Sportowcy wobec ataku na USA

UEFA odwołała wszystkie pucharowe mecze, w tym również Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. W USA odwołano rozgrywki baseballa, po raz pierwszy od D-Day w 1944, czyli lądowania aliantów w Normandii.

Sportowcy wobec ataku na USA

UEFA odwołała wszystkie pucharowe mecze, w tym również Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. W USA odwołano rozgrywki baseballa, po raz pierwszy od D-Day w 1944, czyli lądowania aliantów w Normandii.

- To nie była łatwa decyzja, ale wierzymy, że słuszna - powiedział rzecznik Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA) Mike Lee o odwołaniu ośmiu meczów Ligi Mistrzów i 40 spotkań Pucharu UEFA.

Przez szacunek

Dyrektor wykonawczy UEFA Gerhard Aigner powiedział, że federacja będzie obserwować stan bezpieczeństwa w Europie przez najbliższych kilka dni, zanim zadecyduje o wznowieniu rozgrywek. - Rozmiar tragedii, ból i smutek zmuszają nas do refleksji - powiedział Aigner.

- Decyzja słuszna, ale podjęta o jeden dzień za późno - stwierdził szef Fiorentiny Luciano Luna. Jego klub właśnie przymierzał się do odlotu do Dniepropetrowska na Ukrainę na mecz z Dnieprem.

Krakowska Wisła zawiadomiona przez PZPN zawróciła autobus z drogi na lotnisko w Balicach, skąd wybierała się do Splitu na mecz z Hajdukiem.

Jednak część drużyn grających w czwartek była już w samolotach, kiedy UEFA ogłosiła decyzję. Angielski klub Leeds Utd. wystartował czarterem do Portugalii na czwartkowy mecz z Maritimo. Nad Zatoką Biskajską samolot wziął wielki zakręt i wylądował z powrotem w Leeds.

- Przede wszystkim, ze względu na szacunek dla ofiar w USA, należało odwołać wczorajsze mecze i przełożyć je na dzisiaj - komentował menedżer Leeds David O'Leary.

- Generalnie zgadzam się z decyzją UEFA, ale powinna ona zapaść już we wtorek - narzekał Heiner Bertram, trener Unionu Berlin, który przyleciał do Helsinek, by w pierwszej rundzie Pucharu UEFA zagrać z zespołem Haka Valkeakoski. - Nasi kibice brali specjalnie wolne dni w pracy i wydali wiele pieniędzy, by być razem z nami w Finlandii. Kto teraz pokryje ich straty?

- To psuje nasze wszystkie plany. Jesteśmy bardzo, bardzo niezadowoleni - powiedziała rzeczniczka Olimpiakosu Pireus Olga Nikolaidou. Wczoraj Olimpiakos miał zagrać z Manchesterem United.

UEFA nie miała szans na odwołanie wtorkowych spotkań - nie było możliwości zawiadomić o wszystkim kibiców. Właśnie to było dla UEFA najważniejsze - zapewnić bezpieczeństwo widzom i uszanować śmierć tysięcy nowojorczyków. - Nie zapominajmy, że sport - piłka nożna - jest tylko rozrywką, która w tej chwili schodzi na drugi plan - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz.

W samych Stanach Zjednoczonych pierwszy raz od blisko 60 lat rozgrywki baseballa zostaną przerwane i to na niecałe trzy tygodnie przed decydującymi meczami play off. Prezes ligi baseballowej (MLB) Bud Selig odwołał środowe mecze i nie wie, kiedy wznowi rozgrywki.

Inne decyzje i plany:

Przełożono o jeden dzień start mistrzostw świata w golfie, które miały zacząć się w czwartek w St Louis. Nie wiadomo, czy odbędą się tradycyjne rozgrywki Ryder Cup (28-29.09), czyli pojedynek USA - Europa. Planowano go w Belfry w Anglii.

Odwołany został pojedynek bokserski Feliksa Trinidada i Bernarda Hopkinsa, który w sobotę był planowany w Madison Square Garden, tak samo jak treningi w tej samej hali hokeistów NY Rangers.

FIFA zarządziła przegląd spotkań międzynarodowych na wszystkich poziomach rozgrywek - w tym tygodniu w eliminacjach mistrzostw świata gra strefa azjatycka - ostateczenie mecze odbędą się zgodnie z planem.

Szefowie ligi futbolu amerykańskiego zastanawiają się, czy rozegrać w niedzielę i poniedziałek 14 meczów NFL. W sumie jedną kolejkę ogląda na stadionach około miliona widzów. New York Giants mieli w niedzielę zagrać z Green Bay Packers na Giants Stadium, po drugiej stronie nowojorskiej rzeki Hudson, skąd doskonale było widać Twin Towers. Washington Redskins podejmą Arizona Cardinals na stadionie FedEx Field w Landover w stanie Maryland, po przeciwnej stronie Waszyngtonu niż zaatakowany Pentagon.

Wstrzymanie rozgrywek Bundesligi rozważali w środę Niemcy. Ostatecznie uznali, że mecze odbędą się zgodnie z planem.

Będą grać piłkarskie ligi Anglii i m.in. Polski.

Zaostrzone zostaną rygory bezpieczeństwa podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City - zapowiedział szef MKOl Jacques Rogge.

Francuska minister sportu Marie-George Buffet oświadczyła, że odbędzie się zaplanowany na 6 października towarzyski mecz piłkarski Francja - Algieria. - Nie ma żadnego powodu szukać powiązań między tym, co wydarzyło się w USA i tym meczem. Byłoby to oskarżenie wobec narodu algierskiego - stwierdziła Buffet. Dodała, że w najbliższy weekend odbędą się wszystkie spotkania ligowe we Francji. Każde z nich poprzedzi minuta ciszy.

Przerwany został golfowy turniej PGA Tour w St Louis, w którym brał udział najlepszy obecnie golfista świata Tiger Woods. Gra będzie kontynuowana w piątek. Nie odbędzie się prawdopodobnie Ryder Cup czyli tradycyjny mecz USA - Europa w golfie.

Mistrzostwa świata kolarzy górskich, które w środę miały się rozpocząć w kalifornijskim Vail, zaczną się dzień później.

Amerykańska grupa US Postal uczestnicząca w hiszpańskiej Vuelcie kontynuuje wyścig. W zespole jeździ trzech Amerykanów (nie ma wśród nich Lance'a Armstronga). Wszyscy zawodnicy ekipy wystartowali do wczorajszego etapu z żałobnymi opaskami na koszulkach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.