Gutowski ukończył kwalifikacje regat VELUX 5 OCEANS

Polski żeglarz Zbyszek Gutkowski zakończył swoje kwalifikacje przed VELUX 5 OCEANS. Przekraczając główki portu w La Rochelle zaznaczył tym samym, iż jest gotowy do podjęcia wyzwania, jakim są okołoziemskie regaty samotników. Zarówno skipper jak i jacht sprawdzili się bardzo dobrze. Obecnie przyszedł czas na ostatnie poprawki i odpoczynek przed startem, który już 17 października z La Rochelle.

Zbyszek Gutkowski "Gutek" wystartuje na pokładzie Globe, jednego z najbardziej utytułowanych jachtów klasy Eco 60. To właśnie na tej łodzi legendarny francuski sternik i weteran VELUX 5 OCEANS, Alain Gautier zwyciężył w rejsie Vendée Globe w 1991 r. Od tego czasu jacht przeszedł remont generalny, a od kilku tygodni był przygotowywany do potrzeb Gutka.

Aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu, żeglarze popłyną na energooszczędnych jachtach klasy Eco 60.

 

"40 lat temu żeglarze płynący samotnie dookoła świata obawiali się zderzenia z wielorybami, ja boję się raczej spotkania z kontenerowcem. To pokazuje jak bardzo zmienia się środowisko wokół nas" - mówi Gutek ilustrując przesłanie, które przyświeca regatom, czyli walkę ze zmianami klimatu.

Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Przez dziewięć miesięcy przepłynie pięć odcinków: z La Rochelle do Cape Town, następnie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek to skok przez Atlantyk oraz meta we Francji.

Regaty VELUX 5 OCEANS - The Ultimate Solo Challenge

36-letni Zbigniew Gutkowski jest doświadczonym żeglarzem. Był członkiem kadry narodowej, podjął też próbę ustanowienia nowego rekordu opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portu na pokładzie Volvo 60 Bank BPH, jednak uszkodzenia zmusiły załogę do zawinięcia do Cape Town po przepłynięciu 9500 mil.

Udział Gutka w regatach jest olbrzymim wyzwaniem, ponieważ VELUX 5 OCEANS to najstarsze, najdłuższe i najbardziej wymagające indywidualne regaty dookoła świata. www.velux5oceans.pl >