Obóz treningowy młodych piłkarzy w Manchesterze [relacja]

Treningi z profesjonalistami, spotkania z gwiazdami futbolu, zwiedzanie piłkarskich zakątków Manchesteru. Oto, co czekało na młodych zawodników, którzy zwyciężyli letnie obozy Polish Soccer Skills.
Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Wizyta na Old Trafford

Wyjazd z "Polish Soccer Skills" do Manchesteru nie mógł rozpocząć się inaczej niż wizyta na Old Trafford - i to na dodatek meczem ligowym United. Na pełnym stadionie znalazło się kilkadziesiąt miejsc dla także chłopców, którzy byli najlepsi na zgrupowaniach w Polsce. Dla nich nagrodą było zobaczenie, jak Wayne Rooney, Angel Di Maria i inni szaleją przeciwko Crystal Palace. Decydującego gola strzelił Juan Mata, ale nawet nie sam wynik był najważniejszy, a wspaniałe przeżycie.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Narodowe Muzeum Futbolu

Następnego dnia, podczas zwiedzania całego miasta, głównym punktem programu była wizyta w "Narodowym Muzeum Futbolu". Tam chłopcy mogli poznać pełną historię angielskiej piłki nożnej, nie tylko obserwując eksponaty, ale również oglądając lub słuchając wielu interaktywnych elementów wystawy. Najbardziej zaskoczył ich... pomnik piosenkarza, Michaela Jacksona, który do muzeum trafił z londyńskiego stadionu Craven Cottage, gdzie ustawił go jeden z właścicieli klubu piłkarskiego Fulham.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Manchester City

Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty również w domu mistrzów Anglii, Manchesteru City. Tam oprócz sali konferencyjnej w której na trudne pytania odpowiada Manuel Pellegrini chłopcy zwiedzili również szatnie jego piłkarzy oraz trybuny na których zasiadają kibice.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Mecze z lokalnymi klubami

Jednym z głównych punktów programu były mecze sparingowe trzech grup wiekowych Polish Soccer Skills z jednym z lokalnych klubów, Curzon Ashton. Najstarsi zremisowali 4:4 (bramki: Michał Żebrakowski, Michał Żebrakowski, Mateusz Kunik z rzutu wolnego i Oskar Mazerant), średnia grupa wygrała 5:2 (bramki strzelili Michał Sadowski, Czarek Mitas dwie, Kacper Kaczorowski oraz Michał Sadowski). Najmłodsi przegrali 1:2. Bramkę strzelił Daniel Podwapiński.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Treningi ze szkoleniowcami klubu Championship

Jeszcze przed meczami rozpoczęły się na poważnie treningi ze szkoleniowcami klubu Championship, Bolton Wanderers. Na zajęciach każda grupa miała położony nacisk na inny aspekt piłkarski. Na zdjęciu najmłodsi ćwiczyli wykańczanie akcji.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Treningi z polskimi szkoleniowcami

Kolejne dni to równie ciężkie treningi pod okiem polskich szkoleniowców, którzy posiadają licencję "Polish Soccer Skills". Chociaż ich zajęcia były podzielone na sesje indywidualne, to w najstarszej grupie nie mogło zabraknąć wytężonej pracy fizycznej...

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Zwiedzanie Old Trafford

Bo właśnie po ciężkiej pracy na chłopców czekała kolejna nagroda - tym razem zwiedzanie Old Trafford, już bez siedemdziesięciu tysięcy kibiców i dwóch drużyn grających na murawie. Dzięki temu mogli zajrzeć w każdy zakamarek tego imponującego stadionu, wejść również do klubowego muzeum i zrobić zakupy w sklepiku. Manchester United tym samym zdobył sobie kilku kolejnych kibiców...

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Trening z trenerami akademii Evertonu

Jednym z najciekawszych punktów programu były treningi z trenerami akademii Evertonu. Ten klub słynie ze świetnego wychowywania młodych piłkarzy, tylko w ostatnich dziesięciu latach aż 17 z nich zadebiutowało w pierwszym zespole. Na zajęciach najstarszej grupy duży nacisk kładziono na zrozumienie zadań i celów ćwiczeń, gdy młodsi skupili się na rozwijaniu gry jeden na jednego oraz umiejętnościach technicznych. Dużo skorzystali również polscy trenerzy, którzy z uwagą przyglądali się tym treningom, czerpiąc inspirację od szkoleniowców Evertonu.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Spotkania z profesjonalistami

Po takim wysiłku znów na chłopców czekała nagroda - spotkanie z dwoma profesjonalnymi piłkarzami, Tomasem Kuszczakiem (obecnie Wolverhampton Wanderers) i Jonnym Evansem (Manchester United). Młodzi zawodnicy zostali... dziennikarzami, wypytując dwóch bohaterów spotkania o najróżniejsze aspekty ich karier, od samych początków, do tego, jak się przebijali, jakie mieli problemy i co było dla nich najważniejsze. Na zdjęciu z Kuszczakiem i Evansem są trenerzy Polish Soccer Skills.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Treningi z trenerami Manchesteru United

W ostatnich trzech dniach wieczorne treningi prowadzili trenerzy Manchesteru United, a wśród nich prawdziwa legenda tego klubu, Jimmy Ryan. On w ostatnich latach pracował jako asysten Sir Aleksa Fergusona, szkoleniowiec rezerw i dyrektor akademii "Czerwonych Diabłów". Ryan był też piłkarzem United, grał w latach 60., za czasów rządów słynnego Sir Matta Busby'ego. W 1968 roku wygrał Puchar Europy grając obok np. George'a Besta. Na zdjęciu tłumaczy chłopcom najważniejsze założenia treningu.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Polscy szkoleniowcy na bramce

Ostatni trening z Ryanem polegał na podzieleniu wszystkich 60 chłopców na sześć drużyn, tak by w każdej byli najmłodsi i najstarsi. - Macie się sobą nawzajem opiekować i sobie pomagać - mówił szkocki trener. W role bramkarzy wcielili się... polscy szkoleniowcy, którzy bawili się równie dobrze, co ich podopieczni.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Wyjazd do George's Park

W ostatnim dniu pobytu w Anglii na chłopców czekała prawdziwa gratka - wyjazd do St George's Park, ośrodka treningowego reprezentacji. Szykujący się do meczu ze Słowacją piłkarze Roya Hodgsona byli obecni przez moment, ale schowani i niedostępni dla młodszych zawodników Polish Soccer Skills. Za to czekały na nich profesjonalne testy prowadzone przez pracowników ośrodka - oprócz testów na szybkość, sprawdzano też czas reakcji oraz siłę nóg uczestników obozu. Na zdjęciu rozgrzewka tuż przed mierzeniem czasów - widać, jak skupieni byli chłopcy, by osiągnąć najlepsze możliwe wyniki.

Polish Soccer Skills Polish Soccer Skills Michał Zachodny

Regeneracja po ciężkich treningach

Ośrodek St George's Park jest stosunkowo nowy - został otwarty ledwie kilkanaście miesięcy temu. Tu chłopcy trenują na zapleczu ogromnej hali, która mieści pełnowymiarową sztuczną murawę. Chociaż tego dnia zabrakło typowo piłkarskiego treningu, to po testach chłopcy mieli okazję na sprawdzenie tego, jak baseny wpływają na regenerację ich organizmów, a później jeszcze czekały na nich ćwiczenia na koordynację i siłę mięśni nóg. To była wyczerpująca, ale i warta zaliczenia wizyta, pokazująca nie tylko ogrom pracy profesjonalnych piłkarzy, lecz także przywileje, jakie na nich czekają. Bo sama baza - jedenaście boisk, pięciogwiazdkowy hotel oraz ogromne sale, siłownie oraz baseny - musiały zrobić wrażenie na uczestnikach Polish Soccer Skills. Takich warunków nie ma nigdzie w Polsce.