Zwycięscy Niemcy i Amerykanie (z Polski) na derbach Barcelony [ZDJĘCIA]

W piątkowych derbach Barcelony rozgrywanych na Camp Nou gospodarzy dopingowali także młodzi piłkarze z Polski. Wyjazd na mecz był nagrodą dla zwycięzców turnieju Deichmann Minimistrzostwa 2013 - zawodników drużyn Widzewa Łódź startujących w turnieju pod flagą Stanów Zjednoczonych oraz reprezentujących Niemcy piłkarzy Sprintu Katowice.

Deichmann Minimistrzostwa to organizowany od sześciu lat największy w Polsce turniej piłkarski rozgrywany w kategoriach U-9 i U-11. W tegorocznej edycji w 22 eliminacyjnych turniejach miejskich i rozgrywanym w Opolu turnieju finałowym wzięło udział przeszło 900 drużyn, czyli blisko 10 tysięcy dzieci. Turniej rozgrywany jest w konwencji mistrzostw świata - drużyny przyjmują nazwy krajów i grają w strojach nawiązujących kolorystyką do strojów reprezentowanych przez nich krajów.

W czerwcowym finale rozegranym w Opolu zwyciężyły drużyny Stanów Zjednoczonych Łódź (młodzi zawodnicy Widzewa), którzy w finale kategorii U-9 pokonali w karnych drużynę Polski Rzeszów oraz Niemiec Mysłowice (piłkarze Sprintu Katowice), którzy w kategorii U-11 wygrali w finale 1:0 z Brazylią Lublin.

Młodzi piłkarze wraz z opiekunami do Barcelony przylecieli niedługo przed piątkowym meczem. Z pierwszego i drugiego rzędu trybun dopingowali piłkarzy Barcelony, szczególnie Neymara, który zrobił na nich większe wrażenie nawet niż Leo Messi. Z bliska mogli też zobaczyć jedynego gola meczu, w którym właśnie Brazylijczyk popisał się piękną asystą.

W sobotę dzieci zwiedzały stadion. Odwiedziły strefę mieszaną, w której piłkarze udzielają pomeczowych wywiadów, salę prasową, w której odbywają się konferencje oraz szatnię pierwszego zespołu. Niestety, tablica, na której rozrysowana była taktyka na mecz z Espanyolem, została już starta, więc tajemnica kiepskiej formy Barcelony z derbów pozostała niewyjaśniona. Na trybuny dzieci przeszły tunelem, którym na mecze wychodzą zawodnicy Barcelony.

Młodzi piłkarze z Katowic i Łodzi zwiedzili także klubowe muzeum z pamiątkami - nie tylko piłkarskimi - z przeszło stuletniej historii klubu. Na multimedialnych tablicach mogli zapoznać się z klubową historią, obejrzeć eksponaty z początków istnienia Barcelony, a także z jej historii najnowszej, między innymi całą zastawę pucharów za zwycięstwa w lidze hiszpańskiej i Lidze Mistrzów oraz pokaźną kolekcję Złotych Piłek Leo Messiego. Wyprawę po stadionie zakończyła wizyta w oficjalnym klubowym sklepie.

Młodzi zawodnicy z Łodzi i Katowic zwiedzili także Barcelonę, a przy okazji wizyty na plaży rozegrali między sobą mecz. Krótko przed poniedziałkowym wyjazdem odwiedzili jeszcze stadion Espanyolu.