5 powodów, dla których warto spędzić aktywny weekend całą rodziną

Zapisaliście malca na zajęcia sportowe? Świetnie! Jednak na tym nie powinna się kończyć rodzinna aktywność. Oto 5 powodów, dla których rodzice powinni ćwiczyć wspólnie z dzieckiem.
Rodzic, na tyle, na ile to możliwe, powinien utrzymywać sprawność fizyczną Rodzic, na tyle, na ile to możliwe, powinien utrzymywać sprawność fizyczną Fot. Agata Grzybowska

Utrzymanie sprawności fizycznej

Nie będzie odkryciem stwierdzenie, iż opieka nad małym dzieckiem wymaga siły i sprawności. Noszenie malca na rękach, transportowanie wózka po mieście to nie lada wysiłek. Nie zapominajmy jednak, że z czasem malec uczy się chodzić i biegać. Rodzic powinien być w stanie sprostać dziecięcej energii (na tyle, na ile to oczywiście możliwe), chociażby dlatego, iż od tego może zależeć bezpieczeństwo dziecka (czasem malca trzeba po prostu szybko dogonić).

Sport to dla dziecka świetna zabawa Sport to dla dziecka świetna zabawa Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl

Wspólna aktywność to świetna zabawa dla dziecka

Nie wszystkie zabawy z dzieckiem mogą być statyczne, tzw. stolikowe. Część z nich opiera się na bieganiu, skakaniu, turlaniu się. Jeśli maluch nie będzie mógł robić tego z tobą, to z kim?

Aktywne zabawy usprawniają dziecko i są po prostu niezbędne, do jego prawidłowego rozwoju. Część ćwiczeń może wykonywać samo, jak np. wszelkie czynności na placu zabaw. Jednak jest wiele aktywności, do których rodzic jest niezbędny: zjeżdżanie na sankach, nauka jazdy na rowerze, nauka pływania. Twoja sprawność fizyczna jest tutaj nieoceniona.

Wspólna pasja zbliża członków rodziny Wspólna pasja zbliża członków rodziny Fot. Deklofenak/Shutterstock.com

Budowanie relacji rodzic-dziecko

Każda aktywność fizyczna rozbudza szereg emocji. Może to być lęk, radość, satysfakcja z pokonywanych trudności. Sporty w plenerze niosą okazję do poznawania nowych zjawisk przyrodniczych. Nic tak nie łączy, jak wspólne uczestniczenie w tych wszystkich doznaniach. Pytania typu "mamo, a pamiętasz...?", "tato, widziałeś...?" to tak naprawdę wtórne przeżywanie emocjonujących momentów i potrzeba dzielenia się nimi z tobą. Będąc obok, jesteś w stanie uczestniczyć i współtworzyć te ważne dla dziecka chwile.

rodzic rodzic Fot. shutterstock

Aktywny rodzic jest bardziej autentyczny

Pragniesz, aby twoje dziecko było zdrowe? Oczywiście, że tak. Jednak namawiając je do aktywnego stylu życia w tym samym czasie siedząc na kanapie z pilotem w ręku, rzadko kiedy się sprawdza.

Aktywny, zdrowo się odżywiający rodzic, to rodzic autentyczny, który sam wprowadza w życie swoje własne porady. Takiemu rodzicowi się wierzy i podąża za jego słowami. Pamiętajmy, że dzieci nas obserwują i potrafią doskonale wyciągać wnioski z tego co widzą.

Polska Biega, Częstochowa Też Polska Biega, Częstochowa Też GRZEGORZ SKOWRONEK

Przyzwyczajanie do pokonywania własnych granic

Często spotykamy się z sytuacją, gdy dziecko staje przed jakimś zadaniem i momentalnie z niego rezygnuje. Dlaczego? Bo się boi, że mu nie podoła.

Czy zdarzyło ci się nie wprowadzać zmian do swojego życia, bo się bałeś? Nie poszedłeś na studia o których marzyłeś, nie wyjechałeś na roczną podróż dookoła świata, nie zmieniłeś pracy, chociaż każdego dnia na nią narzekasz...  Maluchy mają swoje własne lęki i "zadania specjalne", które mają do pokonania. Jest to pierwszy zjazd na nartach, pierwszy dzień w szkole. Wielkim wyzwaniem czasem jest nawet podjęcie się sprzątania po kilku godzinach wycinania serwetek z papieru!

Sport uczy pokonywania granic. Pokazując swoje zmęczenie, strach i przełamując je, dajesz dziecku jasną informację: ja też się boję, jednak lęk nie jest w stanie mnie powstrzymać przed spełnianiem marzeń.

Natomiast jeśli jesteś rodzicem, który drży na myśl o zmianach i wyzwaniach, rezygnuje z wielu zadań tylko dlatego, że się obawia ich realizacji, to wiedz, że prawdopodobnie twoja pociecha wyrośnie na równie lękliwego dorosłego.

Bądź wzorem, bo czym skorupka nasiąknie...

Zdrowe nawyki kreuje się od maleńkości. Im człowiek starszy, tym trudniej jest mu wdrażać aktywność do codzienności. Pamiętaj, że wszystko co robisz, ma odzwierciedlenie w twoim dziecku.

To, że rodzic jest aktywny, nie gwarantuje oczywiście, że jego pociecha stanie się sportowcem. Jest jednak ogromna szansa, że dziecko będzie w przyszłości chętniej wybierało sport, jako sposób na spędzenie wolnego czasu.