Pomysły na prezent dla małego sportowca

Dobrze jest, gdy świąteczne prezenty trafiają w gusta dzieci oraz są spójne z jego zainteresowaniami. Przedstawiamy kilka pomysłów na choinkowe podarki, które powinny ucieszyć każdego, małego sportowca.

Łyżwy

Nawet 80 proc oferowanych na rynku butów z łyżwami nadaje się po kilku wyjściach na lodowisko do kosza. Złamane cholewki, dziwna konstrukcja ząbków, fatalnej jakości i źle przykręcone płozy. Dobra jakość musi kosztować więcej, niż prostsze rozwiązania wykonane z tańszych materiałów. Przy zakupie łyżew warto jest zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
Rozmiar: z reguły odpowiada dokładnie rozmiarowi butów, w których dziecko chodzi na co dzień. Buty łyżwiarskie powinny być "w sam raz", zarówno jeśli chodzi o długość, jak i szerokość.
Cholewka buta nie może być "złamana" w żadnym miejscu, gdyż wtedy nie usztywni nam stawu skokowego.
Łyżwy powinny być (prawidłowo!) naostrzone - te z hipermarketu czy popularnych sklepów sportowych nie są naostrzone w ogóle.
Zamontowanie łyżew powinno spełniać dwa podstawowe wymogi, po pierwsze położenie wzdłuż osi długiej buta (przechodzącej poprzez środek obcasa i podeszwy - z lekkim wskazaniem na duży palec u nogi), po drugie płoza łyżwy musi być prostopadła w stosunku do podeszwy i obcasa buta.

ZOBACZ TEŻ: WYBIERAMY ŁYŻWY DLA DZIECKA

Zdjęcie Insportline Łyżwy dziecięce hokejowe WORKER Kelly Zdjęcie Insportline Łyżwy dziecięce WORKER Izabely Zdjęcie Spokey Łyżwy figurowe, dziecięce Kiddy
Insportline Łyżwy dziecięce Insportline Łyżwy dziecięce Spokey Łyżwy figurowe dziecięce
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
sanki drewniane sanki drewniane Fot. NaSaneczki.pl

Sanki

Aby sanki były solidne i służyły długie lata, drewno z którego są wykonane, powinno pochodzić z grubych i twardych drzew (np buk). Nie powinno posiadać sęków i powinno być starannie oszlifowane. Dobre sanki są gięte na gorąco a ich drewno jest zaimpregnowane i polakierowane.

Drugą ważną rzeczą są płozy. Dla bezproblemowej eksploatacji w różnych warunkach - często ciągniemy sanki przez powierzchnie niedostatecznie pokryte śniegiem, posypane piaskiem - płozy solidnych sań powinny być wykonane z jednolitego kawałka grubej stali.

Od kilku lat na rynku dostępne są sanki wykonane z plastiku. Ze względu na swoją małą wagę i nieduże wymiary stają się coraz bardziej popularne i szturmem zdobywają górki. Tego typu sanie różnią się wielkości i systemami sterowania. Najprostsze modele posiadają często boczne dźwignie hamulcowe pomagające zatrzymać się po zjeździe. Bardziej skomplikowane modele wyposażone są w kierownice i skrętne płozy, które otwierają na stoku zupełnie nowe możliwości zabawy.

ZOBACZ TEŻ: WYBIERAMY SANKI DLA DZIECKA

Zdjęcie HAMAX Sanki Sno Kids Zdjęcie KHW Sanki SNOW BIRD Zdjęcie Kimet Sanki z amortyzatorami
HAMAX Sanki Sno Kids KHW Sanki SNOW BIRD Kimet Sanki z amortyzatorami
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Zestaw do pływania

Minęły czasy jednakowych kasków, niewygodnych okularków oraz nudnych desek do pływania. Obecnie możemy już wybrać sprzęt nie tylko pod kątem użyteczności, ale również wyglądu. Wiele sprzętów pływackich dla dzieci jest ozdobiona kolorowymi rysunkami, podobiznami bohaterów bajek.

ZOBACZ TEŻ: DLACZEGO WARTO ZAPISAĆ DZIECKO NA BASEN?

Zdjęcie Arena Zestaw dziecięcy okularki+czepek 92408/98 Zdjęcie Vision One Arielka Zestaw czepek i okularki (5901619134559) Zdjęcie INTEX Zestaw do pływania 55952
Arena Zestaw dziecięcy do pływania
Vision One Arielka Zestaw dziecięcy do pływania INTEX Zestaw dziecięcy do pływania
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Kask przydaje się również w czasie jazdy na hulajnodze. Kask przydaje się również w czasie jazdy na hulajnodze. GETTY IMAGES

Hulajnoga

Nie kupujemy hulajnogi na wyrost. Za duży rozmiar może spowodować, ze dziecko trwale się zniechęci do jazdy. Wybieramy zatem sprzęt odpowiedni do wzrostu i wieku malca. Na rynku dostępne są hulajnogi dwu lub trójkołowe. Ważne, aby zwrócić uwagę na system składania, wysokość podestu oraz wielkość kółek.

ZOBACZ TEŻ: JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ HULAJNOGĘ DLA DZIECKA?

Zdjęcie Axer sport Hulajnoga COOLKIDS Zdjęcie Hulajnoga PUKY R 1 Zdjęcie MILLY MALLY HULAJNOGA SPORTY
Axer sport Hulajnoga COOLKIDS Hulajnoga PUKY R 1 MILLY MALLY HULAJNOGA SPORTY
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Rower dla dziecka Rower dla dziecka Fotolia

Rower

Nie kupujmy roweru "na zaś". Wybierajmy rower dostosowany nie tylko do wzrostu, ale też i motoryki naszego dziecka. Pamiętajmy, że niektóre dzieci lepiej będą czuły się na większym rowerze, inne na mniejszym.
Wybierajmy rower znanych marek. Stanowczo odradzam zakup rowerów w marketach, gdzie kosztem bezpieczeństwa dziecka obniża się jakość produktu, by jego cena była jak najmniejsza. Z uwagi na niedostępność części zamiennych w przypadku takich rowerów nie mamy najmniejszej szansy na ewentualną późniejszą naprawę, co czyni je produktami jednorazowymi
Po zakupy wybierzmy się wspólnie z dzieckiem. Nawet jeśli ma to być niespodzianka. W większości profesjonalnych sklepów te rowery są gotowe na miejscu, dziecko może je wypróbować
Szczególną uwagę zwróćmy, czy nasze dziecko bez problemu obsłuży hamulec jedną ręką. Sprawdźmy także odległość klamki hamulca od chwytu kierownicy. Zbyt duży dystans może spowodować, że malec nie będzie w stanie chwycić dłonią klamki. Wyjątkiem są oczywiście rowerki biegowe, które są po prostu hamulców pozbawione.

ZOBACZ TEŻ: KUPUJEMY ROWER DLA DZIECKA

Zdjęcie Kettler Rower dziecięcy trójkołowy Happytrike Air Starlet Zdjęcie Merida Raptor Rower dziecięcy Zdjęcie Rower Dziecięcy Giant Puddin
Kettler Rower dziecięcy trójkołowy Merida Raptor Rower dziecięcy Rower Dziecięcy Giant Puddin
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Deskorolka Deskorolka producent

Deskorolka

Dobór deskorolki jest uzależniony od wieku dziecka. Dla najmłodszych, do 50 kg klasyczna jest deska o rozmiarach 43 na 13 cm. Warto, aby zwrócić uwagę czy jest ona pokryta materiałem antypoślizgowym.

Dzieciom starszym warto sprawić deskę większą (zwyczajowo o rozmiarach 77 na 20 cm, a ich obciążenie wynosi nawet 100 kg. Posiada również inne łożyska, które pozwalają na szybsze rozpędzenie się.

Nie powinniśmy kupować deskorolek w markecie. Poszukajmy specjalistycznego sklepu, który posiada w swej ofercie dobre jakościowo produkty.

Zdjęcie Allright Deskorolka SPEED BOARD Zdjęcie Darkstar Deskorolka Force Zdjęcie Enero Deskorolka Urban
Allright Deskorolka SPEED
Darkstar Deskorolka Force Enero Deskorolka Urban
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Rolki

Również w przypadku rolek znaczenie ma ich solidne wykonanie, zatem nie kupujmy pierwszych lepszych w supermarkecie.

Coraz więcej firm wprowadza rolki z regulacja rozmiaru. Jako pierwszy tego typu zakup, to dobre rozwiązanie. Jak wiemy, dziecko szybko rośnie, a takie rolki przydadzą się przynajmniej na dwa sezony. Na Na szybkość i płynność jazdy wpływają łożyska. W dziecięcych zwykle używane są łożyska ABEC3, im wyższy numer, tym szybsze.

Kółka obecnie są produkowane z poliuretanu. Im większe kółko, tym mniejsza zwrotność rolek, zatem nie są one polecane dla dzieci. Twardość również ma znaczenie. Te o najniższej twardości są mało odporne na ścieranie, jednak bardzo dobrze tłumią wibracje. Duża twardość z kolei wpływa na żywotność rolek.

Zdjęcie Axer Rolki regulowane TORINO Zdjęcie Rolki Spokey Focus Zdjęcie WORKER Rolki dziecięce PICOLA
Axer Rolki regulowane TORINO Rolki Spokey Focus WORKER Rolki dziecięce PICOLA
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
kask Disney kask Disney mat.prasowe

Kask

Obwód kasku musi być odpowiednio dobrany do wielkości głowy dziecka, zatem nie kupujemy go przez Internet, ani na wyrost. Aby sprawdzić, czy kask dobrze leży na głowie dziecka, należy rozkręcić regulację, założyć kask malcowi, dokręcić regulację i poprosić, aby poruszał energicznie głową. Jeśli kask się nie przesuwa, znaczy, że jest odpowiedniej wielkości. Pamiętajmy, że to obwód kasku jest najważniejszy, a troczki mają tylko charakter podtrzymujący i uzupełniający.

Zdjęcie Solex Kask dziecięcy Dinozaur 80124 Zdjęcie Spokey Kask dziecięcy Funny Bike Bolt 82067 Zdjęcie Spokey Kask dziecięcy Funny Bike Pony 82078
Solex Kask dziecięcy Dinozaur Spokey Kask dziecięcy Funny Spokey Kask dziecięcy  Kucyki
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info