9 pomysłów na aktywne święta z dzieckiem

Nie trzeba wyjeżdżać w góry, aby rodzinne święta w niedrogi sposób spędzić aktywnie i wesoło. Oto kilka pomysłów, które pozwalają rozładować dziecięcą energię oraz cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu.
łyżwy dla dzieci łyżwy dla dzieci Walley.pl

Wyprawa na łyżwy

Większość rekreacyjnych ośrodków sportowych jest czynna również w okresie świątecznym, dlatego zachęcamy do skorzystania z ich ofert.

Proponujemy wybrać się z dzieckiem na lodowisko. Naukę jazdy na łyżwach można rozpocząć, gdy dziecko ma 3,5 - 4 lata. Jest to wspaniała forma wspólnego spędzenia czasu, gdyż "akrobacje" na lodowisku ćwiczą koordynację, wzmacniają duże partie mięśniowe, budują odporność. Zwracajmy jednak uwagę, czy ślizgawka posiada wydzieloną przestrzeń dla początkujących, w przeciwnym razie nastoletni "ścigacze" zepsują nam rodzinną zabawę.

Ścianka wspinaczkowa to ciekawe wyzwanie dla dziecka Ścianka wspinaczkowa to ciekawe wyzwanie dla dziecka altanaka / altanaka - Fotolia

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci

Wspinaczka ściankowa nie jest sportem tajemniczym, ani wymagającym niesamowitych umiejętności. Rekreacyjna wspinaczka może być świetną zabawą dla całej rodziny. Przełamuje lęk przed wysokością, rozbudza poczucie odpowiedzialności, umiejętności potrzebne do współpracy z innymi, buduje wiarę w siebie. A co najważniejsze, wspinaczka to wspaniała i bezpieczna przygoda.

Pływanie w basenie jest świetną okazją do spędzenia czasu razem Pływanie w basenie jest świetną okazją do spędzenia czasu razem Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl

Pływanie koryguje wady postawy u dzieci

Korzyści z pływania są nie do przecenienia. Wzmacnia mięśnie, koryguje wady postawy, buduje wydolność organizmu, relaksuje. Zabawy w wodzie zbliżają rodzinę i dają okazję do wspaniałej zabawy.

Dlaczego warto posłać dziecko na basen?

I Charytatywny Bieg Mikołajkowy I Charytatywny Bieg Mikołajkowy Fot. Tomasz Kołodziejski

Mikołajkowe biegi dla dzieci

W okresie grudniowym jest pełno imprez biegowych skierowanych do całych rodzin. Oczywiście dystanse dla dzieci są dostosowane do wieku i nie wymagają wybitnej sprawności. Maluchy zwykle pokonują 100-150 m (często z uśmiechem goniąc "Mikołaja", starszaki wprowadzają do biegu nutkę rywalizacji. Bez względu na wszystko, na każdego czekają na mecie medale oraz świąteczne słodkości.

Bieganie dzieci. "Nie podcinajmy im skrzydeł"

Jazdy na nartach warto uczyć już 3-4-letnie dzieci. A potem stale doskonalić umiejętności Jazdy na nartach warto uczyć już 3-4-letnie dzieci. A potem stale doskonalić umiejętności fot. Shutterstock

Całoroczne stoki pozwalają korzystać z nart przez cały rok

Nie musisz wyjeżdżać w góry, by cieszyć się jazdą na nartach. Całoroczne stoki to ciekawa alternatywa dla dużych i małych miłośników zimowych sportów. Ośrodki zapewniają opiekę instruktorską oraz dodatkowe atrakcje dla dzieci. Po narciarskiej przygodzie można zwykle usiąść na pyszną, gorącą czekoladę.

Biegówki to świetny sposób by aktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół i rodziny Biegówki to świetny sposób by aktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół i rodziny Fot. Shutterstock

Wyprawa na biegówki dostępna jest już dla 2-letnich dzieci

Gdy spadnie pierwszy śnieg nie zwlekajcie długo i wybierzcie się do lasu na biegówki. W okolicach miast jest coraz więcej wypożyczalni, które mają w swej ofercie sprzęt dla maluchów. Biegówkowe wyprawy są okazją do spędzenia czasu blisko natury, wzmacniają i hartują organizm.

Jak rozpocząć przygodę z biegówkami

Zwykły, zimowy spacer z dzieckiem, może stać się wspaniałą przygodą Zwykły, zimowy spacer z dzieckiem, może stać się wspaniałą przygodą fot. Shutterstock

Rodzinny spacer rozbudza wyobraźnię i zbliża członków rodziny

Najprostsza i najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu szczególnie w Boże Narodzenie. Jeśli tylko nie ma dużego mrozu, ani nie wieje silny wiatr, koniecznie wybierzcie się na rodzinny spacer. Przyozdobione świątecznymi lampkami uliczki wyglądają pięknie, jest to szczególny widok dla dzieci, które zamiast zwykłych świateł widzą...magię.

Jazda na sankach bawi, uczy i hartuje Jazda na sankach bawi, uczy i hartuje Fot. JÄ?drzej Nowicki / Agencja Wyborcza.pl

Zabawy na śniegu hartują organizm

Śniegowe zabawy to największa radość dla każdego dziecka. Najmniejsza górka jest miejscem przeżywania zimowej przygody. Wystarczą zwykłe, tradycyjne sanki lub plastikowe "jabłuszko" i nie trzeba niczego więcej.

Kreatywności jednak nigdy zbyt wiele. Rzucanie się śnieżkami, lepienie bałwana, tworzenie wzorów na śniegu to tylko kilka aktywności, które można wdrożyć gdy sypnie białym puchem. Dodatkową atrakcją jest również puszczanie baniek na dużym mrozie, które szybko zamarzają. To także świetna sytuacja edukacyjna dla małego dziecka.

Gotowanie z dzieckiem Gotowanie z dzieckiem The Kuzmins / Oksana Kuzmina - Fotolia

Wspólne gotowanie z dzieckiem uczy i bawi

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możecie wyjść na dwór, nie włączajcie na cały dzień telewizora. Gotowanie z dzieckiem jest wspaniałą okazją do nauki i dobrej zabawy. Możecie przygotować ciasteczkowe ozdoby na choinkę lub świąteczne ciasta. Radość przyniesie nawet przyrządzenie sałatki warzywnej lub kanapki według pomysłu dziecka.