Znamy nową minister sportu. 18 lat temu była w TOP5 polskich sportowców

Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu była już w latach 2019-2020. Teraz ponownie podejmie się tego zadania, choć prawdopodobnie na zaledwie dwa tygodnie. 18 lat temu była mistrzynią świata. Znalazła się w najlepszej dziesiątce plebiscytu "Przeglądu Sportowego". Dziś wciąż nie należy do najbardziej rozpoznawalnych twarzy w PiS-ie. Kim jest nowa minister sportu?

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu. Utrzyma się on przynajmniej dwa tygodnie, bo później odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania. Szanse, że je uzyska, wydają się jednak znikome. W nowym gabinecie nie brakuje zaskoczeń. Jednym z nich jest obsada stanowiska ministra sportu. Zajmie je Danuta Dmowska-Andrzejuk, która już raz ten urząd piastowała. Kim jest nowa pani minister?

Zobacz wideo Jak wykonać poprawny telemark? Adam Małysz prezentuje

Oto nowa minister sportu. Wraca na stare śmieci. Kiedyś była w czołówce polskich sportowców

Danuta Dmowaska-Andrzejuk po raz pierwszy weszła do rządu 5 grudnia 2019 r. Zastąpiła wówczas Witolda Bańkę. Tak wielkich osiągnięć jak poprzednik jednak nie miała. Po zaledwie 306 dniach ustąpiła ze stanowiska, a ministerstwo sportu połączono z ministerstwem kultury i obowiązki związane ze sportem przejął... Piotr Gliński. Powrót Dmowskiej-Andrzejuk z pewnością więc jest dużym zaskoczeniem.

Nowej minister próżno szukać w nowo wybranym Sejmie, choć w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała. W okręgu warszawskim nie uzyskała mandatu. Czym zajmowała się, zanim trafiła do polityki? Z wielkimi sukcesami uprawiała szermierkę. Jej gwiazda rozbłysła w roku 2005, kiedy znalazła się w ścisłej czołówce najpopularniejszych sportowców w kraju.

To właśnie wtedy Dmowska (jeszcze tylko pod panieńskim nazwiskiem) w wieku zaledwie 23 lat osiągnęła największy sukces w karierze. Zdobyła indywidualny złoty medal mistrzostw świata w Lipsku w szpadzie. Wcześniej, choć w tym samym roku, wywalczyła srebro w drużynie na mistrzostwach Europy w Zalaegerszeg. Do tego dołożyła podia Pucharu Światu. W efekcie zajęła bardzo wysokie piąte miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski. Wyprzedziła wówczas takie gwiazdy, jak Adam Małysz, Robert Kubica i Tomasz Gollob.

Choć Dmowska była ogromną nadzieją polskiego sportu, nigdy nie wystąpiła na igrzyskach olimpijskich. Nie zdobyła wymaganej kwalifikacji. Sukcesy odnosiła jeszcze w 2009 i 2010 r. Wspólnie z koleżankami z drużyny zdobyła srebro mistrzostw świata i Europy. Na stanowisku ministra sportu zastąpi Kamila Bortniczuka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA