12-latek z Polski ograł arcymistrza. Niesamowity wyczyn młodego szachisty

Patryk Cieślak, szachowy mistrz Europy do lat 12, wygrał z brazylijskim arcymistrzem Alexanderem Fierem podczas islandzkiego turnieju Reykjavik Open. Młody Mistrz FIDE w kolejnym spotkaniu pokonał wyżej notowanego rywala.

Patryk Cieślak w listopadzie 2022 roku został szachowym mistrzem Europy do lat 12. Niesamowite wyczyny młodego gracza zostały zauważone w szachowym świecie i został zaproszony na prestiżowy turniej Reykjavik Open na Islandii. Tam miał szanse zmierzyć się z dorosłymi i wyżej notowanymi szachistami i sprawił niemałą niespodziankę.

Zobacz wideo "Polski Thomas Mueller". Lewandowski wreszcie będzie miał partnera

Kapitalny 12-latek zaskakuje szachowy świat. Pokonał arcymistrza

Patryk Cieślak podczas turnieju na Islandii mógł zmierzyć się z arcymistrzem Alexanderem Fierem. Brazylijczyk tym statusem cieszy się od 2007 roku, a w szachach klasycznych legitymuje go ranking 2606. Polski Mistrz FIDE ma z kolei 2207 rankingowych punktów i można było spodziewać się, że przegra z najlepszym brazylijskim szachistą. 12-latek dokonał niemożliwego i ograł Fiera, który na sam koniec partii podał młodemu Polakowi rękę w geście poddania się. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W kolejnym meczu Cieślak znów zmierzył się z wyżej notowanym rywalem, którym był Matthew J. Wadsworth. Ranking 23-letniego Anglika to 2439 punktów, czyli również więcej od Polaka. 12-latek w tym starciu również okazał się lepszy od przeciwnika. 

Mecz pilki noznej Polska - Rumunia PZPN wzorem do naśladowania. To nie żart. Europejski kraj chce iść ścieżką Polaków

Patryk Cieślak ma dużą szansę, by stać się szachowym arcymistrzem przed 15 urodzinami. Oficjalny ranking potrzebny, by osiągnąć ten status to 2600 punktów. Wcześniej może uzyskać tytuł mistrza międzynarodowego, który gwarantuje przekroczenie 2450 punktów. Najlepszy polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda może pochwalić się rankingiem 2724 w szachach standardowych, 2782 w szachach szybkich i 2790 w szachach błyskawicznych. 

Iga Świątek podczas turnieju w Indian Wells, marzec 2023 Zagraniczny portal wieszczy koniec hegemonii Igi Świątek

Turniej Reykjavik Open potrwa do 4 kwietnia. Występują na nim również inni Polacy - arcymistrzowie Grzegorz Gajewski i Marcin Dziuba oraz Dustin Tennessee Opasiak. 

 
Więcej o: