5 nietrafionych prezentów dla dziecka

Każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz dostać prezent, który nie sprostał oczekiwaniom. Dzieci w szczególności wyczekują na ten jedyny, wyjątkowy podarek. Zanim wybierzesz się do sklepu, dowiedz się, czego z całą pewnością nie powinieneś kupować.
Bombonierka z czekoladkami od Jacques Torres Chocolate Bombonierka z czekoladkami od Jacques Torres Chocolate Fot. Jacques Torres Chocolate

Słodycze

- Dzieci od najmłodszych lat uczą się smaków, w tym słodkiego. Jeśli na wczesnym etapie będziemy minimalizować słodycze w diecie dziecka, jest duża szansa, że nie będzie za nimi przepadało w przyszłości - mówi dietetyk Joanna Jankowska.  W Polsce nadwagę ma obecnie 29 proc. 11-latków i w tych statystykach na tle Europu przodujemy. O ile batonik nie zaszkodzi, to prześciganie się w ?świątecznych paczkach? wypełnionych czekoladkami, muffinkami i ciasteczkami naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Teoretycznie można dziecku wydzielać ?po trochu? każdego dnia. Prawdopodobnie jednak malec będzie się domagał większych ilości, wszak to jego prezent.

Jeśli jednak bardzo chcesz osłodzić dziecku ten szczególny dzień, niech czekoladka będzie tylko maleńkim dodatkiem do głównego prezentu (pod warunkiem, że rodzice nie będą mieli nic przeciwko temu).

Zdjęcie Nike Pico 4 Junior Girls Trainers 033459-03345911 Zdjęcie Speedo strój kąpielowy fluidblade junior 8-083638295 Zdjęcie KOMPLET SPORTOWY REPLIKA RONALDO 7
Nike Pico 4 Junior Girls Tr... Speedo strój kąpielowy flui... KOMPLET SPORTOWY REPLIKA RO...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Ubrania

Czy to sportowe, czy codzienne, dzieci nie lubią dostawać ubrań, bo i tak się je kupuje na co dzień. Wyjątek stanowi odzież szczególna, czyli np. koszulka z autografem sławnego sportowca lub szalenie modne i upragnione buty. T-shirty, kurtki, spodenki do gry nie stanowią dla małego sportowca atrakcji jako świąteczny prezent. Malec zdaje sobie sprawę, że tego typu rzeczy dostaje również bez żadnej okazji.

Zdjęcie Bench Kurtka sportowa (BBEK0478) Zdjęcie Brunotti kurtka sportowa (152231902) Zdjęcie Under Armour kurtka sportowa (1251071)
Bench Kurtka sportowa (BBEK... Brunotti kurtka sportowa (1... Under Armour kurtka sportow...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Rower dziecięcy Rower dziecięcy fot sxc.hu

Źle dopasowany sprzęt sportowy

Pomyłki mogą zdarzyć się każdemu, wszak dzieci szybko rosną, zmieniają im się preferencje. Jest jednak kilka zasad, którymi powinno się kierować przy wyborze prezentu tego typu. Zanim zatem pójdziesz do sklepu:

Odrzuć stereotypy. Obecnie dziewczynki grają w piłkę, chłopcy chodzą na tańce. Nie myślmy kategoriami: taki prezent dla dziewczynki nie przystoi. Grunt, aby prezent podobał się małemu sportowcowi. Nie oznacza to, że dzieci nie mogą mieć swoich własnych preferencji. Nawet niewielki napis "girl" na ramie roweru lub różowe dodatki prawdopodobnie sprawią, że chłopiec będzie bardzo zawiedziony prezentem. Dziewczynki są w tej kwestii mniej rygorystyczne. W upodobaniach często przoduje róż, acz nie każda jest fanką cukierkowych księżniczek.

Nie kupuj prezentu na przyszłość. Dzieci chciałyby móc skorzystać z podarunku już, a nie czekać kilka czy kilkanaście miesięcy.

Kieruj się przede wszystkim zainteresowaniami dziecka. Nie kupuj balerinek tylko dlatego, iż pragniesz, aby dziewczynka ćwiczyła balet, ani piłki futbolowej, bo chcesz mieć w domu małego piłkarza. To tak nie działa. Zawiedziesz dziecko, bo nie dostanie wymarzonego prezentu, a ponadto sprawisz, że nawet w szczególny dzień będzie czuło presję z twojej strony.

Zdjęcie Rower Drakar Lemurooo 2015 Zdjęcie Rower Kross Racer 2015 Zdjęcie Rower Merida Matts J24 2015
Rower Drakar Lemurooo 2015 Rower Kross Racer 2015 Rower Merida Matts J24 2015
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info

Pieniądze

Jeśli chcesz uczyć dziecko zarządzać własnymi finansami, dawaj mu co miesiąc kieszonkowe. Jednak jeśli przekazujesz dziecku pieniądze w prezencie dajesz jednocześnie do zrozumienia, że nie masz pojęcia czego ono pragnie oraz pozbawiasz go pięknego momentu odpakowywania paczki kryjącą w sobie tajemniczą niespodziankę.

Zdjęcie Kids Concept Żaba skarbonka Zdjęcie Skarbonka Kamper Zdjęcie Skarbonka Świnka mini chromowa
Kids Concept Żaba skarbonka Skarbonka Kamper Skarbonka Świnka mini chrom...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Karnet na zajęcia

Niewątpliwie wiele dzieci pragnie tak jak jego koledzy chodzić na judo, treningi piłki nożnej lub baletu. Opłacenie zajęć sportowych jako prezent nie jest jednak dobrym pomysłem. Kwit z kasy fiskalnej prawdopodobnie nie ucieszy nikogo poniżej 16 roku życia. Powodem jest niematerialny charakter podarunku. Radzimy zatem zapisać dziecko na wymarzone zajęcia, a jako prezent sprawić gadżet, który malec z dumą wykorzysta na pierwszych zajęciach.

Sprawa ma się gorzej, jeśli mamy do czynienia z dzieckiem otyłym, a karnetem na zajęcia chcemy zmobilizować malca do ruchu. Dzień świąteczny nie jest dobrym momentem na takie podarunki, gdyż przypomina o powinności pracy nad sobą i redukowania niedociągnięć.

Zdjęcie Spokey Piłka nożna 80640 Zdjęcie Spokey Piłka nożna Impact Zdjęcie Spokey Piłka nożna KICK
Spokey Piłka nożna 80640 Spokey Piłka nożna Impact Spokey Piłka nożna KICK
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info