Nie żyje Joanna Dworakowska. Miała 45 lat. "Straszna wiadomość"

Nie żyje Joanna Dworakowska. Portal Kocham Szachy poinformował w niedzielę wieczorem, że polska arcymistrzyni zmarła w wieku 45 lat. Na ten moment nie wiadomo, jaka była przyczyna śmierci, natomiast nieoficjalnie był to nowotwór. "Straszna wiadomość" - przekazał szachista Michał Krasenkow. Niezwykle poruszeni tym zdarzeniem byli również fani, którzy wymownie zareagowali w mediach społecznościowych.

Joanna Dworakowska - to polska szachistka, a od 1997 roku arcymistrzyni tej dyscypliny. Cztery lata później zyskała za to tytuł męskiego mistrza międzynarodowego. Siedmiokrotnie zdobywała medale w mistrzostwach Polski: trzykrotnie złote (1997, 1998, 2001), trzykrotnie srebrne (1995, 2000, 2003) oraz brązowy (2006). Na dodatek wielokrotnie reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej.

Zobacz wideo Porażka Lublina w pierwszym meczu play-offu. Marcin Komenda: To Projekt zaczął grać dużo lepiej

Do jej największych sukcesów należą: złoto (2005) oraz srebro (2007) Drużynowych Mistrzostw Europy, wicemistrzostwo świata juniorek, dwa razy brązowy medal ME w szachach szybkich (2000, 2006) oraz srebro akademickich MŚ (2004). Sięgnęła też po brązowy medal drużynowy na Olimpiadzie Szachowej w 2002 roku czy po taki sam krążek za wynik indywidualny na Drużynowych Mistrzostwach Świata (2009). 

Nie żyje arcymistrzyni Joanna Dworakowska. Miała 45 lat

Portal Kocham Szachy poinformował w niedzielę wieczorem o śmierci Joanny Dworakowskiej. 21 października skończyłaby 46 lat. "Cześć Jej Pamięci" - napisano. Bardzo szybko na te tragiczne wieści zareagował polski szachista Michał Krasenkow.

"Straszna wiadomość dla polskiego środowiska szachowego i zupełnie nie do pomyślenia" - stwierdził. Na ten moment nie są znane przyczyny śmierci, natomiast mężczyzna zdradził, że nieoficjalnie kobieta zmarła na nowotwór.

Niezwykle poruszeni tą informacją byli również fani. "Pamiętam, jak jako młody człowiek, cieszyłem się, że ktoś o moim nazwisku staje się popularny. Dlatego siłą rzeczy jej kibicowałem", "za wcześnie", "kiedyś była w ścisłym topie kobiecych szachów. Pokój jej duszy", "bardzo smutna wiadomość" - czytamy pod wpisem na portalu X.

Najwyższy ranking w karierze Dworakowska osiągnęła 1 kwietnia 2002 roku, kiedy z wynikiem 2445 pkt zajmowała wówczas 24. miejsce na światowej liście FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowowej). Tym samym miała również najlepszą lokatę spośród polskich szachistek.

Czy szachy są popularną dyscypliną w Polsce?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.