Jens Voigt bliski zwycięstwa w Tour de Pologne

Niemiec Jens Voigt z francuskiej grupy Credit Agricole wygrał w Karpaczu szósty,najtrudniejszy etap kolarskiego Tour de Pologne i został liderem wyścigu.

Jens Voigt bliski zwycięstwa w Tour de Pologne

Niemiec Jens Voigt z francuskiej grupy Credit Agricole wygrał w Karpaczu szósty,najtrudniejszy etap kolarskiego Tour de Pologne i został liderem wyścigu.

Voigt wyprzedził nieznacznie dwóch towarzyszy ucieczki, zawodników ekipy CCC Mat - Czecha Ondreja Sosenkę i Piotra Przydziała, triumfatora Tour de Pologne sprzed roku.

Niemiecki kolarz stał się głównym kandydatem do wygrania wyścigu, na dwa etapy przed jego zakończeniem.

Nowemy liderowi tegorocznego Tour de France zagrozić mogą jedynie Sosenka i Przydział. Voigtowi i kolarzom CCC Mat ubył w sobotę bodaj najgroźniejszy przeciwnik - Litwin Raimondas Rumsas, który miał kraksę i został odwieziony do szpitala. Okazało się, że Litwin złamał obojczyk i nie wystartuje także w październikowych mistrzostwach świata w Lizbonie.

Jak się spodziewano sobotni, "królewski" etap wyeliminował wielu uczestników Tour de Pologne. Odbywał się w bardzo trudnych warunkach, w deszczu i zimnie, i mimo iż organizatorzy skrócili trasę o jedną rundę wokół Karpacza (około 20 km), zawodnicy masowo wycofywali się z wyścigu. Do mety dojechało tylko 69 kolarzy, spośród 125, którzy wystartowali z Piechowic.

Już na starcie zabrakło Piotra Wadeckiego, który się przeziębił. Na podjazdach pod Orlinek wycofało się trzydziestu kolarzy, wśród nich Estończyk Jaan Kirsipuu, który przez cztery etapy jechał w żółtej koszulce lidera.

Stopniowo prowadząca grupa stawała się coraz mniejsza. Na dwie rundy przed finiszem wyłoniła się ścisła czołówka, w której jechali Voigt, Sosenka, Przydział, Rumsas i mistrz świata Łotysz Romans Vainsteins. Próbowali dołączyć do nich rewelacyjnie spisujący się młody polski kolarz Sylwester Szmyd z włoskiej ekipy Tacconi Sport oraz Luksemburczyk Kim Kirchen.

Kolarze CCC Mat starali się rozerwać czołówkę. Po jednym z ataków Sosenki z tyłu zostali Vainsteins i Rumsas. Gdy na zjeździe Bałtowie prawie dogonili prowadzącą trójkę, Rumsas przewrócił się i zakończył w ten sposób swój udział w Tour de Pologne. Vainsteins tylko przez chwilę jechał w czołówce, po czym znowu osłabł.

Cztery kilometry przed metą Voigt po defekcie koła musiał zmienić rower. Sosenka i Przydział zyskali kilkanaście sekund, ale Niemiec nie zrezygnował. W kapitalnym stylu prześcignął najpierw słabnącego Przydziała, a potem Sosenkę i odniósł jedno z piękniejszych zwycięstw w historii Tour de Pologne.

- Może popełniliśmy błąd - mówił na mecie szef CCC Mat Andrzej Sypytkowski. - Sosenka czekał w końcówce na Przydziała. Gdyby nie to, prawdopodobnie wygrałby etap. Ale nie jestem rozczarowany. Gdyby przed etapem ktoś mi powiedział, że będę miał dwóch ludzi w pierwszej trójce, przyjąłbym to w ciemno. Wyścig nie jest rozstrzygnięty i wierzę, że zarówno Sosenka jak i Przydział mogą odrobić straty w jeździe na czas".

Przydział przyznał się, że nie wytrzymał trudów etapu.

- Nie miałem już sił. Szkoda, że Sosenka sam nie pociągnął. Pewnie by wygrał - powiedział zwycięzca poprzedniego Tour de Pologne.

Jens Voigt dwa lata temu był bliski wygrania tego wyścigu. Przegrał z Tomaszem Brożyną o kilkanaście sekund. - Pamiętam tamten wyścig i minimalną porażkę z Brożyną. Dziś mam ogromną satysfakcję. Jestem bliski zwycięstwa i nie wypuszczę go z rąk - zapowiedział Niemiec.

Wyniki:

6. etap, Piechowice - Karpacz (130 km):

1. Jens Voigt (Niemcy/Credit Agricole) - 3:31.48

2. Ondrej Sosenka (Czechy/CCC Mat) strata 4 s

3. Piotr Przydział (Polska/CCC Mat) 19

4. Romans Vainsteins (Łotwa/Domo Farm Frites) 1.42

5. Kim Kirchen (Luksemburg/Fassa Bortolo) 3.15

6. Sylwester Szmyd (Polska/Tacconi Sport) 3.32

7. Zbigniew Piątek (Polska/Mróz Supradyn) 4.58

8. Thierry Loder (Francja/AG2R) 5.01

9. Władimir Karpiec (Rosja/Itera) 5.08

10. Alessandro Bertolini (Włochy/Alessio) 6.57

11. Cezary Zamana (Polska/CCC Mat) 6.57

12. Rodolfo Massi (Włochy/Mobilvetta) 6.57

13. Krzysztof Ciesielski (Polska/Servisco) 7.02

... 19. Jarosław Wełniak (Legia Bazyliszek) 8.08

22. Grzegorz Rosoliński (Servisco) 8.29

25. Zbigniew Spruch (Lampre) 9.14

30. Piotr Chmielewski (Mróz) 14.00

Klasyfikacja generalna:

1. Voigt - 27:40.17

2. Sosenka 18 s straty

3. Przydział 36

4. Vainsteins 2.05

5. Kirchen 3.38

6. Szmyd 3.55

7. Piątek 5.21

8. Karpiec 5.31

9. Massi 7.20

10. Serge Baguet (Belgia/Lotto) 7.30

... 14. Zamana 8.41

17. Ciesielski 9.12

19. Rosoliński 10.47

22. Spruch 12.08

25. Chmielewski 14.10

Liderzy innych klasyfikacji:

wszechstronnego - Ruggero Marzoli (Włochy/Cantina Tollo)

górska - Marzoli

najaktywniejszego - Gębka

punktowa - Angelo Furlan (Włochy/Alessio)

drużynowa - CCC Mat