W sobotę pływacy rozpoczynają starty w IX mistrzostwach świata

- Nikt nie może wygrać ze mną - oświadczył na MŚ w Fukuoce amerykański sprinter Anthony Ervin

W sobotę pływacy rozpoczynają starty w IX mistrzostwach świata

- Nikt nie może wygrać ze mną - oświadczył na MŚ w Fukuoce amerykański sprinter Anthony Ervin

Choć pływackie IX mistrzostwa świata trwają już w najlepsze w Fukuoce, o medale walczą pływaczki synchroniczne i długodystansowcy, ale dopiero w sobotę zaczną rywalizację pływacy. Zawody na 50-metrowym basenie w Fukuoce wywołują już wiele emocji. Zwłaszcza na najszybsze pływackie wyścigi czekają kibice i już typują swoich faworytów. Choć my wierzymy, że o złoto powalczy Polak Bartosz Kizierowski, na miejscu upatruje się na faworytów kolegę z grupy treningowej Polaka Anthony'ego Ervina z USA i Australijczyka Iana Thorpe'a.

Ervin, mistrz olimpijski z Sydney na 50 m kraulem, nie obawia się rywalizacji ze specjalizującym się do tej pory w dłuższych dystansach Australijczykiem. Kalifornijczyk, student Berkeley, oświadczył, że nie istnieje coś takiego jak rywalizacja USA i Australii. - To wymyślili dziennikarze. Taka rywalizacja ma tylko wtedy sens, kiedy drużyna może zmierzyć się z nami w wodzie. Rywalizacja emocjonalna sensu nie ma - mówił. - Pływałem na igrzyskach z carem sprintu Aleksandrem Popowem, więc czym może zaskoczyć mnie teraz Ian Thorpe? - pytał przekornie.

20-letni Ervin spotkał się wczoraj w Japonii z dziennikarzami. Komentował szanse swoje i rywali w sprintach. Dużo emocji wywołało u niego wycofanie się z MŚ Rosjanina Aleksandra Popowa ze względu na silną infekcję gardła. - Nie wierzę w takie choroby - komentował Ervin. - Aż wstyd, żeby człowiek o takiej historii i lider tegorocznych rankingów wycofywał się z rywalizacji w ten sposób. Ale będzie Thorpe, Holender Pieter van den Hoogenband, Kizierowski i inni. I co z tego? Nie ma się co nad tym rozwodzić, bo nie ma w tej chwili nikogo, kto mógłby wygrać ze mną - dodał amerykański pływak.

Pływalnia, na której będą rywalizować zawodnicy w Fukuoce, jest wykonana ze specjalnego fiberglasu, który ma zwiększyć możliwości uzyskiwania rekordowych wyników. - Basen jest na tyle szybki, na ile szybki jest zawodnik, który w nim pływa - dodał Ervin. - Ja mogę zagwarantować, że podczas mojego startu szybki będzie.