Prócz gór zostają wspomnienia

Na księgarskim rynku pojawiła się książka wyjątkowa. ?Zostają góry? to hołd złożony przez przyjaciół tragicznie zmarłemu Piotrowi Morawskiemu, hołd będący jednocześnie wsparciem dla rodziny, którą osierocił.

Był najwybitniejszym himalaistą młodego pokolenia. Jego osiągnięcia dawały nadzieję na odrodzenie się potęgi polskiego wspinania w górach najwyższych. Niestety tragiczny wypadek podczas wyprawy przerwał intensywne życie. Adiunkt na wydziale chemii Politechniki Warszawskiej, wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu, próbował łączyć pracę naukową z wyprawami w góry najwyższe, gdzie z roku na rok stawał się co raz większą osobowością o sławie daleko wykraczającej poza Polskę.

Po pierwszych próbach na siedmiotysięcznikach szybko zaczął podbijać Himalaje. Stał się niespodziewanie podporą zimowej wyprawy Krzyśka Wielickiego na K2. Wraz z Włochem Simone Moro jako pierwszy człowiek na świecie zdobył zimą ośmiotysięczną Shisha Pangmę. Z korony Himalajów (14 ośmiotysięczników) skompletował sześć i wszystko to w 7 lat wspinaczkowej kariery.

Niestety, błąd, pech, przeznaczenie sprawiły, że 8 kwietnia 2009 w wieku 32 lat podczas wyjścia aklimatyzacyjnego, gdy szykował się do ataku na Manaslu wpadł do lodowej szczeliny. Mimo pełnej poświęcenia akacji ratunkowej, między innymi polskich TOPR-owców, którzy przebywali w pobliżu na wyprawie, zmarł z wychłodzenia i obrażeń.

W Polsce została żona i dwójka wspaniałych kilkuletnich chłopców. Piotr był nie tylko mężem, ojcem, naukowcem i wspinaczem ale dobrze zapowiadającym się pisarzem i świetnym fotografem. Pozostawił wiele zdjęć, wspomnień i felietonów. Po 10 miesiącach od tragicznego wypadku cześć z jego spuścizny udało się opracować, przygotować i wydać w książce. Opracowanie wzbogacają wspomnienia wybitnych himalaistów, którzy mieli przyjemność wspinać się z Piotrem oraz wzruszające pożegnanie żony.

Cena: 49,99 zł Całkowity dochód z książki zostanie przekazany dzieciom i żonie tragicznie zmarłego himalaisty.

Książka jest dostępna w salonach Empiku, Planet Outdoor i w sklepie internetowym Empik.com.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.