ZAPASY: kobiety będą walczyć w kaskach

Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (FILA) wprowadziła obowiązek noszenia przez kobiety w czasie walki kasków chroniących uszy przed tak zwanymi ?kalafiorami?.

ZAPASY: kobiety będą walczyć w kaskach

Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (FILA) wprowadziła obowiązek noszenia przez kobiety w czasie walki kasków chroniących uszy przed tak zwanymi "kalafiorami".

Podczas pojedynków wielokrotnie pęka małżowina uszna i w efekcie zapaśników można poznać po zgrubieniach noszących nazwę "kalafiorów". Ochraniacze posiadają pewną niedogodność. Plastikowe zapięcie powoduje częste kontuzje m.in. łuku brwiowego. Ponadto kask często zsuwa się i w ferworze walki uciska szyję.

FILA począwszy od odbywających się właśnie w Sofii mistrzostw świata zmieniła ubiór sędziów. Arbitrzy występowali dotychczas w bieli. Białe koszule, w takim samym kolorze spodnie i obuwie. Teraz paradują po macie podobnie jak ich koledzy sędziujący walki judo. Granatowa marynarka i szare spodnie, do tego żółte krawaty. Obuwie sędziowie zostawiają oczywiście przed matą.

Pojedynki podczas sofijskich MŚ prowadzi 70 arbitrów, w tym dwie kobiety (Francuzka i Szwajcarka). Często na macie i przy stoliku pojawiają się dwaj polscy sędziowie Andrzej Głaz oraz Grzegorz Brudziński.