Joga dla dzieci

Joga kojarzona jest głównie z medytacją i relaksem, a dzieci to przecież wulkany energii. Wbrew pozorom jednak czas spędzony na macie może być świetną zabawą i niezwykle zdrową formą aktywności.

Krótka historia jogi

Joga jest jednym z sześciu systemów filozofii indyjskiej, a ślady jej istnienia sięgają aż do 2500 roku p.n.e. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele tłumaczeń słowa "joga". Popularnie przyjmuje się, że oznacza ono terminy: łączyć, jednoczyć. Współcześnie na całym świecie praktykuje się jogę wraz z medytacją, aczkolwiek coraz większa rzesza ludzi wykorzystuje asany (pozycje jogiczne) jako jeden ze sposobów na uzyskanie dobrego samopoczucia i zdrowego ciała.

Joga w praktyce

Dorośli chwalą sobie jogę jako metodę relaksu, uwalniania mięśni z napięć, wzmacnianie ciała. Takie same korzyści przynosi ona również dzieciom. Regularne ćwiczenia na macie poprawiają sprawność ruchową, harmonijnie rozwijają ciało wzmacniając je, a także uczą nawyków przyjmowania prawidłowej postawy . Ponadto zajęcia dają efekt odprężenia i wyciszenia po kilku godzinach spędzonych w ławce czy przy komputerze. To skutkuje większymi możliwościami skupienia uwagi, kreatywnością. Ćwiczenia sprawiają również, że dzieci są bardziej świadome swojego ciała, budują poczucie własnej wartości.

Dziecko na macie

Joga skierowana do najmłodszych prowadzona jest w formie zabawy. Dziecięce sesje są dużo krótsze- w zależności od wieku uczestników trwają one od 30 do 60 minut (a nie 90-120 jak w przypadku dorosłych) i bardziej dynamiczne, dostosowane do temperamentu maluchów. Podczas zajęć wykorzystywana jest bujna wyobraźnia dzieci i ciekawość. Nazewnictwo w jodze nawiązuje do świata zwierząt. Maluchy na zajęciach zapraszane są do niego poprzez egzotyczną podróż do dżungli, gdzie "spotykają" bardzo dzikie gatunki zwierząt. Każdy przeobraża się w jedno z nich, przybierając postać kobry, wielbłąda czy też po prostu świerszcza, psa. Niektóre są bardzo łatwe w wykonaniu, inne zaś wymagają większej uwagi, elastyczności i koordynacji, co sprzyja rozwojowi dzieci. Gdy już się uda przyjąć wybraną pozycję, z satysfakcją wydobywają dźwięk danego zwierzęcia, w które się wcielili. Każda sesja kończy się ćwiczeniami relaksacyjnymi. Program zajęć powinien być dostosowany do etapu rozwojowego dziecka, wykorzystywać jego potencjał i inspirować. Oprócz dostarczanej zabawy , należy zwracać uwagę na ustawienie poszczególnych części ciała: stóp, kolan czy kręgosłupa aby ćwiczenia były przede wszystkim bezpieczne, kształtowały nawyki prawidłowej postawy, wzmacniały mięśnie, co w kolejnych latach będzie warunkowało ich dalszy rozwój motoryczny.

Kiedy można zacząć ćwiczyć

Jogę zaczynają ćwiczyć dzieci powyżej 4 roku życia. Na każdym etapie wiekowym zajęcia prowadzone są inaczej. Dla 4- latków wyzwaniem jest pozostanie kilka minut w obrębie własnej maty czy synchronizacja stron: lewej i prawej. Nie ma mowy o precyzji czy technice, na nią przyjdzie czas w późniejszym wieku.

Cenowy zakres

Popularność jogi dla dzieci jest coraz większa, zatem liczba miejsc, które ją oferują w swojej ofercie także przybywa. Jednorazowy koszt zajęć waha między 15 a 25 zł w zależności od szkoły. Karnety to zwykle wydatek rzędu 50-80 zł za 4 zajęcia w miesiącu. Ciekawą opcją są karnety rodzinne, które umożliwiają wejścia open rodzic+dziecko. Za taką opcję należy zapłacić od 120 do 150 zł. Zanim wykupimy karnet, warto pojawić się z dzieckiem na próbne zajęcia, by przekonać się, czy taka forma aktywności aby na pewno mu odpowiada.

Małgorzata Raniszewska- założycielka studia 'dobrzemitu' w Warszawie (www.dobrzemitu.pl). Oferuje swoim klientom zajęcia jogi, pilatesu, zdrowego kręgosłupa, tai chi oraz gimnastykę chińską qi gong. Od wielu praktykuje jogę. Interesuje się zdrowym odżywianiem. Poprzez 'dobrzemitu' uczy świadomego życia, szacunku do siebie, swojego ciała i intuicji. Na co dzień jest mamą 5- letnich bliźniąt i pasjonatką życia.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.