Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku. Zmiany w XIV edycji turnieju

20 stycznia ruszają zapisy do XIV edycji Turnieju ?Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku?. Od tego roku w formule rozgrywek nastąpią duże zmiany. Turniej będzie obejmował kategorie wiekowe U-10 oraz U-12, a najlepsze drużyny z każdego województwa zagrają w finale ogólnopolskim rozgrywanym na Stadionie Narodowym. Zwycięzcy wyjadą na mecz Niemcy - Polska.

Wygrana z Tottenhamem, mumie i nasze Wembley, czyli zwycięzcy XIII edycji turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" w Londynie

Nowa odsłona Turnieju

Turniej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" organizowany dotychczas dla dzieci do lat 10, był największą piłkarską imprezą w tej kategorii wiekowej w Europie. Do ostatniej XIII edycji zgłoszonych zostało 185 tys. dziewcząt i chłopców. Co drugi dziesięciolatek w Polsce dostał szansę rywalizacji o Puchar Tymbarku. W tym roku Turniej będzie miał nową odsłonę. Organizator, którym jest Polski Związek Piłki Nożnej, po sukcesie zawodów w wydaniu U-10, podjął decyzję o otwarciu rozgrywek dla innych grup wiekowych.

W tegorocznej, XIV edycji rywalizacja o mistrzowski tytuł toczyć się będzie w kategoriach U-10 i U-12, a od 2015 r. turniej docelowo będzie obejmować trzy kategorie wiekowe: U-8, U-10 i U-12.

Otwarcie Turnieju na nowe grupy wiekowe ma na celu zachęcenie do uprawiania sportu jak największej grupy dzieci w wieku szkolnym oraz realizację założeń unifikacji organizacji szkolenia i systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży piłkarskiej w Polsce opracowanej przez PZPN.

- Korzystając z wielu doświadczeń, zaplanowaliśmy turniej w najdrobniejszych detalach. Po raz pierwszy rozgrywki odbędą się w formule nowej unifikacji organizacji szkolenia i systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży piłkarskiej w Polsce. To stanowi ważny element procesu szkolenia dziewcząt i chłopców w wieku wczesnoszkolnym - powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. W trakcie czternastoletniej historii Turnieju zagrało w nim wielu obecnych reprezentantów Polski, różnych kategorii wiekowych, m. in. Marcin Kamiński, Piotr Zieliński, Bartosz Salamon, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Gracjan Horoszkiewicz, Igor Łasicki, Karol Żwir, Filip Jagiełło, Michał Bartkowiak oraz Paulina Dudek.

Sponsorem głównym Turnieju we wszystkich dwóch kategoriach wiekowych została firma Tymbark, która przez ostatnie siedem lat była sponsorem głównym turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" w kategorii U-10. - Przez ten czas wspólnie z PZPN stworzyliśmy unikatowe, także na skalę europejską rozgrywki piłkarskie dla dziesięciolatków. W tym okresie w Turnieju zagrało ponad pół miliona dziewcząt i chłopców. Zaczynaliśmy od małego turnieju dla 16 tys. uczestników, by przez lata ciężkiej pracy rozwinąć rozgrywki do miana największego turnieju dla 10-latków w Europie. Teraz idziemy o krok dalej. Pragniemy, by każdy uczeń szkoły podstawowej mógł zagrać w naszym turnieju, a zaszczepiona w ten sposób pasja do sportu pozostała na całe życie. To najlepszy sposób, by zadbać o zdrowie naszych dzieci i wychować przyszłych reprezentantów Polski - powiedział Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice i współwłaściciel firmy Tymbark.

Patronat honorowy nad Turniejem objęli: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Stadion Narodowy dla najlepszych

Kolejną nowością w XIV edycji będzie ekskluzywne miejsce rozgrywania finału ogólnopolskiego, dostępne na co dzień tylko dla najlepszych polskich piłkarzy. Wielki Finał XIV edycji Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" zostanie rozegrany w maju na Stadionie Narodowym, w Warszawie.

- To niepowtarzalny przywilej, aby na nim zagrać, a poza tym również doskonała motywacja do pracy dla przyszłych reprezentantów Polski i idealna arena rywalizacji największych piłkarskich talentów w Polsce - powiedział Stefan Majewski, Dyrektor Sportowy PZPN.

W 2015 r. w finale ogólnopolskim Turnieju, rozgrywanego już w trzech kategoriach wiekowych, zobaczymy w akcji ponad tysiąc największych piłkarskich talentów w naszym kraju.

Jak zgłosić drużynę?

Zapisy do XIV edycji Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" potrwają od 20 stycznia do 21 lutego. Drużyny można zgłaszać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego umieszczonego na oficjalnej stronie turnieju . Rozgrywki przeznaczone są dla szkół podstawowych oraz Uczniowskich Klubów Sportowych. Zespoły mogą być zgłaszane przez nauczycieli i trenerów.

Za zgłoszenie każdej drużyny, która weźmie udział w Turnieju, trenerzy otrzymają nagrody w postaci profesjonalnych koszulek sportowych firmy nike. Każdy zespół może liczyć od 7 do 12 zawodników. Formularz zgłoszeniowy, regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne są na na stronie turnieju .

Harmonogram

Zmienił się również harmonogram rozgrywek i od XIV edycji cały Turniej będzie rozgrywany w ramach jednego roku szkolnego. Po zakończeniu zapisów w marcu zostanie rozegrany etap powiatowy. Najlepsze drużyny w województwach wyłonione zostaną w kwietniu, a mistrzów Polsku U-10 oraz U-12 poznamy w maju podczas finału ogólnopolskiego.

Nagroda Główna

Na każdym etapie Turnieju dzieci oraz trenerzy otrzymają upominki piłkarskie. Na zwycięskie drużyny dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 czeka wyjątkowy Puchar Tymbarku oraz przepełniony atrakcjami wyjazd na mecz Niemcy - Polska w Hamburgu. To już tradycja, że zdobywcy Pucharu Tymbarku uczestniczą w niezapomnianych piłkarskich wydarzeniach i odwiedzają najwspanialsze i największe stadiony piłkarskie w Europie oraz oglądają w akcji gwiazdy światowego futbolu. Dotychczasowi triumfatorzy Turnieju odwiedzili takie stadiony jak: Wembley, Camp Nou, Santiago Bernabeu, San Siro oraz Amsterdam ArenA.

Czy piłka nożna zaspokaja potrzebę ruchu u dziecka