ELIOS 2010. Bieg z pochodnią na początek igrzysk. Płomień przybędzie z Grecji

W dniach 18-23. 09 odbędą się w Polsce Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych (ELIOS). Ich integralną częścią jest Torch Run, czyli Bieg z Pochodnią. Zanim Święty Ogień Olimpijski, rozpalony od promienia słonecznego w Grecji, zapłonie na stadionie Legii w Warszawie, czeka go długa droga przez Europę i Polskę. Torch Run skupia ludzi, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem i egzekwowaniem prawa. Są to policjanci, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, a także strażacy, straż miejska czy straż graniczna - Do Biegu mogą dołączyć wszyscy chętni! - deklaruje Barbara Borowska, Kierownik ds. Biegu z Pochodnią.

Zostań wolontariuszem ELIOS 2010, zapisz się! ?

Bieg z pochodnią jest bardzo widowiskową, integralną częścią Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które od 18 do 23 września 2010 r. odbędą się w Warszawie. Co jest Twoim głównym zadaniem, jako kierownika Torch Run?

Barbara Borowska Kierownik ds. Biegu z Pochodnią, Departament Imprez ELIOS 2010.: Jestem odpowiedzialna za polską część organizacji wydarzenia i pracuję wspólnie z Jackiem Hachulskim, policjantem i szefem organizacji Biegu z Pochodnią w Polsce. Torch Run jest logistycznie dość skomplikowany. Naszym zadaniem jest skoordynowanie uczestnictwa dużej grupy ludzi na przestrzeni wielu krajów, miejsc, imprez, spotkań - przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa jej uczestnikom i kibicom.

Jak ogień dostanie się do Polski?

Zostanie zapalony 6 czerwca w nadmorskiej miejscowości Alexandroupolis w Grecji. Następnie zostanie przetransportowany drogą lotniczą do Istambułu, stamtąd do Lubliany, do Gibraltaru, Luksemburga, Paryża, Londynu, Brukseli aby wreszcie dotrzeć do Warszawy. 15 września w stolicy przyjmie go Team Torch Run . Będzie to grupa 125 osób. Polscy policjanci, strażnicy miejscy, funkcjonariusze Straży Granicznej i Straży Pożarnej oraz międzynarodowa grupa policjantów z 30 państw Europy oraz oczywiście sportowcy Olimpiad Specjalnych.

Czy możesz zdradzić jakieś szczegóły jeśli chodzi o trasę Torch Run'u w Polsce?

Uczestnicy Biegu zostaną podzieleni na 5 zespołów. Po dotarciu Ognia do Warszawy poszczególne grupy udadzą się do najdalej położonych Miast Goszczących ELIOS 2010. Rankiem, 16 września 25 osobowe zespoły rozpoczną bieg na pięciu trasach Polski eskortując Ogień Nadziei .

Mapa Biegu włącza wszystkie miejscowości uczestniczące w Programie Miast Goszczących?

Taki jest nasz plan. Zgodnie z tradycją Olimpiad Specjalnych uroczystość przyjęcia Ognia Nadziei jest główną częścią tego Programu. W każdym mieście do Biegu dołączą lokalni przedstawiciele strzegących prawa, młodzież i sportowcy. Cała grupa przebiegnie z Pochodnią wytyczoną w mieście trasą. Kulminacyjnym punktem będzie zapalenie znicza w centralnym punkcie miasta.

Jakie niespodzianki zaplanowano w ramach uroczystości powitania ognia?

Miasta przygotowują festyny, pochody, programy artystyczne i koncerty. Każde z nich indywidualnie układa program całej imprezy i ma dużą dowolność. Jedno z miast przewiduje na przykład dołączenie do Biegu parady motocyklistów. Cel jest prosty: zainteresować mieszkańców miasta światowym ruchem Olimpiad Specjalnych, pokazać im jakie możliwości mają sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną.

Czy każdy strażak, adwokat czy policjant może pobiec w Biegu w swoim mieście, czy trzeba być wcześniej zrzeszonym w jakiejś organizacji?

Do Biegu mogą dołączyć wszyscy chętni! Trzeba się wcześniej zgłosić do komitetu organizacyjnego w danym mieście, jest to najczęściej komórka Urzędu Miasta albo Starostwa, czasem lokalnego Oddziału Olimpiad Specjalnych.

Ale z tego co wiem warszawska lista uczestników jest już zamknięta. Jaki jest plan na 18 września w stolicy, czyli na dzień zapalenia znicza olimpijskiego w Warszawie?

W tej kulminacyjnej części weźmie już udział cała 125 osobowa grupa Torch Run jak również setki warszawskiej młodzieży. Do udziału w Biegu zgłosiło się ok. 20 szkół ze stolicy. Planowana trasa przebiega od Placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie do Pomnika Fryderyka Chopina, następnie do Agrykoli, przez Myśliwiecką i Łazienkowską do Stadionu Legii.

Czyli przez najpiękniejsze punkty Warszawy. Czy te ulice będą wówczas zamknięte?

Na pewno będą pewne utrudnienia w ruchu. Będzie to jednak sobota więc mamy nadzieję, że Warszawiacy ciepło nas przyjmą. Liczymy, że będą się zatrzymywać podczas popołudniowego spaceru i pokibicują sztafecie. Wszyscy uczestnicy Biegu będą ubrani w takie same uniformy. Na czele, przed trójką liderów niosących Ogień, będzie jechał policjant na motorze. Prosimy o gorący doping! Tam gdzie publiczność będzie szczególnie aktywna Bieg się zatrzyma. Będzie można osobiście przywitać uczestników Biegu , zrobić zdjęcie.

Do wydarzenia zostało niespełna dwa miesiące. Nad czym aktualnie pracujesz?

W tej chwili zbieram informacje potrzebne do stworzenia i wydania kompletnego Informatora Torch Run . W informatorze znajdą się trasy biegu, herby miasta i informacje o nich, zdjęcia i profile 125 uczestników. Jeśli chodzi o stronę logistyczną wydarzenia to jesteśmy już po uzgodnieniach z większością miast. Pozostaje dopracować dokładny scenariusz powitania Ognia Nadziei na stadionie Legii w Warszawie .

Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych

(ang. The Law Enforcement Torch Run for Special Olympics ) Zanim Święty Ogień Olimpijski , rozpalony od promienia słonecznego w Grecji, zapłonie na stadionie Legii w Warszawie, czeka go długa droga przez Europę i Polskę. Torch Run skupia ludzi, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem i egzekwowaniem prawa. Są to policjanci, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, a także strażacy, straż miejska czy straż graniczna. Celem przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy o możliwościach i sukcesach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce pierwszy Biegu z Pochodnią odbył się w 1993 roku. Dwa lata później powstała policyjna organizacja o tej samej nazwie. Jej Przewodniczącym został Jacek Hachulski, który jednocześnie pełni rolę Koordynatora na Europę Wschodnią. Do dzisiaj odbyło się w Polsce 21 biegów, w tym 11 międzynarodowych. Biegowi towarzyszą wystawy artystyczne, pokazy fotografii, spotkania z mieszkańcami miast i przedstawicielami władz. Uroczyste zapalenie w Warszawie nastąpi 18 września podczas Ceremonii Otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. Sponsorem Torch Run 2010 w Polsce jest PKN Orlen.

Zobacz galerię zdjęć zawodników Olimpiad Specjalnych

 

Czym są Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych?

1600 sportowców - 58 programów narodowych z Europy i Eurazji - 9 dyscyplin sportowych - 1 dyscyplina pokazowa

Od 18 do 24 września 2010 Warszawa będzie gościć 1600 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w ramach Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. Po raz pierwszy w historii Olimpiad Specjalnych Igrzyska wspierać będzie Ośrodek Informacji ONZ z siedzibą w Warszawie. To największa impreza sportowa w Polsce w 2010 roku.

Zostań fanem ELIOS 2010 na Facebooku ?

Więcej o: