Szef WADA wymownie zareagował na zaprzysiężenie Nawrockiego

Za Karolem Nawrockim jest już zaprzysiężenie do funkcji prezydenta Polski. Od dzisiaj Nawrocki jest już następcą Andrzeja Dudy na tym stanowisku. W stronę nowego prezydenta spływa sporo gratulacji, także ze sportowych organizacji. Głos zabrał Witold Bańka, a więc szef Światowej Agencji Antydopingowej, który w tym roku został wybrany na kolejną kadencję.
Karol Nawrocki z małżonką
screen

Od środy nowym prezydentem RP jest Karol Nawrocki. Następca Andrzeja Dudy pojawił się w środę przed południem w Sejmie podczas Zgromadzenia Narodowego, gdzie osobiście złożył przysięgę. - Uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem - przekazał Nawrocki. To, pod względem politycznym, zdecydowanie najważniejsze wydarzenie dzisiejszego dnia.

Zobacz wideo Urban nie wytrzymał! "Czy ja się nie przesłyszałem?!"

Były minister sportu zwrócił się do Nawrockiego. "Dużo sił w pracy"

Witold Bańka opublikował wpis na portalu X po przemówieniu Karola Nawrockiego. Szef Światowej Agencji Antydopingowej zwrócił się w nim też do byłego prezydenta. "Byłemu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie dziękuję za służbę Polsce i naszą dobrą współpracę! Nowemu Prezydentowi RP Karolowi Nawrockiemu życzę powodzenia i dużo sił w pracy dla Polski" - czytamy.

Bańka był ministrem sportu w latach 2015-2019, a więc podczas pierwszej kadencji Andrzeja Dudy. Później Bańka został członkiem Komitetu Wykonawczego WADA, a od 1 stycznia 2020 r. był już prezesem tej organizacji. Obecnie Bańka piastuje tę funkcję.

W 2024 r. media informowały, że Jarosław Kaczyński zaproponował Bańce start w wyborach prezydenckich z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. "Kaczyński musi wyjść w wyborach poza elektorat PiS, a Bańka, którego większość wyborców nie kojarzy z poprzednią władzą, dobrze do tego pasował. Z drugiej strony Bańka jest co prawda konserwatystą, ale w zachodnim, a nie pisowskim stylu" - pisał Onet.

"Nawrocki zdobyłby złoty medal". Co za słowa o nowym prezydencie

Podczas zaprzysiężenia Nawrockiego nie mogło zabraknąć sportowych wątków. W Sejmie pojawili się przedstawiciele związani z boksem - np. Krzysztof Głowacki (dwukrotny mistrz świata wagi junior ciężkiej), Wojciech Bartnik (brązowy medalista olimpijski z Barcelony 1992) czy Krystian Każyszka (szef grupy Rocky Boxing Promotion).

Zobacz też: Zmarzlik pojechał w finale GP Łotwy! Pierwszy zakręt i wszystko jasne

- Myślę, że jakby było coś takiego, jak mistrzostwa świata prezydentów w boksie, to zdobyłby złoty medal. Ale wiadomo, że jest sporo rzeczy do poprawy. Jest świetnym pięściarzem jak na prezydenta i myślę, że jedynym prezydentem wśród pięściarzy - komentował Maciej Miszkiń, wicemistrz Europy w kick-boxingu i ekspert TVP Sport przy galach pięściarskich.

Więcej o: