Dolny Śląsk dla Królowej Sportu

W 2012 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o realizacji na Dolnym Śląsku programu budowy urządzeń lekkoatletycznych ?Dolny Śląsk dla Królowej Sportu?. Program adresowany jest do gmin i powiatów województwa dolnośląskiego . Finansowany jest z budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego, w którym na realizację programu w latach 2013 - 2015 przeznaczono ogółem 15 mln złotych.

Założenia programu zostały opracowane w Wydziale Sportu i rekreacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Program zakłada budowę obiektów lekkoatletycznych składających się z następujących elementów:

- Bieżnia lekkoatletyczna 4-torowa okólna o obwodzie 200 metrów z nawierzchnią syntetyczną o szerokości toru 1,22 m z 6-torowym odcinkiem bieżni do sprintu o długości 100 m o szerokości toru 1,22 m (120 m ze startem i wybiegiem).

- Skocznia w dal o wymiarach 2,75 x 10 m z rozbiegiem o rozmiarach o dł. 40 m.

- Zagospodarowanie płyty wewnątrz bieżni okólnej przez wykonanie boiska do piłki nożnej o wymiarach ca. 45 x 30 m z trawą naturalną lub sztuczną (zakup bramek i piłkochwytów) lub boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 44 x 22 m.

W uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest budowa krótszej bieżni do sprintu (60 m) a także dłuższej bieżni okólnej, np. 300- lub 400-metrowej i większej liczby torów oraz dodatkowych urządzeń lekkoatletycznych, np. skoczni wzwyż, koła do pchnięcia kulą.

W ramach programu możliwa jest też modernizacja i rozbudowa istniejących obiektów lekkoatletycznych. Obiekty te powinny być ogólnodostępne, a korzystanie z nich nieodpłatne.

Program od samego początku spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też w całym kraju. Poparcie dla idei programu zadeklarowali słynni polscy lekkoatleci - mistrzowie i medaliści olimpijscy z Ireną Szewińską, Anitą Włodarczyk, Pawłem Korzeniowskim Tomaszem Majewskim i Szymonem Ziółkowskim na czele, a patronat honorowy nad programem objęły Polski Komitet Olimpijski i Polski Związek Lekkiej Atletyki. Realizację programu wspiera też Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki.

Od czerwca br. Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk przy wsparciu Województwa Dolnośląskiego realizować będzie na wybudowanych obiektach program lekkoatletycznych zajęć szkoleniowych dla dzieci i młodzieży oraz cykl imprez "Grand Prix Dolnego Śląska w Lekkiej Atletyce".

W 2013 r. w ramach programu na Dolnym Śląsku powstało 16 nowoczesnych obiektów lekkoatletycznych, które są zlokalizowane w następujących miejscowościach: Bystrzyca Kłodzka, Głogów, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Chojnów, Łagiewniki, Oława, Strzelin, Środa Śląska, Twardogóra, Wałbrzych, Węgliniec, Wrocław, Złotoryja, Żarów, Żmigród.

W 2014 r. obiekty lekkoatletyczne powstaną w następujących miejscowościach: Bierutów, Bolesławiec, Długołęka, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelcz- Laskowice, Szklary Górne (powiat bolesławiecki), Polanica Zdrój, Stronie Śląskie, Strzelin, Szklarska Poręba, Świdnica.

Ogółem w latach 2013 - 2015 na Dolnym Śląsku powstanie około 50 nowoczesnych i bezpiecznych obiektów lekkoatletycznych.

Urząd Marszałkowski buduje orliki lekkoatletyczne

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.