Na kryzysie w Grecji tracą niepełnosprawni sportowcy

Grecki Związek Niepełnosprawnych skrytykował władze państwa za szafowanie pieniędzmi przeznaczonymi na Olimpiady Specjalne w Atenach. W dobie ekonomicznego kryzysu na Półwyspie obcięte zostały już fundusze na inne projekty socjalne na rzecz niepełnosprawnych.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

Głos w sprawie zabrała grupa ludzi, pracująca na rzecz niepełnosprawnych intelektualnie. Ci ludzie reprezentują ponad 200 społeczeństw z terenu całej Grecji.

- Państwo greckie dostarcza dziesiątki milionów euro na mundury i sprzęt w czasie, gdy zamyka się środki na ludzi z niepełnosprawnością intelektualną - grzmiała pan-hellenistyczna federacja, zrzeszająca rodziców i opiekunów niepełnosprawnych sportowców.

Jej skromny zespół pracuje w sanatorium w mieście Lechaina, w zachodniej części Półwyspu Peloponez. W tym miesiącu zmarło tam dwóch pacjentów. Pieniędzy brakuje nie tylko na pracę ośrodka, ale i na inne projekty, jak np. transport publiczny dla niepełnosprawnych.

Tymczasem członkowie federacji zostali wykluczeni z komitetu organizacyjnego 13. Letnich Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Atenach w dniach 25 czerwca - 4 lipca.

W imprezie weźmie udział w 7,5 tys. zawodników. Państwo pokryje 1/3 kosztów przedsięwzięcia. Kilka konkurencji zostanie rozegranych na stadionach zbudowanych za wielkie pieniądze na Igrzyska w Atenach w 2004 r. Później obiekty stały się bezużyteczne.

Grecja walczy obecnie z bezprecedensowym kryzysem gospodarczym. W styczniu kraj został pozbawiony praw do organizacji Igrzysk Śródziemnomorskich w 2013 r. Powodem były opóźnienia w budowie i cięcia funduszy.

Zostań wolontariuszem na Euro 2012 ?