Oto co Rosjanie piszą po dopuszczeniu ich do igrzysk. Niepojęte

"Warunki występu pozostają drakońskie. Decyzja MKOl niewiele zmieniła. Niestety będziemy małym neutralnym zespołem" - powiedział tamtejszy ceniony dziennikarz Dmitrij Guberniew, cytowany przez portal sport-express.ru. To komentarz ws. dopuszczenia rosyjskich oraz białoruskich sportowców na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Będą oni mogli wystąpić pod pewnymi warunkami.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie półtora roku temu sportowcy z Rosji i Białorusi byli wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji. W marcu tego roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wydał oficjalną rekomendację, by dopuszczać do rywalizacji zawodników z tych państw, jeżeli ci nie są w żaden sposób związani z armią i publicznie nie popierają działań reżimu Władimira Putina

Zobacz wideo To nie Argentyna jest prawdziwym zwycięzcą mundialu w Katarze

Dopuścili Rosjan, a im wciąż mało. "Warunki występu są drakońskie"

8 grudnia MKOl podjął ostateczną decyzję ws. Rosjan i Białorusinów na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W oficjalnym komunikacie poinformował, że zostaną oni dopuszczeni do startów. Pod pewnymi warunkami. Mowa tutaj m.in. o występach pod neutralną flagą, braku aktywnego wspierania wojny czy "braku umów z agencjami wojskowymi bądź bezpieczeństwem narodowym". Te wytyczne będą dotyczyć także personelu wokół sportowców z Rosji i Białorusi.

Wydawało się, że samo dopuszczenie Rosjanom do udziału w Igrzyskach Olimpijskich zostanie tam odebrane jako sukces, jednakże uznali, że takie warunki występu są "drakońskie" - takiego określenia użył Dmitrij Guberniew, tamtejszy ceniony dziennikarz. "Mniej więcej wiedzieliśmy, że niewielka liczba naszych sportowców weźmie udział w igrzyskach olimpijskich. Ale to kropla w morzu. Warunki występu pozostają drakońskie. Decyzja MKOl niewiele zmieniła. Niestety będziemy małym neutralnym zespołem. Będziemy szczerze kibicować naszym sportowcom. Ważne jest dla nas, abyśmy na koniec powrócili w pełni z flagą i hymnem" - powiedział, cytowany przez portal sport-express.ru. Obecnie na igrzyska zakwalifikowało się 11 sportowców z neutralnym paszportem - ośmiu z Rosji i trzech z Białorusi.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczną się w piątek 26 lipca 2024 roku i potrwają do niedzieli 11 sierpnia

Więcej o:
Copyright © Agora SA