieniają się w pająki, czołgają, turlają. Poziom nauczania jest oczywiście modyfikowany w zależności od wieku podopiecznych. Pozytywne jest również to, iż zapisując malucha na zajęcia, nie zamykamy go na inne dyscypliny, wręcz przeciwnie. - Trening na sali otwiera drzwi do każdej innej aktywności, gdyż stanowi wspaniałą bazę sprawności ogólnej - podkreśla trener Aleksy Kopeć z warszawskiego Klubu Bokserskiego "Pięściarz". Bardzo dobrze o sportach i sztukach walki wypowiadają się również fizjoterapeuci. - Sporty i sztuki walki cechują się najmniejszą kontuzyjnością, a to głównie dlatego, że opierają się właśnie na ćwiczeniach ogólnorozwojowych - mówi Daniel Demkiewicz, fizjoterapeuta Carolina Medical Center, trener przygotowania motorycznego oraz trener personalny sztuk walk i kulturystyki.

Wartości rzecz święta

Dyscypliny sportów i sztuk walk to świat ponadczasowych wartości. - Zawsze spotkania rozpoczynamy zbiórką, witamy się poprzez ukłon. Każde dziecko ma na sobie judogi i pas, a to przecież zobowiązuje - mówi Małgorzata Skierczyńska. Mali zawodnicy uczą się wytrwałości, szacunku wobec siebie, umiejętności samokontroli, gry fair play. Bardzo ważna jest zasada, by umiejętności wyniesionych z maty czy ringu nie wykorzystywać poza treningową salą. - Zdarzyło się kilka razy, że ktoś od nas pobił kolegę z osiedla czy szkoły. Dzieci wiedzą jednak, że za takie zachowanie ponosi się konsekwencje, na przykład poprzez odsunięcie lub trwałe usunięcie z zajęć. Tu musi być dyscyplina. To także kwestia bezpieczeństwa na zajęciach - podkreśla pani Małgorzata.

Jednak trening to nie tylko rygor i obowiązki. - Ćwiczy u nas chłopiec, który zrzucił 15 kilogramów. Zyskał zdrowie i wysoki status w grupie rówieśniczej. W klasie wiedzą, że trenuje. Niektórzy próbowali go naśladować, ale nie dali rady na zajęciach - wspomina pan Aleksy z Klubu Bokserskiego "Pięściarz". Zdarza się, że na zajęciach pojawiają się dzieci nadpobudliwe, z objawami ADHD bądź po prostu takie, które sprawiają kłopoty wychowawcze. - Rodzice przyprowadzają takie dzieciaki, bo po prostu nie dają sobie z nimi rady. Na treningach są jasne zasady, dyscyplina, możliwość "wyżycia się" i wyrzucenia z siebie negatywnych emocji - mówi pan Krzysztof z Dragon's Den Fight Club.

Dobry trener to podstawa

To, czy szkoła jest godna uwagi, zależy głównie od trenera, zatem zanim zapiszemy dziecko do danej placówki, dobrze jest poznać osobę, która prowadzi zajęcia. Unikajmy trenerów, którzy nastawiają się wyłącznie na wygrywanie, doprowadzają do eksploatowania podopiecznych, zamiast dbać o to, co w treningu najważniejsze, czyli o... zdrowie. Dobry trener bądź instruktor to osoba kreatywna, bystra, otwarta na potrzeby dzieci. Jest mentorem, wzorem i kimś, komu można zaufać. Na jego zajęciach powinna panować dyscyplina i porządek dostosowane do wieku dzieci. Ważna jest także komunikacja między nim a rodzicami. Osoba prowadząca zajęcia może, a nawet powinna zgłaszać wszelkie problemy i próbować wspólnie wypracowywać rozwiązania.

Koszty

Dziecięce sztuki i sporty walki nie nadszarpną wybitnie kieszeni rodzica. Miesięczne wydatki zamykają się w składce, która waha się od 90 do 170 zł (w zależności od szkoły i częstotliwości zajęć). Do tego dochodzą koszty związane ze sprzętem: strój od 60 do 150 zł (biorąc pod uwagę, że dziecko rośnie, zwykle co roku trzeba zakupić nowy), pas 20-30 zł. Z kolei w przypadku np. boksu szkoła zwykle zapewnia wszelkie akcesoria. Do nas będzie należał jedynie zakup sportowego ubrania, butów i bandaży. Nie zawsze idealnie Sport to zdrowie, jednak należy pamiętać, że zawsze wiąże się z ryzykiem kontuzji. - Najwięcej urazów pojawia się na treningach, jednak występują najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z mało kompetentnym trenerem. Są to głównie obciążenia barków, stóp, odcinka lędźwiowego - podkreśla pan Damian Demkiewicz. Dodaje również, że do tej listy można dodać urazy wynikające z kontaktu z drugim zawodnikiem, czyli stłuczenia, obicia, skręcenia.

Słodki smak... porażki?

Wielu rodziców boi się momentu, w którym ich dziecko odniesie porażkę . Jak twierdzą specjaliści, nie ma czego. - Jest to kwestia indywidualna, jednak wszystko zależy od tego, czy motywacja jest wewnętrzna, czy zewnętrzna. Jeśli dziecko od początku jest uczone i przygotowywane na moment wygranej lub przegranej, każda z tych sytuacji będzie dla niego lekcją - twierdzi psycholog dzieci i młodzieży Monika Perkowska. Duże naciski i oczekiwania ze strony opiekunów wpływają negatywnie na sferę emocjonalną dziecka. - Ważne jest też wsparcie trenera i przygotowanie na różne sytuacje, które są w sporcie nieuchronne - uzupełnia pan Aleksy z Klubu Bokserskiego "Pięściarz". Dziecko, które doświadcza smaku przegranej na ringu lub macie, dobrze sobie radzi także z problemami życia codziennego. Jest silne psychicznie, świadome swojej wartości i dzięki temu mniej narażone na negatywne wzorce pochodzące z grupy rówieśniczej.

Treningi sportów i sztuk walki realizowane pod okiem wykwalifikowanego specjalisty pomagają poznać własne dziecko, jego możliwości, charakter i potrzeby. A to z kolei może dać początek fascynującej życiowej przygody nie tylko dla malca, ale i całej rodziny.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.