10 oznak, że wybrałeś odpowiedniego trenera sportu dla dziecka

Rodzice oddając swoją pociechę do klubu liczą na to, iż kadra pracująca tam będzie się odznaczała pełnym profesjonalizmem. Niestety nie zawsze tak jest. Czym się charakteryzuje trener idealny? Oto 10 cech szkoleniowca, na które rodzic powinien zwrócić uwagę zapisując dziecko na zajęcia sportowe.

Trener kładzie nacisk na długoterminowy rozwój zawodników

Junior.sport.pl

Unikaj trenerów, dla których liczy się przede wszystkim wynik. Wielu świetnie zapowiadających się sportowców nie osiąga sukcesów w kategoriach seniorskich, gdyż zostają zbyt wcześnie wyeksploatowani. Niestety w Polsce taką sytuację wspiera system nagradzania klubów. Mimo wszystko warto szukać takich placówek i takich trenerów, którzy dbają o harmonijny rozwój dzieci i młodzieży.

Dobry trener potrafi wykorzystać tzw. okresy sensytywne zawodników (momenty, w których dane umiejętności mają największy potencjał rozwojowy) oraz rozpocząć trening od wszechstronnego przeszkolenia i płynnie przejść do ścisłej specjalizacji.

PRZECZYTAJ: Jak nie zabić sportowego talentu?

Zdjęcie Adidas Dres S21101 Zdjęcie NETMODA DRES SPORTOWY D12150 Zdjęcie Adidas Dres sportowy Sereno 14 Junior F81932
Adidas Dres S21101 NETMODA DRES SPORTOWY D12150 Adidas Dres sportowy Sereno...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Zajęcia judo dla dzieci. Rafał Gajewski prowadzi trening Zajęcia judo dla dzieci. Rafał Gajewski prowadzi trening Fot. Funny Judo

Trener dba o bezpieczeństwo zawodników

Wypadki w sporcie się zdarzają, niektórych nie da się uniknąć. Ważne jest jednak, aby trener był odpowiedzialny i przewidujący.

Trener dbający o bezpieczeństwo to również taki, który odpowiedzialności uczy swoich podopiecznych. Oni powinni także kontrolować co się dzieje, nie doprowadzać do sytuacji ryzykownych oraz słuchać poleceń trenera. Przy takiej współpracy i wzajemnym zaufaniu problem związany z niebezpieczeństwem jest zminimalizowany.

PRZECZYTAJ: 6 najczęściej popełnianych przez rodziców błędów

Zdjęcie Allright Przyrządówka karate PU Zdjęcie BUSHINDO PAS DO KARATE Zdjęcie Spokey RAIDEN Kimono karate 85117
Allright Przyrządówka karat... BUSHINDO PAS DO KARATE Spokey RAIDEN Kimono karate...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych beda się uczyć gry w tenisa Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych beda się uczyć gry w tenisa Fot. Sebastian Adamus / Agencja Wyborcza.pl

Trener zauważa różnice płci, jednak nie kieruje się stereotypami

Chłopaki nie płaczą? Dziewczyny się nie nadają do poszczególnych dyscyplin? Trener kierujący się stereotypami nie dopuszcza do siebie prawdziwego obrazu poszczególnych zawodników. Owszem, praca z dziewczynkami i z chłopcami zazwyczaj różni się od siebie, jednak należy pamiętać, że każdy młody sportowiec jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

PRZECZYTAJ: Gdy dziecko mówi "NIE" zajęciom sportowym

Zdjęcie ROX Rakietka Badminton 6000 Zdjęcie Spokey Rakietka pingpongowa ADVANCE Zdjęcie Zestaw Head Cyano
ROX Rakietka Badminton 6000 Spokey Rakietka pingpongowa... Zestaw Head Cyano
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Trener jest spokojny i opanowany

Dobry trener nie buduje swojego autorytetu poprzez wygrażanie i krzyki. Nie wyżywa się na zawodnikach, gdy ma gorszy dzień. Nie daje się porwać negatywnym emocjom w kryzysowych sytuacjach.

Praca z dziećmi i młodzieżą bywa trudna i wymagająca wielkiej cierpliwości od trenera, jednak nie może on pozwolić sobie na nerwowe reakcje w obecności dzieci, gdyż napięta atmosfera udziela się drużynie. Ponadto agresywne reakcje uczą zawodników błędnych zachowań.

PRZECZYTAJ: Jak pokonać dziecięcą nieśmiałość

Zdjęcie Cornilleau torba trenerska na ramię fittmove 654000 Zdjęcie Spalding Tablica taktyczna dla trenera 300164201 Zdjęcie Zeas Gwizdek FOX Pearl (czarny)
Cornilleau torba trenerska ... Spalding Tablica taktyczna ... Zeas Gwizdek FOX Pearl (cza...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Trener jest stanowczy i konsekwentny

Trener nie może sobie pozwolić na to, aby dać sobie "wejść na głowę". Musi umieć trzymać dyscyplinę, gdyż od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo zawodników. Powinien dotrzymywać słowa (np. gdy zawiesza wychowanka w możliwości trenowania przez określony czas). Nie wolno mu też przymykać oczu na naganne zachowania dzieci. Bez tego grupa nie ma szans prawidłowo funkcjonować,  gdyż wraz z upływem czasu młodzi zawodnicy przestaną respektować jakiekolwiek zdanie trenera.

PRZECZYTAJ: Przegrana w sporcie. Niszczy czy buduje?

Zdjęcie Disney Piłka Dziecięca Myszka Mickey Zdjęcie Babolat Piłka tenisowa Kid 014146 Zdjęcie Nike Piłka do kosza dziecięca Swoosh Mini - 3 bb0499-012
Disney Piłka Dziecięca Mysz... Babolat Piłka tenisowa Kid ... Nike Piłka do kosza dziecię...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

...ale także empatyczny i wyrozumiały

Sztywne trzymanie się zasad, brak wrażliwości oraz umiejętności słuchania to cechy kiepskiego trenera.

Szkoleniowiec musi być otwarty na dzieci, słuchać tego co mają do powiedzenia i umieć wyciągać wnioski. W zrozumieniu podopiecznych pomoże również dobry kontakt z ich rodzicami. Każdy zawodnik posiada inną sytuację rodzinną, inne doświadczenia, stanowi zbiór indywidualnych cech. Sztywne reakcje na poszczególne zachowania nie sprawdzają się w grupie.

Pamiętajmy, że trener to ktoś więcej niż szkoleniowiec. To również przyjaciel, ktoś, komu można zaufać, zwierzyć się.  Nie może on zatem zamykać się na indywidualne potrzeby dzieci.

PRZECZYTAJ: Emocje w sporcie dziecięcym. Tłumić czy kontrolować?

Zdjęcie Nike Strój kąpielowy dziecięcy Graphic Zdjęcie Playshoes Strój kąpielowy chłopięcy Marynarz Zdjęcie Speedo Strój kąpielowy Dziecięcy 665469
Nike Strój kąpielowy dzieci... Playshoes Strój kąpielowy c... Speedo Strój kąpielowy Dzie...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Trener stawia zawodnikom realne cele

Nic tak nie demobilizuje zawodników, jak niemożność sprostania oczekiwaniom trenera. W takiej sytuacji rodzą się pytania: dlaczego nie jestem wystarczająco dobry? czy ja w ogóle nadaję się do sportu? Dziecko szukając problemu w sobie, nie w trenerze, skutecznie zniechęca się do danej dyscypliny lub aktywności w ogóle.

Mądry trener oczywiście stopniowo podnosi poprzeczkę, jednak ma ona być w zasięgu ręki danego zawodnika.

PRZECZYTAJ: Czy każdy może być sportowcem?

Zdjęcie HASBY buty sportowe 12122 Zdjęcie HASBY buty sportowe 14967 Zdjęcie HASBY buty sportowe 15767
HASBY buty sportowe 12122 HASBY buty sportowe 14967 HASBY buty sportowe 15767
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Trener musi umieć zaangażować dzieci Trener musi umieć zaangażować dzieci fot. Barbara Bilska

Trener wspiera proces budowania zespołu

Trenując w klubie sportowym mamy do czynienia z drużyną nawet wtedy, gdy uczestniczymy w konkurencjach indywidualnych. Wewnątrz klubu nie powinno być niezdrowej rywalizacji, ani podkopywania potencjału współćwiczących. Nawet, jeśli na zawodach zawodnicy startujący w tych samych barwach ścigają się ze sobą, powinni się szanować i wspólnie mobilizować do bycia coraz lepszym.

PRZECZYTAJ: Rodzicu nie niszcz, wspieraj!

Zdjęcie MITRE OCHRANIACZE PIŁKARSKIE MAYAN SLIP Zdjęcie Nike Ochraniacze piłkarskie Mercurial Lite SP0284-100 Zdjęcie Puma Ochraniacze piłkarskie Universal
MITRE OCHRANIACZE PIŁKARSKI... Nike Ochraniacze piłkarskie... Puma Ochraniacze piłkarskie...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Uczniowie SP nr 2 i ich rodzice wzięli udział w zawodach w parku Kusocińskiego już w piątek. Uczniowie SP nr 2 i ich rodzice wzięli udział w zawodach w parku Kusocińskiego już w piątek. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Trener stara się współpracować z rodzicami

Trener godny zaufania nie unika kontaktu z rodzicami, wręcz dąży do wzajemnej komunikacji, gdyż sportowy rozwój nie kończy się za linią boiska. To także odpowiednie żywienie w domu, sen, dodatkowe treningi w weekendy realizowane bez udziału trenera. Dlatego dobra współpraca zawodnik-rodzic-trener jest bardzo pomocna w budowaniu sportowej ścieżki.

PRZECZYTAJ: Rola rodzica w sportowym wychowaniu dziecka

Zdjęcie Rower Indiana Funriders 7 Zdjęcie Rower Kross ELLA biały 2016 Zdjęcie Rower Romet Diana 12
Rower Indiana Funriders 7 Rower Kross ELLA biały 2016 Rower Romet Diana 12"
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Treningi dzieci Treningi dzieci Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Wyborcza.pl

Trener wychowuje poprzez sport

Sport to nie tylko dbanie o rozwój fizyczny, trening w klubie pełni również rolę wychowawczą. Zatem nie tylko do rodzica, ale także do trenera należy powinność przekazywania wartości i zasad, które wynikają z uprawiania sportu.

Fair play, pokojowe rozwiązywanie konfliktów, współdziałanie, empatia - to tylko kilka z wielu aspektów, które trener powinien nauczać swoich zawodników.

PRZECZYTAJ: Dlaczego wytrwałość nie jest domeną współczesnych dzieci

Zdjęcie Adidas Komplet Junior Bayern Monachium Home S08814 Zdjęcie Reda Komplet piłkarski Neymar 2015 Junior granatowo-czerwony Zdjęcie Adidas Komplet piłkarski Real Madryt CF Junior S12661
Adidas Komplet Junior Bayer... Reda Komplet piłkarski Neym... Adidas Komplet piłkarski Re...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info