Zapasy w każdej szkole w Łodzi

W czwartek 12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 162 w Łodzi, odbędzie się wyjątkowa impreza zapaśnicza. Dziesięć reprezentacji dzieci ze szkół podstawowych zmierzy się w turnieju, który poprzedzi trening z medalistą olimpijskim, mistrzem świata i Europy Andrzejem Supronem.

Dzień z zapasami w Łodzi będzie kolejną imprezą z cyklu "Zapasy w każdej szkole". Gościem honorowym tego wydarzenia będzie łódzki senator Maciej Grubski.

- W zeszłym roku odwiedziliśmy z naszym projektem Lublin i Warszawę. Teraz przyszła kolej na Łódź, miasto, w którym zainteresowanie zapasami jest bardzo duże. Jestem przekonany, że dzieci z lokalnych szkół będą zachwycone, a nauczyciele będą mieli okazję podejrzeć ćwiczenia, które z łatwością można wprowadzić do programu lekcji WF-u - mówi Andrzej Supron, pomysłodawca projektu "Zapasy w każdej szkole".

Zasady walki zostały zmodyfikowane tak, aby dostosować je do możliwości i poziomu umiejętności dzieci. Punkty będą przyznawane m.in. za sprowadzenie do parteru, wstanie, czy przytrzymanie przy macie. Dodatkowy punkt będzie można zdobyć za wyjście z piłką poza pole. W zawodach wezmą udział dziewczynki i chłopcy w 7 kategoriach wagowych: 30 kg, 35 kg, 40 kg, 45 kg, 50 kg, 55 kg oraz 60 kg. O tym, która drużyna wygra mecz decydować będzie większa ilość wygranych walk w bezpośrednim spotkaniu. Na zwycięzców czeka nagroda specjalna, wielofunkcyjna mata zapaśnicza.

- Chcemy zachęcić dzieci do uprawiania zapasów. Jednak, aby było to możliwe, trzeba najpierw stworzyć im ku temu odpowiednie warunki. Dlatego nagrodą główną w naszym turnieju jest mata zapaśnicza, która może być również wykorzystana do prowadzenia innych zajęć ogólnorozwojowych - dodają Piotr Górski i Łukasz Góral, organizatorzy imprezy w Łodzi, nauczyciele WF-u.

Impreza została objęta patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Organizatorzy podkreślają, że głównym celem "Zapasów w każdej szkole" jest dotarcie do dzieci i nauczycieli z całego kraju i zarażenie ich pasją do jednej z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie.

Imprezę organizują: Szkoła Podstawowa nr 162, Kluby: KS 20, UKS Atleta, UKS Suples oraz Stowarzyszenie Akademia Sportu Andrzeja Suprona - koordynator projektu "Zapasy w każdej szkole".

"Zapasy w każdej szkole" Łódź

12 czerwiec 2014

Szkoła Podstawowa nr 162, ul. Powszechna 15, Łódź

Harmonogram imprezy:

10:00-10:30 - rejestracja uczestników

10:30-10:45 - oficjalne przywitanie drużyn, przedstawienie założeń projektu "Zapasy w Każdej Szkole"

i zasad walki zapaśniczej

10:45-11:30 - trening z mistrzem Andrzejem Supronem

11:30-12:00 - pokaz zapaśniczy

12:00-14:00 - zawody drużynowe i konkurs kibicowania

14:00-14:30 - dekoracja uczestników i zakończenie zawodów

Walka zapaśnicza, to najbezpieczniejsza walka z możliwych - Andrzej Supron