"Rusofobia poza skalą". Jest komunikat z rosyjskiego MSZ. Jaśniej się nie da

Po decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) wiadomo, że sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli rywalizować podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Na kilkadziesiąt dni przed rozpoczęciem igrzysk przedstawiciel rosyjskiego MSZ postanowił ostrzec obywateli, którzy chcą udać się do Paryża na igrzyska. Wśród potencjalnych zagrożeń wymieniono m.in. rusofobię "znajdującą się poza skalą".

Pod koniec grudnia zeszłego roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) podjął decyzję o tym, by dopuścić Rosjan i Białorusinów do rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Jak nietrudno się domyślić, wiele krajów skrytykowało tę decyzję organizacji. Sportowcy z Rosji i Białorusi mogą występować pod neutralną flagą po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest brak powiązania z rosyjską i brak publicznego poparcia działań reżimu Władimira Putina.

Zobacz wideo Konrad Bukowiecki po starcie na Stadionie Śląskim: To już powinno dać igrzyska

"MKOl ponownie potwierdza niezłomne zaangażowanie w pomoc ukraińskim sportowcom w każdy możliwy sposób. MKOl potroił swój Fundusz Solidarności dla Ukrainy do 7,5 mln dolarów" - przekazywał MKOl w komunikacie, deklarując dalsze wsparcie dla Ukrainy podczas wojny. Z przewidywań Komitetu wynika, że w igrzyskach udział weźmie 36 sportowców z rosyjskim paszportem i 22 z białoruskim. - To, co robią przywódcy MKOl i osobiście Thomas Bach, uważam za zdradę wszystkich ideałów olimpijskich - mówił szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow.

Rosja nie zareagowała dobrze na decyzję MKOl-u. - MKOl sam zapędził się w kozi róg. Gdyby od początku kierował się Kartą Olimpijską, w ogóle nie doszłoby do tej sytuacji. Najwyższa pora, by w końcu się obudził i przestał wykorzystywać międzynarodowy ruch olimpijski do spełniania zachcianek niektórych polityków - uważa Michaił Mamiaszwili, prezes rosyjskiej federacji zapaśniczej.

Ostrzeżenia dla Rosjan przed igrzyskami olimpijskimi. "Rusofobia poza skalą"

Rosyjska agencja prasowa RIA Novosti cytuje w tamtejszych mediach wypowiedzi Artioma Studennikowa z rosyjskiego MSZ-u. W nich pojawiają się ostrzeżenia dla obywateli, którzy mają zamiar pojawić się w Paryżu podczas igrzysk olimpijskich. - Wśród zagrożeń znajduje się niezmiennie wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego, niekorzystna sytuacja kryminogenna czy rusofobia, która znajduje się poza jakąkolwiek skalą - powiedział.

- Nie wspominam tu też o takich praktycznych niedogodnościach, jak niemożność korzystania z rosyjskich kart bankowych, ograniczenia dotyczące płacenia gotówką za towary i usługi oraz brak bezpośrednich połączeń lotniczych - dodaje Studennikow.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. W 2021 r. w Tokio Rosja zdobyła łącznie 71 medali (20 złotych, 28 srebrnych, 23 brązowe), co dało jej piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Wtedy Polska zajęła 17. miejsce z 14 medalami.

Czy sportowcy z Rosji zdobędą medal podczas IO w Paryżu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.