20-letni arcymistrz oszukiwał na potęgę. Pokazano dowody. Zawodnik reaguje

Platforma Chess.com ujawniła wyniki śledztwa ws. oszustw, których rzekomo miał dopuścić się Amerykanin Hans Niemann. - Nie znaleźliśmy żadnych rozstrzygających dowodów - poinformowano w oficjalnym oświadczeniu. Ponadto podjęto decyzję o odszkodowaniu, którego zawodnik domagał się w związku ze zniesławieniem.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że 19-letni szachista Hans Niemann został oskarżony przez Magnusa Carlsena o oszustwa. Ponadto islandzki arcymistrz Hjorvar Gretarsson również zarzucił młodemu rywalowi nieczystą grę. - Widziałem, że nie jest skoncentrowany, a kiedy sytuacja na szachownicy się dla niego skomplikowała, grał bardzo szybko. Na początku myślałem, że jest niezwykle utalentowany. Potem gdy prześledziłem naszą partię, pomyślałem, że kantował - powiedział dla Chessbase.com. Platforma Chess.com rozpoczęła zatem wewnętrzne śledztwo wyjaśniające i właśnie poznaliśmy efekty jej pracy.

Zobacz wideo Sochan dostał pytanie o ulubionych koszykarzy. I pojawił się problem

Znamy wyniki śledztwa ws. oszustw Hansa Niemanna. "Osiągnęliśmy porozumienie"

Sporządzony raport ujawnił, że Niemann oszukiwał w ponad 100 meczach online w latach 2015-2020, do czego nawet sam się przyznał. Pomimo tego nie znaleziono żadnych dowodów na to, że zawodnik oszukiwał podczas zawodów na żywo. Potwierdzono to w oświadczeniu. "Podtrzymujemy ustalenia zawarte w naszym publicznym raporcie z października 2022 roku dotyczące Hansa. Nie znaleźliśmy żadnych rozstrzygających dowodów na to, że oszukiwał on w jakichkolwiek grach" - napisano.

Niemann złożył w czerwcu pozew o zniesławienie przez Carlsena, w którym domagał się kwoty 100 milionów dolarów odszkodowania. Jego wniosek o rekompensatę został jednak oddalony, ale za to cofnięto jego zakaz gry na platformie. "Z przyjemnością informujemy, że osiągnęliśmy porozumienie z Hansem Niemannem. Zapominamy o różnicach w poglądach i wspólnie zaczynamy działać bez dalszych sporów sądowych" - brzmi fragment komunikatu Chess.com.

Niedługo później Niemann zamieścił na Twitterze wideo, podczas którego zdradził, co aktualnie czuje. - Cieszę się, że mój pozew został rozstrzygnięty w sposób obopólnie zaakceptowany i że wracam do Chess.com. Nie mogę doczekać się rywalizacji z Magnusem w szachach, a nie w sądzie - powiedział.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Ten trudny czas tylko wzmocnił moją determinację i charakter, a także jeszcze bardziej dodał mi sił do tego, abym osiągał jak najlepsze wyniki w szachach. Nadejdzie dzień, kiedy będę najlepszym szachistą na świecie i myślę, że właśnie nadszedł czas, aby moja gra przemówiła sama za siebie - podsumował.

Więcej o: