Jaqueline Carvalho

Jaqueline Carvalho

Jaqueline Carvalho urodziła się 31 grudnia 1983 roku w Recife w Brazylii. Zawodniczka mierzy 186 cm wzrostu i gra na pozycji przyjmującej. Jest wielokrotną reprezentantką swojego kraju.

Kariera drużynowa

Na początku swojej kariery Jaqueline Carvalho związała się w roku 2002 z zespołem Gremio de Volei Osasco. Grała tam przez 2 sezony. Następnie na kolejne 2 lata siatkarka związała się z drużyną Unilever Rio de Janeiro. Zawodniczka z Recife w roku 2006 zdecydowała się na wyjazd do Europy, gdzie co sezon zmieniała klub. Jej pierwszym zespołem było Vini Monteschiavo Jesi. Później Jaqueline Carvalho przeszła do hiszpańskiej ekipy Gruppo Murcia 2002. W sezonie 2008/2008 powróciła na Półwysep Apeniński, aby reprezentować barwy Scavolini Pesaro.

W roku 2009 siatkarka wróciła do ojczyzny i ponownie zaczęła występować w zespole Gremio de Volei Osasco. Po 5 latach Jaqueline Carvalho zmieniła barwy klubowe i rozpoczęła grę dla Minas Tenis Clube. W sezonie 2015/16 zawodniczka na krótko związała się z SESI Sao Paulo, aby niedługo znów przywdziać trykot Minas Tenis Clube.

W czasie swojej kariery zawodniczej, Jaqueline Carvalho zdobyła wiele cennych trofeów. Aż 5 razy zdobyła Mistrzostwo Brazylii. Na swoim koncie zapisała również Mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Hiszpanii. Z kolei podczas pobytu na Półwyspie Apenińskim mogła się cieszyć ze zdobycia Pucharu i Superpucharu Włoch, a także z Wicemistrzostwa tego kraju. Zawodniczka ma też w swojej kolekcji złoty medal zdobyty w rywalizacji o Klubowe Mistrzostwo Świata w 2012 roku.

Kariera reprezentacyjna

Jaqueline Carvalho począwszy od roku 2001 występuje w reprezentacji Brazylii. Wraz z drużyną narodową zdobyła 2 złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w roku 2008 i w Londynie w roku 2012. Oprócz tego, aż 5 razy wywalczyła 1 miejsce w Grand Prix, w piłce siatkowej kobiet. Zawodniczka z Recife dwukrotnie sięgnęła również po Mistrzostwo Ameryki Południowej, a także po zwycięstwo w turnieju Volley Masters Montreux. Jaqueline Carvalho ma także w swoim dorobku Puchar Wielkich Mistrzyń i złoty medal wywalczony na Igrzyskach Panamerykańskich. Z kolei na Mistrzostwach Świata, siatkarka 2 razy musiała zadowolić się srebrnym medalem, w roku 2006 i 2010 oraz brązowym krążkiem zdobytym w roku 2014.

Nagrody indywidualne

Siatkarka z Recife zdobyła w swojej karierze również mnóstwo nagród indywidualnych. W roku 2010 zdobyła nagrodę MVP – dla najbardziej wartościowej zawodniczki brazylijskiej Superligi. W tym samym roku uznano ją za najlepszą atakującą zawodów Grand Prix. Oprócz tego Jaqueline Carvalho została wybrana 3 razy najlepszą przyjmującą: Mistrzostw Świata, Klubowych Mistrzostw Świata, a także brazylijskiej Superligi.

Zobacz również:

Aleksandar Atanasijević - Bernardo Rezende - Andrea Giani - Murilo Endres - Dragan Travica

Jaqueline Carvalho