Jakub Wawrzyniak

Polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy w Lechii Gdańsk oraz w reprezentacji Polski. Trzykrotny uczestnik Mistrzostw Europy - 2008, 2012 i 2016.
Data urodzenia: 07.07.1983
Miejsce urodzenia: Kutno, Polska
Wzrost: 1,87 m
Facebook: facebook.com/wawrzyniakpl/

Przebieg kariery

Jakub Wawrzyniak rozpoczynał karierę w Sparcie Brodnica. Następnie reprezentował Świt Nowy Dwór Mazowiecki, z którym w 2004 roku zadebiutował w Ekstraklasie przeciwko Wiśle Kraków. Później reprezentował barwy Widzewa Łódź, skąd w 2007 roku trafił do Legii Warszawa. Półtora roku później przeniósł się do Panathinaikosu Ateny, ale z pobytu w Grecji nie może mieć miłych wspomnień. Zagrał zaledwie w 9 meczach, a potem został zdyskwalifikowany za zażywanie dopingu. Po odbyciu kary wrócił do Polski, gdzie przez cztery lata znów grał w stołecznym klubie. A w sezonie 2012/3 zdobył mistrzostwo Polski. Do tego dołożył cztery Puchary Polski. Na początku 2014 roku trafił do rosyjskiego Amkaru Perm. Jego przygoda z tym klubem trwała zaledwie rok, a potem Wawrzyniak związał się z Lechią Gdańsk.

Reprezentacja

W reprezentacji Polski zadebiutował 6 grudnia 2006 w spotkaniu przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim, wygranym przez Polskę 5:2. W 2008 został powołany na Mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii. Był także w kadrze podczas Euro 2012 i cztery lata później na Mistrzostwach Europy we Francji. Jedynym polskim piłkarzem, który może się pochwalić takim osiągnięciem jest Łukasz Piszczek.

Jakub Wawrzyniak

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.