Polacy najlepiej od 2005 roku: 66 medali w 2010

Polscy sportowcy zdobyli w 2010 roku 66 medali na najważniejszych międzynarodowych imprezach. Liczba ta klasyfikuje nasz kraj na dwudziestym pierwszym miejscu w rankingu, który pozwala ocenić potencjał sportowy wszystkich państw świata na podstawie obiektywnych kryteriów. Na czele - podobnie jak w latach poprzednich - znalazły się Stany Zjednoczone.

Zestawienie zostało przygotowane przez agencję 'Havas Sports & Entertainment' i uwzględnia ono wyniki osiągane na arenie międzynarodowej. Pozycja w rankingu zależy przede wszystkim od ilości medali zdobytych na najważniejszych międzynarodowych imprezach sportowych.

Pierwsze miejsce zajęli Amerykanie, którzy zgromadzili aż 183 złote medale. Za nimi znaleźli się Chińczycy z 137. krążkami z najcenniejszego kruszcu. Na trzecim miejscu uplasowali się Rosjanie, którzy mogą się jednak pochwalić większą łączną liczbą medali (339) niż reprezentanci Chin (320). W ilości wszystkich zdobytych krążków bezkonkurencyjni są sportowcy z USA, którzy zgromadzili ich aż 536.

Polacy zgromadzili w sumie 66. medali, z czego aż 18 było koloru złotego. Jest to najlepszy rezultat naszych sportowców od 2005 roku i dzięki temu awansowaliśmy aż o dziewięć pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Najwięcej krążków zdobyli nasi żeglarze, lekkoatleci oraz narciarze.

Zestawienie obejmuje 52 rodziny dyscyplin sportowych, w tym 30 oficjalnych sportów olimpijskich, 21 sportów dodatkowych uznawanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz motosport. Podczas przygotowania rankingu pod uwagę zostały wzięte ostatnie Igrzyska Olimpijskie, wyniki ostatnich mistrzostw świata oraz międzynarodowe rankingi.

Sportowy Ranking Państw 2010:

Zestawienie polskich medali wg. dyscyplin:

Wszystko o lekkoatletyce w specjalnym dziale Sport.pl ?

Więcej o: