Sceny podczas ceremonii medalowej. Zwycięzcy zostali potraktowani jak powietrze

Do niecodziennych scen doszło podczas ceremonii wręczenia nagród juniorskich zawodów Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym w Budapeszcie. Zwycięzcy rywalizacji, reprezentujący Gruzję Anastazja Metelkinia oraz Łuka Bieruława chcieli podziękować za rywalizację ukraińskiemu duetowi Wioletta Serowa - Iwan Chobta i wyciągnęli do nich ręce. Ukraińcy wymownie pokazali jednak, co myślą o tym geście.

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Świat sportu potępił agresję i ukarał Rosjan wykluczeniem ze sportowych aren. Są jednak wyjątki. Rosyjscy tenisiści i tenisistki na przykład występują w zawodach pod neutralną flagą.

Wielu sportowców z Ukrainy zrezygnowało ze startu w imprezach, w których biorą udział Rosjanie. Tenisistka Marta Kostiuk znalazła inny sposób, aby unikać rosyjskich zawodników. Mianowicie zaprzestała podawać im ręki po zakończonych meczach. Zrobiła to w konfrontacjach z m.in. Warwarą Graczową oraz Białorusinkami Viktorią Azarenką i Aryną Sabalenką. Podobnie jak 21-latka postanowili postąpić ukraińscy łyżwiarze figurowi.

Zobacz wideo Tomasz Sarara gwiazdą nowej federacji. Nietypowe zasady. "Kibice będą zajarani"

Ukraińscy łyżwiarze figurowi odmówili podania ręki rywalom. Reprezentanci Gruzji urodzili się w Rosji

Nie tak dawno odbyły się finałowe zawody juniorskiego Grand Prix w Budapeszcie, podczas którego zwycięstwo odniosła gruzińska para Anastazja Metelkinia - Łuka Bieruława. W trakcie ceremonii wręczenia nagród duet, zmierzając na podium, podziękował za rywalizację najpierw Kanadyjczykom Martinie Ariano-Kent i Charliemu Laliberte-Laurent, a następnie udał się w kierunku reprezentantów Ukrainy Wioletty Serowej i Iwana Chobta. 

Kiedy wyciągnęli ręce w ich stronę, rywale pozostali nieruchomi, wyraźnie sugerując, że nie pogratulują im wygranej. I choć Metelkina reprezentuje Gruzję od 2020, a Bieruława od 2019 roku, to oboje urodzili się w Rosji, co było głównym powodem takich scen. Ponadto portal tribuna.com informuje o tym, że nadal tam trenują.

Wyniki Gran Prix Budapeszt 2023:

  • 1. Anastasia Metelkina – Luka Berulava (Gruzja) – 190.45 punktów.
  • 2. Violetta Serova – Ivan Khobta (Ukraina) – 153.77.
  • 3. Martina Ariano-Kent – Charlie Laliberte-Laurent (Kanada) – 153.59.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Następne Gran Prix w tym sezonie odbędzie się w dniach 27-30 września w Gdańsku.

Więcej o: