Sukces. Pierwszy taki medal Polski. Na horyzoncie ¶wietlana przysz³o¶æ

Historyczny wynik podczas Pucharu ¦wiata w gimnastyce artystycznej w Sofii osi±gnê³y reprezentantki Polski. Bia³o-Czerwone wywalczy³y pierwszy w tym cyklu z³oty medal - by³y najlepsze w finale uk³adu z trzema wst±¿kami i dwiema pi³kami. To ju¿ drugi kr±¿ek dla kadry Ingi Buczyñskiej w tym sezonie.

W czerwcu 2022 roku Liliana Lewińska zaskoczyła wszystkich i wywalczyła trzy medale na mistrzostwach Europy juniorek w gimnastyce artystycznej w Tel Awiwie. Zdobyła kolejno dwa srebrne i jeden brązowy krążek. Były to pierwsze od 1987 roku medale dla Polski w tego typu imprezie. W 2023 roku nasze gimnastyczki, tym razem z kadry seniorskiej, dokonały kolejnej historycznej rzeczy. Biało-Czerwone wywalczyły pierwszy złoty medal w Pucharze Świata.

Historyczny sukces polskich gimnastyczek. Pierwsze złoto w Pucharze Świata

W miniony weekend zawodniczki rywalizowały w Sofii. Do Bułgarii poleciały: Małgorzata Roszatycka, Milena Górska, Madoka Przybylska, Julia Wojciechowska i Magdalena Szewczuk. Zmagania rozpoczęły od eliminacji i rywalizacji wielobojowej. Z każdą kolejną konkurencją było coraz lepiej.

W układzie z pięcioma obręczami uplasowały się na ósmej lokacie. O cztery pozycje wyżej zakończyły zmagania w układzie z trzema wstążkami i dwiema pi³kami. Z kolei w niedzielę wystąpiły w dwóch finałach. Najpierw zajęły ósme miejsce w ćwiczeniu z obręczami, by później osiągnąć największy sukces w dotychczasowej karierze.

Biało-Czerwone triumfowały w układzie z trzema wstążkami i dwiema piłkami. To pierwszy złoty medal dla Polski w 40-letniej historii PŚ w gimnastyce artystycznej, a drugi w tym sezonie. Drużyna Ingi Buczyńskiej wywalczyła również brąz na inaugurację PŚ w Grecji, ale w ćwiczeniu z pięcioma obręczami.

Już niedługo Polki staną przed kolejną szansą na medale. W maju odbędą się mistrzostwa Europy w Baku. Z kolei na sierpień zaplanowano mistrzostwa ¶wiata w Walencji.

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Liliana Lewińska nadzieją polskiej gimnastyki

Niewykluczone, że za kilka lat do kadry seniorek dołączy również Liliana Lewińska. 14-latka przygotowuje się do zawodów pod okiem znakomitej trenerki i jednocześnie własnej mamy, Krystyny Leśkiewicz-Lewińskiej. Jej trzy medale na czempionacie Starego Kontynentu to największy juniorski sukces w historii Polski. Jeśli uda się to przełożyć na karierę seniorską, to przed Lewińską świetlana przyszłość.