Nie żyje legenda sportów zimowych. Jeszcze za życia postawiono jej pomnik

Smutne wieści docierają do nas ze Skandynawii. W miniony weekend w wieku 95 lat zmarła Ingrid Wigernaes, czyli ikona norweskich biegów narciarskich. O śmierci zasłużonej sportsmenki poinformował profil SportIconObit na portalu X. "Pionierka, legenda lub po prostu Ingrid Wigernaes" - tak legendarną sportsmenkę pożegnała stacja "TV2".

Ingrid Wigernaesn urodziła się 22 lutego 1928 roku w Hemsedal w Norwegii. Kobieta jest jedną z pionierek norweskich biegów narciarskich. Od początku wykazywała miłość do tego sportu. W trakcie kariery zdobyła srebrny medal w sztafecie 3x5 km na Mistrzostwach Świata w 1966 roku. Wówczas sięgnęła po niego wraz z Inger Aufles i Babben Enger Dam. Brała też udział w biegach na 5 km i 10 km podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1956 i 1964 roku, ale nie osiągnęła tam większych sukcesów. 

Zobacz wideo Michał Probierz wykorzystał pomidora. Ależ pewność siebie!

Nie żyje Ingrid Wigernaesn

Kilka dni temu profil SportIconObit na portalu X poinformował o śmierci słynnej biegaczki narciarskiej. Jak donoszą media, Ingrid Wigernaesn zmarła w sobotę 2 grudnia. Miała 95 lat. Wiadomość o śmierci Norweżki potwierdziła jej córka w rozmowie ze stacją "TV2" - Mama miała kiepskie zdrowie fizyczne, ale do tej pory przewyższała nas pamięcią i zainteresowaniami. Z pasją angażowała się w sprawy najbliższych, w lokalną politykę i w świat, aż w sobotę zasnęła - poinformowała.

Dwa lata temu była norweska sportsmenka została mianowana kawalerem I klasy Królewskiego Orderu Świętego Olafa. Jest to najstarszy order i najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe. Po odebraniu orderu miała jeszcze jeden powód do radości, bowiem w jej rodzinnej miejscowości odsłonięto jej pomnik.

"Pionierka, legenda lub po prostu Ingrid Wigernaes. Ta dama pomogła przetrzeć szlak wielu, wielu dziewczynom, które poszły w jej ślady w następnych dziesięcioleciach. Spoczywaj w pokoju" - w takich słowach biegaczkę pożegnała telewizja "TV2", cytowany przez sport.radiozet.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA