W Gdyni najlepsi zawodnicy YKP Gdynia

W niedzielę (16.06) zakończyły się regaty Energa Sailig Cup w Gdyni. W zawodach wzięło udział 131 młodych żeglarzy. Przez trzy dni zostało rozegranych 8 z 9 zaplanowanych wyścigów.

W miniony weekend, na wodach Zatoki Gdańskiej, rozegrano regaty ENERGA Sailing Cup o Puchar YKP Gdynia. Przez trzy dni regat młodym żeglarzom towarzyszyło słońce oraz zmienne wiatry, dochodzące nawet do 25 węzłów. W tych trudnych żeglarsko warunkach udało się rozegrać 8 z 9 zaplanowanych wyścigów.

Żeglarze wypływali z Mariny Gdynia codziennie o godzinie 10:00 i wracali około godziny 17:00. Trasy regat, ustawione w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego, doskonale pozwalały obserwować zmagania na wodzie mieszkańcom Gdyni i turystom.

Pierwsze trzy miejsca w regatach zajęli zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia. Zwyciężył Tytus Butowski, miejsce drugie i jednocześnie najlepsze w kategorii dziewcząt zdobyła Aleksandra Melazcka, natomiast najniższy stopień podium przypadł Mikołajowi Staniulowi.

W piątek wieczorem przeprowadzono turniej piłki plażowej, w którym zespoły walczyły o najlepsze miejsce równie zaciekle jak na wodzie.

Podczas ceremonii zakończenia regat najlepszym młodym żeglarzom wręczone zostały puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i elektronicznego.

Organizatorem regat był Yacht Klub Polski Gdynia przy wsparciu firmy ENERGA i Polskiego Związku Żeglarskiego. Regaty dofinansowano ze środków gminy Gdynia. Partnerem regat byli: Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Morski w Gdyni.

Regaty w Gdyni (będące jednocześnie drugą eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży) były czwartymi regatami z cyklu Energa Sailing Cup. Wcześniej odbyła się już rywalizacja w Giżycku, Kamieniu Pomorskim oraz Krakowie (z powodu braku wiatru w Krakowie nie przeprowadzono jednak żadnego wyścigu). Zawodnicy, którzy biorą udział w regatach gromadzą punkty do łącznej klasyfikacji końcowej. Czterdziestu najlepszych żeglarzy cyklu weźmie udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie (24-25.08). Nagrodą dla zwycięzców będzie dołączenie, na kolejny sezon, do specjalnie utworzonego programy stypendialnego ENERGA Sailing Development Program. Łącznie, aż trzynastu żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Wszystkie informacje o programie, regatach oraz aktualna klasyfikacja cyklu znajdują się na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl