World Games. "Plażowa piłka ręczna to osobna dyscyplina!"

W Polsce dzięki sukcesom reprezentacji Bogdana Wenty pokochaliśmy piłkę ręczną. Podczas World Games, które odbędą się w 2017, kibice szczypiorniaka będą mieli okazję przyjrzeć się rywalizacji najlepszych drużyn na świecie w plażowej odmianie tej dyscypliny. No właśnie, odmianie? - To dwie osobne dyscypliny! Nie każdy dobry szczypiornista będzie dobrze grał na plaży - uważa Roman Kałasznikow, jeden z najlepszych skrzydłowych na świecie plażowej piłki ręcznej.

Roman Kałasznikow jest Rosjaninem. Na ostatnich World Games, które odbyły się w Cali, w Kolumbii, sborna Rosji zdobyła srebrny medal. Złoto przegrała po dramatycznej końcówce.

Niezwykła dyscyplina, jaką jest plażowa piłka ręczna narodziła się w 1992 roku. Szybko została zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która opracowała zasady rozgrywania meczów. Co ciekawe, w plażowej piłce ręcznej gra się po trzech zawodników w polu plus bramkarz. Zdobyte bramki liczą się za jeden punkt, są jednak też tzw. bramki spektakularne, które drużynie dają dwa punkty.

Skąd się wzięła u ciebie plażowa piłka ręczna?'

Uprawiam tę dyscyplinę już10 lat. Zacząłem grę na studiach, tam poznałem plażową piłkę nożną. Przyszły wakacje i zostałem powołany do drużyny na Mistrzostwa Rosji. Wcześniej grałem w klasyczną odmianę piłki ręcznej.

Czy plażowa wersja szczypiorniaka bardzo różni się od klasycznej?

Ja patrzę na to jak na dwie oddzielne dyscypliny sportu, Moim zdaniem, nie każdy dobry szczypiornista będzie grał dobrze w plażową piłkę ręczną. Plażowy szczypiorniak jest dużo szybszy, akcje rozgrywane są na dużej prędkości. Do tego poruszanie się na piasku jest dużo trudniejsze i dochodzą też elementy akrobacji gimnastycznych, których w klasycznej piłce ręcznej nie ma.

Trudno jest trenować plażową piłkę ręczną, jeśli nie mieszka się w miejscu, gdzie jest plaża?

Obecnie dyscyplina bardzo szybko się rozwija i pojawiło się dużo technologii, które pozwalają na wybudowanie stadionu, boiska, gdzie tylko zechcemy. Takie boisko do gry można zbudować na brzegu rzeki czy jeziora. Potrzeba tylko dobrego, czystego piasku. Wciąż jednak jest mało krytych hal do gry, co znacznie skraca sezon.

 

Czy to drogi sport do uprawiania?

To zależy. Na przykład drużynom, które powstały w miastach nad morzem, będzie łatwiej i taniej zorganizować bazę treningową i bazę do turniejów. Łatwiej jest też drużynom z Unii Europejskiej, bo nie mają problemu z przemieszczaniem się z jednego europejskiego kraju do drugiego, w których organizowana jest duża część turniejów. Dla nas Rosjan, podróże do UE na międzynarodowe turnieje są drogie.

Drogo jest też, jeśli plażową piłkę ręczną traktuje się jako osobną dyscyplinę, a nie coś, co można robić po zakończeniu sezonu klasycznej piłki ręcznej. Wówczas, żeby grać przez cały sezon, trzeba wynajmować zimą hale do gry.

Dlatego też, jeśli patrzeć z tej perspektywy, plażową piłkę ręczną można uważać za drogi sport. Podróże do ciepłych krajów, gdzie można grać przez cały rok, też kosztują.

Co jest potrzebne, żeby zacząć treningi?

Piłka, dwie bramki i taśma, którą wyznaczymy boisko. Na samym początku to wystarczy. Jak zdobyć medal World Games w plażowej piłce ręcznej?

To proste, trzeba dużo trenować i poświęcić dużo czasu na zgranie z drużyną. Poza tym ważna jest też psychologiczne przygotowanie i dobry nastrój przed każdym meczem.

Na pewno też pomaga zainteresowanie krajowej federacji. Obecnie rzadko kiedy dobrzy piłkarze ręczni mogą grać na plaży, bo zabraniają im kluby i federacje. Wystarczyłaby niewielka zmiana przepisów, która przyczyniłaby się do rozwoju dyscypliny. W Danii na przykład Hans Lindberg pomaga swojej plażowej reprezentacji kraju.

Ultimate Frisbee uczy dzieci i młodzież... kultury osobistej!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.