Horecki: Poker to taki bardziej skomplikowany rzut monetą

- Poker to trochę bardziej skomplikowana odmiana gry w rzut monetą. W długim okresie ten, kto będzie podejmował decyzje opłacalne wygra, bo statystyka jest nieubłagana - opowiada członek Teamu PokerStars Team PRO Marcin ?Góral? Horecki.

Marcin Horecki początkowo wiązał swoją przyszłość z narciarstwem alpejskim, w którym jako reprezentant Polski juniorów i seniorów zdobywał z powodzeniem medale podczas Mistrzostw Polski Kontuzja przekreśliła jego sportowe plany. Po długiej przygodzie z narciarstwem alpejskim skupił się na edukacji. Skończył studia ekonomiczne w Nowym Sączu oraz zdobył tytuł magistra w Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. L. Koźmińskiego w Warszawie. Z czasem został doradcą finansowym w znanej firmie konsultingowej. Fascynacja pokerem skłoniła go jednak do ponownej weryfikacji dokonanych wyborów.

Pierwsze kroki jako pokerzysta stawiał 7 lat temu. W turniejach na żywo zadebiutował w 2006 roku podczas Barcelona Open. Mimo że wygrał wówczas "tylko" $3927, uplasował się blisko czołowej dziesiątki i złapał pokerowego "bakcyla". Kolejne turnieje przyniosły Marcinowi znaczące sukcesy: czołowe lokaty w turnieju 3. Sezonu PokerStars.com European Poker Tour w Kopenhadze oraz zwycięstwo w rozgrywkach Asian Masters 500 No limit Hold'em Rebuy.

Londyński przełom

W jego karierze pokerzysty przełomowy okazał się turniej EPT w Londynie w 2008 r. Trzecie miejsce i wygrana w wysokości przekraczającej milion złotych (dokładnie było to $532.111) potwierdziły, że Marcin Horecki jest jednym z najlepszych pokerzystów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Kolejne sukcesy, takie jak trzecia lokata w rozgrywanym w grudniu 2010 r. w czeskiej Pradze turnieju EPT, z którego wyjechał bogatszy o 247.000, umocniły jego pozycję na arenie pokerowej na świecie.

Dziś Marcin "Góral" Horecki jest najlepiej zarabiającym polskim pokerzystą oraz pierwszym i jedynym Polakiem, który został członkiem Teamu PokerStars Team PRO - jednego z najbardziej prestiżowych zespołów pokerowych na świecie. Dzięki tej przynależności ma możliwość udziału w największych turniejach na świecie i zmierzenia się z największymi sławami pokera z kilkudziesięciu krajów.

Nie tylko poker

Poker nie jest jego jedynym zajęciem - w dalszym ciągu doradza klientom w obszarze finansów. Jego pasją niezmiennie są sporty zimowe, szczególnie narciarstwo i skoki narciarskie. Nadal gra też w Magic: The Gathering - grę, dzięki której poznał świat pokera.

- Załóżmy, że rzucamy z kolegą zwykłą monetą z orłem i reszką. Kolega czuje się największym szczęściarzem na świecie i mówi, że jak wypadnie orzeł to płacimy mu 2 zł., a jak wypadnie reszka to on nam płaci 3zł. Dodatkowo mówi że może tak z nami grać przez następne 24 godziny. Oczywiście kolega który z taką propozycją wyszedł, jest z góry skazany na porażkę, jego wynik finansowy będzie ujemny po tych 24 godzinach. Statystyka jest nieubłagana i nawet jeśli w kilku pierwszych rzutach będzie więcej wyrzuconych orłów niż reszek, to po odpowiedniej ilości rzutów statystyka da o sobie znać: ilość orłów i reszek będzie podobna. Nasz pewny siebie kolega płacąc nam 3zł straci więcej niż zarobi gdy my będziemy mu płacić 2zł. Jego zakład był od samego początku nieopłacalny, czyli wartość oczekiwana była ujemna.

Poker to trochę bardziej skomplikowana odmiana gry w rzut monetą, gdzie też są decyzje opłacalne lub nieopłacalne (wartość oczekiwana w dłuższym terminie jest EV+, lub EV-). W długim okresie ten, kto będzie podejmował decyzje opłacalne (z dodatnią wartością oczekiwaną) wygra, bo statystyka jest nieubłagana - opowiada Marcin Horecki.

O pokerstars.com

PokerStars.com jest największym na świecie licencjonowanym internetowym serwisem pokerowym, w którym gra ponad 45 mln zawodników .

Z pełną listą zawodników teamu można się zapoznać na ich stronie: Team PokerStars.com Pro

Pierwszy turniej na żywo z odkrytymi kartami ?

Więcej o: