Polski trener dostał się do najlepszej ligi świata. Wielka szansa

Jakub Samel, trener reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim i dyrektor sportowy drużyny Panthers Wrocław, został zaproszony przez Cleveland Browns na przedsezonowy obóz. To zespół grający w NFL.

To ogromne wyróżnienie dla Jakuba Samela, który jest pierwszym w historii polskim trenerem futbolu amerykańskiego, który dostał takie zaproszenie.

Zobacz wideo "FIFA" odchodzi do przeszłości. Powstało "EA Sports FC 24"

Polski trener będzie współpracował z klubem NFL

Przed laty fani futbolu amerykańskiego w Polsce mogli zachwycać się występami Sebastiana Janikowskiego w barwach Oakland Raiders. Jego znakiem rozpoznawczym były dalekie wykopy. Sama dyscyplina zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, ale w Europie. Mamy oficjalną polską ligę futbolu amerykańskiego, a nasze kluby mogą też rywalizować na arenie międzynarodowej. W 2017 r. futbol amerykański był sportem pokazowym na igrzyskach sportów nieolimpijskich World Games we Wrocławiu.

Teraz mamy kolejny powód do dumy w tej dyscyplinie, bowiem Jakub Samel poleci do Stanów Zjednoczonych na obóz przygotowawczy ekipy NFL Cleveland Browns. W ciągu dwóch tygodni będzie mógł przyglądać się z bliska pracy zawodników, sztabu szkoleniowego, a także weźmie udział w dwóch meczach towarzyskich. Lepszego prezentu na urodziny Polak nie mógł sobie wymarzyć, bo obchodzi je właśnie dziś, 5 sierpnia. 

- Jestem bardzo wdzięczny trenerowi głównemu Kevinowi Stefanskiemu za zaproszenie mnie na przedsezonowy camp Cleveland Browns oraz organizacji i właścicielom Panthers Wrocław za umożliwienie mi tego wyjazdu. To niesamowita szansa, abym mógł nadal rozwijać swoje kompetencje, czerpiąc wiedzę od sztabu szkoleniowego na najwyższym światowym poziomie. W USA będę nie tylko obserwował pracę trenerów, ale również podejście zawodników i całej organizacji do wszelkich aspektów przygotowania drużyny. Chcę wykorzystać tę niepowtarzalną okazję w jak najlepszy sposób, aby następnie móc przekazać zdobytą wiedzę dalej - powiedział Jakub Samel w rozmowie z mediami klubowymi Panthers Wrocław, gdzie jest dyrektorem sportowym.

Trenerem Cleveland Browns jest mający polskie korzenie Kevin Stefanski. 41-latek pracuje z ekipą ze stanu Ohio od 2020 r. To syn Eda Stefanskiego, znanego działacza NBA, który pracował na różnych stanowiskach m.in. w Memphis Grizzlies, Toronto Raptors, Philadelphia 76ers, New Jersey Nets i Detroit Pistons.

To nie będzie pierwsza wizyta rozwojowa Samela w Stanach Zjednoczonych. Trener reprezentacji Polski był wcześniej zapraszany przez akademickie zespoły. W 2018 r. współpracował z Troy University z Alabamy, a w 2019 r. z West Virginia University.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.