Snooker. O'Sullivan o Filipiaku: Wskazówka dla wszystkich - będzie mistrzem świata

- Wskazówka dla was wszystkich, właśnie widziałem 15-latka z Polski. Będzie mistrzem świata - napisał na Twitterze trzykrotny mistrz świata, Ronnie O'Sullivan, a aktualny czempion John Higgins dodał: - Jak dotąd to pewnie najlepszy gracz turnieju. Oficjalny portal światowego snookera zrobił z Kacpra Filipiaka wiadomość dnia, opatrując ją tytułem ?Nieustraszony, 15-letni Filipiak zabłysnął?.

Dowiedz się więcej o Filipiaku - tutaj! ?

Szkocja musiała nieźle się natrudzić, żeby wygrać swój mecz otwarcia Drużynowego PŚ w snookerze, ale i tak to 15-letni Polak, Kacper Filipiak, ukradł show - czytamy na oficjalnej stronie internetowej worldsnooker.com.

Filipiak, obecny mistrz Europy poniżej 21 lat, pokonał czterokrotnego mistrza świata Johna Higginsa i numer osiem światowego snookera, Stephena Maguire'a.

Szkoci wygrali jednak debel i pozostałe single, w rezultacie pokonując Polaków 3:2, ale wszyscy mówili tylko o popisie nastolatka, włączając trzykrotnego mistrza świata, drugiego na liście najbogatszych snookerzystów, Ronniego O'Sullivana, zdaniem którego Filipiak też będzie kiedyś mistrzem świata.

- W meczu z Johnem nie czułem presji. Gdybym przegrał, nic by się nie stało, bo wszyscy się tego spodziewali. Mogłem więc być zrelaksowany, to była zwykła rozgrywka - wyznał Filipiak.

- Miałem trochę szczęścia, nigdy nie widziałem, żeby John popełnił trzy poważne błędy zaraz po breaku. Wygrałem już trzy singlowe mecze: ze Stephenem Maguire'em, Johnem Higginsem i Markiem Fu, to dopiero mój drugi duży turniej - mówi Filipiak.

- Naszym marzeniem było wydostać się z grupy, ale to naprawdę niełatwe. Mamy dwie wielkie ekipy - Szkocję i Hong Kong. Może to być więc trzecie miejsce - dodał.

- Nie spodziewaliśmy się wiele, naszym zadaniem było zrobić z tego porażkę 2:3 i się udało - zakończył 15-latek.

O'Sullivan oglądał wszystko w telewizji i był naprawdę pod wrażeniem.

- Wskazówka dla was wszystkich, właśnie widziałem 15-latka z Polski. Będzie mistrzem świata. Niezły gracz - napisał na tweeterze.

Higgins, aktualny mistrz świata, również nie krył podziwu.

- Kacper zagrał bardzo dobrze i zanotował ze mną świetnego breaka, a potem wrzucił 50 ze Stephenem - powiedział.

- Wygląda bardzo poważnie, przypomina młodego Stephena Hendry'ego. Rozmawialiśmy o tym i słyszeliśmy, że juniorskie mistrzostwa wygrał breakiem tylko na 50 czy 60, ale w czterech pierwszych frejmach tutaj zrobił większe breaki - dodał Higgins.

- Poprawia się i to bardzo szybko. Jak dotąd to pewnie najlepszy gracz turnieju. Niczego mu nie brakowało - komplementuje Szkot.

- Ciąży na nas spora presja, ludzie oczekują, że będziemy wszystko wygrywać, ale niektóre inne ekipy, po których nikt się niczego nie spodziewa, osiągają w ten sposób przewagę. Każdy może wygrać frejma, taki to turniej. Jako czołowy kraj czujemy, że jesteśmy pod presją.

Maguire był z kolei pod wrażeniem silnej psychiki Filipiaka.

- Patrzenie, jak wbija takie breaki przeciwko Johnowi wiele mówi o jego charakterze, że nie pozwala nerwom się dopaść - mówi inny z reprezentantów Szkocji.

Zwycięstwo w mistrzostwach do 21 lat zapewniło Filipiakowi miejsce w tegorocznym tourze, ale specjalnie dla niego trzeba było zmienić zasady. Poprzednio trzeba było mieć przynajmniej 16 lat.

Młody Polak przyznaje, że nie oczekuje za wiele od tego sezonu, z którego przede wszystkim powinien wyciągać naukę.

- Nie będzie wstydu, jeśli nie wygram żadnego meczu. To profesjonaliści i choć ja ćwiczę od wielu lat, to nie mam doświadczenia - mówi. - W swoim pierwszym roku muszę się tylko uczyć. To może zaprocentować kilka lat później.

Plan gier Polaków

Czwartek: Polska - Afganistan

Piątek: Tajlandia 2 - Polska

Sportowe rekordy oglądalności. Nie tylko piłka przyciąga

Czytaj relację z meczu Polska - Szkocja ?

Więcej o: