Nie żyje legenda polskiego sportu. Jej wielki wyczyn na zawsze zapisał się w historii

Nie żyje Teresa Zarzeczańska-Różańska. Wybitna polska pływaczka zmarła w niedzielę 26 listopada w wieku 77 lat. Była wielokrotną medalistką mistrzostw Polski oraz rekordzistką kraju na 100 m i 200 m stylem klasycznym. Do historii przeszła jako pierwsza Polka i czwarta kobieta na świecie, która przepłynęła wpław kanał La Manche.

W zeszłą niedzielę w Poznaniu zmarła Teresa Zarzeczańska-Różańska. Od 2021 r. była honorową obywatelką tego miasta. Zasłynęła jako utytułowana pływaczka. O śmierci poinformował Polski Związek Pływacki. Nieco ponad miesiąc temu obchodziła 77. urodziny.

Zobacz wideo PGE GIEK Skra Bełchatów niespodziewanie pokonała Projekt Warszawa. Konarski: Czasami szczęście jest potrzebne

Nie żyje Teresa Zarzeczańska-Różańska. 48 lat temu przepłynęła kanał La Manche

O jej wspaniałej karierze przypomniał Polski Związek Pływacki. - Zarzeczańska-Różańska urodziła się 15 października 1946 r. w Siemiątkowie. Była zawodniczką sekcji pływackiej Lecha Poznań, multimedalistką mistrzostw Polski, rekordzistką kraju w stylu klasycznym, a w latach 1967-1972 należała do kadry narodowej. W latach 1972-1977 reprezentowała Klub Płetwonurków LOK "Delfin" i była członkiem polskiej kadry w płetwonurkowaniu oraz ratownictwie wodnym - czytamy w poświęconym jej wpisie na Facebooku.

Najbardziej znanym osiągnięciem Zarzeczańskiej-Różańskiej było przepłynięcie kanału La Manche. Dokonała tego dokładnie 30 sierpnia 1975 roku jako czwarta kobieta w historii i pierwsza osoba z Polski. Na trasę wyruszyła z plaży Szekspira w Dover w południowej Anglii dokładnie o 5:30 rano. Przepłynięcie wpław 42 kilometrów do francuskiego Wissant zajęło jej 11 godzin i 10 minut. Wyczyn Polki był tym większy, że przygotowania do wyprawy dzieliła z pracą w szkole jako nauczyciela fizyki i matematyki. Z kolei pierwszym człowiekiem, jakiemu udało się przepłynąć kanał La Manche, był angielski kapitan Matthew Webb (24 sierpnia 1875 r.).

Ambitną próbę polskiej pływaczki uwiecznił wówczas jej przyszły mąż Teofil Różański. Nakręcił o niej film dokumentalny pt. "Sukces", który wyświetlano na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1976 roku. Sama Zarzeczańska-Różańska swojemu wyczynowi poświęciła książkę pt. "Kraulem przez kanał La Manche" wydaną w 1980 r. W 1985 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA