Putin nie wytrzymał. Jest oburzony tym, co się dzieje w Rosji

Rosjanie w wielu dyscyplinach są wykluczeni z rywalizacji międzynarodowej za agresję państwa na Ukrainę. Jest możliwość startu na igrzyskach olimpijskich, ale pod pewnymi warunkami, dlatego udział Rosji stoi pod znakiem zapytania. Ale to nie jedyny problem dla Rosji, jeśli chodzi o sport. Zdaniem Władimira Putina nie wszystkich obywateli stać na uprawianie sportu na poziomie. Winę za kłopoty społeczeństwa z regularną aktywnością fizyczną zrzuca na korporacje.

Pewne jest, że Rosjan zabraknie na igrzyskach olimpijskich w sportach drużynowych. Są zawieszeni w międzynarodowych federacjach, nie mogą grać na mistrzostwach świata czy Europy. W sportach indywidualnych muszą spełnić konkretne warunki narzucone przez MKOl, do których rosyjskie związki odnoszą się dość krytycznie. Brak rywalizacji z Europą czy resztą świata jest dla rosyjskiego sportu jednym z problemów. Źle wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o sport amatorski, a przynajmniej tak twierdzą tamtejsze władze.

Zobacz wideo Szymański już myśli o współpracy z Mourinho. Co za słowa

Putin mówi o "nieuzasadnionej komercjalizacji kultury fizycznej"

Według rosyjskiego rządu i Władimira Putina nie wszyscy Rosjanie mogą pozwolić sobie na regularne uprawianie sportu rekreacyjnie, na poziomie amatorskim. Głównie dlatego, że stał się on zbyt drogi dla przeciętnych i uboższych obywateli. Podkreślano rosnące ceny sprzętu sportowego i karnetów. Rodzice mają problem z regularnym opłacaniem zajęć dla dzieci.

Zdaniem Putina głównym odpowiedzialnym za kłopoty społeczeństwa z regularną aktywnością fizyczną są korporacje, które podbijają ceny i próbują wyciągnąć od ludzi jak najwięcej pieniędzy.

- Jesteśmy świadkami nieuzasadnionej komercjalizacji kultury fizycznej i sportu masowego. To właśnie się dzieje, wyciąganie pieniędzy od rosyjskich rodzin… Na to trzeba zwrócić uwagę, w tym na to, jak działa ustawa o sporcie - powiedział Putin podczas spotkania z rosyjskim rządem, cytowany przez Cargrad TV*.

Według Putina rząd musi podjąć konkretne działania na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej w społeczeństwie. Zdaniem źródła prezydent Rosji miał postulować o "maksymalne finansowanie sportu przez państwo, by był on bezpłatny dla ludzi". Apelował też o większe wsparcie dla organizacji i związków sportowych w kraju.

Niewykluczone, że zwiększenie aktywności fizycznej u najbiedniejszych Rosjan ma też cel propagandowy. Do połowy lipca trwa pobór do rosyjskiego wojska dla mężczyzn w wieku 18-30 lat. Zgodnie z dekretem Putina do armii zostanie powołanych 150 tys. osób. Mają one wziąć w letniej ofensywie i spróbować zająć Charków. Według analizy Instytutu Gospodarek Wschodzących Banku Finlandii do Armii z początku 2024 r. do rosyjskiej armii powoływani są głównie mężczyźni zarabiający minimalną pensję lub poniżej oraz mieszkający w azjatyckiej części Rosji.

* - Cargrad TV o propagandowy, nacjonalistyczny kanał telewizyjny, którego redakcja opowiada się za maksymalną eskalacją działań wojennych przeciwko Ukrainie. Stacja miała opłacać działalność prawicowych polityków we Włoszech i Francji, m.in. Matteo Salviniego i Marine Le Pen. Część z nich miała dostawać pieniądze za przepychanie prorosyjskich ustaw. Redakcja Cargrad TV miała na celu rozbijanie i osłabianie Unii Europejskiej, co ujawnili ludzie związany z rosyjskim przedsiębiorcą, Michaiłem Chodorkowskim.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.